EURO 2014 | Ce s-a întâmplat de fapt în ultimele 12 minute ale meciului România – Ungaria

Redactor:
Marius Hutu
EURO 2014 | Ce s-a întâmplat de fapt în ultimele 12 minute ale meciului România - Ungaria
  • Publicat:
  • Actualizat:

Echipa României este dependentă de Cristina Neagu. Acest lucru a fost mai evident ca niciodată la partida de sâmbătă seara cu Ungaria (scor 19-20), din grupele principale ale Campionatului European de handbal feminin.

Dacă Cristina Neagu nu merge în atac, echipa României are șanse mici să câștige! Este realitatea echipei naționale de azi, această deviză s-a adeverit, din păcate, și la partida cu Ungaria.

La mijlocul reprizei secunde a jocului cu Ungaria, Cristina a fost deasupra tuturor, reușind să înscrie golurile cu care România a făcut diferența de 17-15 (min. 48). În ultima parte, Ungaria s-a apărat tot mai bine, tensiunea jocului a ajuns la cote înalte și nimeni din prima reprezentativă, cu excepția interului stânga de la Podgorica, nu și-a mai asumat răspunderea de a arunca la poartă. Dacă arbitrii ne-au băgat mai repede în pasiv sau, asta este o altă problemă, cert este că toate mingile au căutat-o pe Neagu în ultimele 12 minute ale partidei.

Din cele 9 atacuri pe poartă, 6 au avut-o în prim-plan pe Cristina. Din păcate, ea nu a reușit să marcheze la niciuna din aceste acțiuni. Din cele 6 faze de joc, în trei rânduri a aruncat la poartă pentru că a fost presată de timp, de jocul în pre-pasiv în care fusese băgată România, iar într-o acțiune se poate invoca ghinionul, mingea lovind bara. Cea mai importantă ratare s-a consumat în minutul 58, când România evolua în superioritate. Interul stânga a pătruns prin apărarea Ungariei, dar a aruncat pe lângă poartă. Jucătoare și-a asumat acea greșeală după terminarea partidei: „Cred că ne-am chinuit destul de tare în ultimele minute în atac. Am și ratat în acea situație clară de 6 cu 5 (n.r. aruncare pe lângă poartă la scorul de 19-20), sunt mai multe lucruri”.

România a marcat un singur gol în ultimele 11 minute și 37 de secunde. Cum au arătat ultimele 12 minute ale României în atac

• 50” Neagu ratează o aruncare de la 9 metri, din pasiv (scor 18-16)
  • 52” Time-out Tadici (18-16)
  • 52” Brădeanu ratează de la 9 metri (18-16)
  • 53” Neagu ratează de la 9 metri din pasiv (18-16)
  • 55” Băbeanu înscrie prin pătrunde pe partea stângă (19-17)
  • 56” Neagu ratează de la 9 metri – bară (19-18)
  • 57” Neagu șutează ratează de la 9 metri (19-19), România evolua în inferioritate
  • 58” Neagu pătrunde pe partea stângă a apărării maghiar, dar trimite pe lângă (19-20). România juca în superioritate
  • 60” Băbeanu a făcut forțare în atac
  • 60” Neagu este forțată să arunce la poartă, în condițiile în care mai sunt 4 secunde. Forța aruncării este atenuată de blocajul maghiar, iar Kiss reține

Cristina Neagu a încheiat jocul cu un procentaj de 44%, reușind să înscrie 8 goluri din 18 aruncări. Ea fost folosită 57 de minute și 44 de secunde în partida cu Ungaria.

Un alt moment important al ultimelor 10 minute a fost primul time-out cerut de Gheorghe Tadici, la scorul 18-16. Selecționerul și-a chemat echipa la margine după prima șansă irosită de a se desprinde la trei goluri. România se afla însă într-o perioadă bună, iar mulți se întreabă dacă antrenorul a procedat bine, cerând time-out într-un moment în care Ungaria era formația care suferea.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?