EURO 2014 | Fetele au plecat în lacrimi la vestiare. Brădeanu: „Am fost fabuloase 60 de minute, chiar dacă începutul a fost cu greșeli”. Ungureanu: „Ține și de noroc ca să câștigi”

Redactor:
Marius Hutu

Tristețea a fost mare în tabăra României, la sfârșitul partidei cu Ungaria (scor 19-20), în ultimul meci al zilei de sâmbătă de la Deberecen, din grupele principale ale Campionatului European.

Mai multe jucătoare din echipa națională au plecat în lacrimi la vestiare. Explicațiile înfrângerii au fost greu de găsit la cald, la doar câteva minute de terminarea unui joc în care tricolorele au luptat totuși admirabil. Până la urmă, probabil, atât poate România în momentul de față. Cristina Neagu a pus eșecul pe lipsa unor soluții în atac în ultimele minute, chiar ea asumându-și câteva greșeli, Paula Ungureanu a vorbit despre acel dram de noroc de care echipa ar fi avut nevoie pe final, în timp ce Aurelia Brădeanu a simțit din teren că arbitrajul nu a fost mereu în regulă.

„Cred că ne-am chinuit destul de tare în ultimele minute în atac. Am și ratat în acea situație clară de 6 cu 5 (n.r. aruncare pe lângă poartă la scorul de 19-20), sunt mai multe lucruri. Noi acum dacă privim în spate, privim către ultimele minute, asta ne rămâne în minte. S-a dorit enorm astăzi să câștigăm, să face un meci mare împotriva Ungariei și să ne păstrăm șansele penztru semifinale. Din păcate am pierdut la modul în care am făcut-o și nimic nu se mai poate schimba”
Cristina Neagu, inter România

Cristina Neagu a fost principala marcatoare a României și în jocul cu Unagria. Eficiența a fost însă mai scăzută, interul marcând 8 din cele 18 aruncări la poartă. Trebuie remarcat însă și faptul că Neagu a fost cam singura jucătoare din tabăra României care și-a asumat aruncările la poartă. Pe final, cam toate mingile au căutat-o pe Cristina.

„S-au găsit destul de greu soluții în atac, s-au și jucat câteva faze în prepasiv. În schimb, apărarea a fost bună și Paula extraordinară”

Meciul România – Ungaria a fost de departe cel mai bun făcut de Paula Ungureanu la acest turneu final. Ea a adunat 18 intervenții și a încheiat meciul cu un procentaj de 47%, chiar și peste Eva Kiss, care a avut 45%, 13 mingi apărate din 29 de aruncări. Paula a fost lăudată de Tadici la conferința de presă, care a susținut că ea a ajutat mai mult apărarea decât a făcut-o axul central al defensivei României.

„Fetele m-au ajutat extraordinar, am demonstrat că merităm să fim acolo sus, îmi pare rău că am pierdut. Cred că ne-a lipsit norocul pe final. Ca să câștigi un asemenea meci ține puțin și de noroc”
Paula Ungureanu, portar România

Aurelia Brădeanu a intrat puțin mai greu în meci, dar începutul de repriză secundă i-a aparținut. Căpitanul a marcat 3 goluri din cinci aruncări și a stat în teren, și în acest joc, 58 de minute fără 2 secunde.

„Am fost fabuloase 60 de minute, chiar dacă începutul a fost cu greșeli. Am simțit în teren că arbitrajul le-a avantajat pe ele și le-a dus unde le-a dus. Eu cred că a avut un rol important în multe decizii”.