EURO 2014 | Așa am trăit meciul România – Ucraina 23-22. Tricolorele s-au calificat în grupele principale. Elisei și Neagu au făcut diferența

EURO 2014 | Așa am trăit meciul România - Ucraina 23-22. Tricolorele s-au calificat în grupele principale. Elisei și Neagu au făcut diferența

România a câștigat joi seară meciul decisiv cu Ucraina, scor 23-22, și s-a calificat în grupele principale ale Campionatului European de handbal. Elisei a jucat excelent în prima repriză, iar Neagu a ieșit la rampă în actul secund. Valentina a reușit 4 goluri în primul act, însă după pauză s-a stins. A venit rândul Cristinei să facă spectacol, iar handbalista lui Buducnost a scuturat plasa ucrainencelor de 8 ori. Jucătoarea meciului a fost declarată Brădeanu, în timp ce de la Ucraina s-a remarcat Borshcenko, cu 10 reușite. În primele două partide, româncele au pierdut 19-27 cu Norvegia și au remizat 29-29 cu Danemarca. România va întâlni în următoarele zile Spania, Ungaria și Polonia, echipa care a reușit o mare surpriză joi, eliminând Rusia, după 29-26.

20:46 Neagu, jucătoarea celei de-a doua reprize, înscrie al 8-lea gol, de această dată de la 7 metri, și aduce victoria pentru România, 23-22!!! Tricolorele se califică în Main Round, cu un punct, după un final de meci cu emoții!

20:42 Ucraina se apără avansat și Glibko face 22-21. Final de foc la Debrecen! Chintoan scoate 7 metri și eliminare, când mai sunt 30 de secunde din meci!

20:40 Un nou time out, la 22-20, cu care Tadic speră să le dea încredere jucătoarelor României, cu două minute până la sfârșitul jocului. Țăcălie, care astăzi a fost blocată bine de adversare, este faultată și mai câștigă 15 secunde.

20:37 Neagu liniștește apele și transformă o aruncare de la 7 metri, 22-19. Borshchenko, coșmarul tricolorelor de astăzi, marchează rapid la cealaltă poartă!

20:34 România, în inferioritate numerică în minutul 54. Borshcenko ajunge la borna 8 și scorul devine 21-19! Publicul simte pericolul și scandează „România, România!”. Neagu ne salvează și în apărare, anticipând incredibil o pasă a adversarelor!

20:32 Ucrainencele se apropie periculos la 2 goluri, dar Neagu pătrunde și atacă bine colțul lung, 21-18!

20:31 Tadici cere time out la 20-17: „Blocați pivotul și faultați în apărare. Joacă în exterior și vii la încrucișare”!, au fost sfaturile selecționerului pentru ultimele 10 minute.

20:28 Cristina Neagu ajunge la 5 goluri, după o aruncare violentă, 20-16! Jucătoarea lui Buducnost face legea de la 9 metri în a doua repriză!

20:25 Ucraina solicită time out și înscrie la reluarea jocului! Redka a pătruns în forță, iar Dedu n-a avut replică, 19-15. Mai sunt 12 minute de joc.

20:22 Minutul 46 și Dedu închide poarta din nou! Neagu se dezlănțuie cu o aruncare de 92 de km/h, 19-14! Cristina a ajuns la 4 goluri. Chiper are cele mai multe din tabăra tricolorelor, 5!

20:19 Dedu reușește a patra paradă, într-un interval foarte scurt! La poarta cealaltă, aeriană senzațională a tricolorelor. Brădeanu sparge gheața, după ce româncele au țintit bara de trei ori în 6 minute, 18-14!

20:17 Chiper ratează prima aruncare de la 7 metri de astăzi, în minutul 41! Denisa Dedu a intrat în poarta României și are două intervenții foarte bune.

20:14 Neagu se înalță și „rupe” plasa Tymoshenkovei, 17-13! Borshcenko marchează pe extremă, la o fază la care elevele lui Tadici au cerut fault în atac, 17-14.

20:12 Borshcenko ajunge la a 6-a reușită, dar Laura Chiper, angajată de Neagu, duce scorul la 16-13, în minutul 37!

20:09 Elisei,ce mai bună jucătoare de până acum, continuă să facă spectacol la Debrecen și scoate 7 metri și eliminare! Laura Chiper are sânge rece și de această dată, 15-12.

20:05 A început actul al doilea cu un vinclu spectaculos al Laurei Chiper, care are eficiență maximă, 3 goluri din 3 aruncări! Ucrainencele fructifică și ele primul atac al reprizei, după care Neagu scutură plasa, 14-11!

20:00 Chiper și Chintoan au procentaj de 100% în atac, cu 2 goluri din 2 aruncări, în timp ce Elisei are 80%, cu 4 reușite din 5 încercări de a pătrunde poarta apărată de Tymoshenkova.

19:51 Scorul pauzei este 12-9 pentru România, cu o primă repriză bună a tricolorelor. Ultima fază din Fonix Arena a fost jucată impecabil de Țăcălie, care i-a pasat decisiv lui Elisei. Valentina are 4 goluri în primul act, urmată de Chintoan, Chiper și Brădeanu, cu câte două reușite. Ungureanu s-a descurcat și ea de minune între buturi.

19:47 Ungureanu apără și România scoate o nouă lovitură de la 7 metri pe contraatac. Laura Chiper nu are emoții și duce tabela la 11-8! Chiper, două goluri din două aruncări!

19:43 Elisei ajunge la trei goluri, cele mai multe reușite de o jucătoare a României astăzi! Ucraina mai înscrie o dată de la 7 metri, prin Nikolayenko. Scorul este 10-8 după 25 de minute.

19:40 Elisei face spectacol și marchează cu o aruncare răsucită impecabilă, 8-6! Laura Chiper intră hotărâtă pe teren și duce scorul la 9-6, de la 7 metri!

19:38 Cristina Neagu ratează de la 7 metri în minutul 20. Reflex de zile mari ale Timoshenkovei. Borshchenko se conceantrează la poarta cealaltă și Ucraina vine din nou la un gol!

19:36 Nikolayenko înscrie de la 7 metri și Ucraina se apropie periculos la 6-5, dar Chintoan reface diferența cu un gol din plonjon, 7-5!

19:34 Scoruri identice în ambele meciuri care se dispută acum la European, 6-4 și la Rusia-Polonia.

Identical 6:3 scorelines in both games. Russia and Romania with the early advantage. #ehfeuro2014

19:33 Ucraina cere time out, în minutul 14. Tadici: „Nu mai aruncați moale. Suntem atente în apărare, mutăm peste pivot în permanență. Dăm drumul la alergare!”

19:30 Țăcălie, eroina din partida cu Danemarca, și Neagu au marcat cu două aruncări spectaculoase, la care Timoshenkova n-a avut reacție, 6-3 pentru România!

19:27 Triunghi de pase perfect al româncelor și Chintoan duce tabela la 4-1, cu un lob frumos! Au trecut 10 minute din partidă.

19:25 Ungureanu se apără bine, iar Elisei scoate maximum, gol și eliminare.

19:22 Timoshenkova, portarul Ucrainei, are două parade incredibile până acum. Ucraina deschide scorul din 7 metri, dar Brădeanu egalează după o pătrundere excelentă, 1-1, după 5 minute.

19:19 Niciun gol după 3 minute. Neagu a marcat dar s-a dat fault în atac. Contraatacul ucrainencelor a fost finalizat cu o aruncare multe peste poarta apărată de Ungureanu!

19:15 Ultimul sfat transmis de Gheorghe Tadici elevelor sale: „Intrați hotărâte în teren! Jucăm la aceeași intensitate ca în meciul cu Danemarca!”

19:10 Echipele au intrat în arenă și în scurt timp se vor intona imnurile naționale. Ștefan Birtanalan, fost component al naționalei de aur a handbalului masculin românesc, la TVR: „Aștept ca extremele să câștige meciul”.

18:55 Numărul suporterilor români a ajuns la aproximativ 200 în acest moment. În tribune se află și cei doi președinți care au condus handbalul în ultimii aproximativ 18 ani, Cristian Gațu – fostul președinte – și Alexandru Dedu – actualul președinte.

18:25 Norvegia și Danemarca se înfruntă pentru a 11-a oară la un Campionat European. Ca și în cazul titlurilor continentale, diferența în meciurile de directe este de două victorii în favoarea Norvegiei, scor 6-3.

18:15 A mai rămas o oră până la startul partidei, iar Fonix Arena este încă goală. Primele grupuri de suporteri și-au făcut însă apariția în sală. Cu siguranță, numărul fanilor va fi mult mai mic decât la partidele cu Norvegia – 1.000 de suporteri și Danemarca – 400 de suporteri. În sală și-a făcut apariția și colectivul tehnic, Tadici, Pera și Burcea fiind într-o bună dispoziție. Suporterii stau de vorbă cu antrenorii și fac poze.

17:50 Pentru prima dată la acest European, România este favorită înaintea unui meci. La casele de pariuri, naționala lui Gheorghe Tadici are o cotă între 1.15 și 1.20 la victorie, în timp ce un succes al Ucrainei are o cotă de 7.50. În schimb, după rezultatele din primele două etape, cota României de a câștiga titlul european a scăzut de la 20.00 la 151.00.

17:35 Partida Norvegia – Danemarca, care va începe la ora 21:30, are o însemnătate aparte pentru handbalista de la Larvik, Karoline Breivang. Norvegianca de 34 de ani va susține astăzi meciul cu numărul 300 din carieră pentru selecționata scandinavă. Breivang a câștigat în carieră cu Norvegia absolut tot: titlu european, mondial și olimpic.

17:00 Aneta Pârvuț este gata să își facă debutul la un Campionat European, după ce în 2013 a disputat și primul ei Campionat Mondial. În același timp, este pregătită să revină și la HCM Baia Mare, după împrumutul ei la SCM Craiova. Primarul din Baia Mare, Cătălin Cherecheș, i-a urat  jucătoarei pe contul personal de Facebook: „Bine ai (re)venit la HCM Baia Mare, Aneta Pârvuț!”.

16:45 Colegul nostru, Andru Nenciu, explică în 10 puncte de ce crede în Gheorghe Tadici și, implicit, în naționala feminină de handbal înaintea partidei România – Ucraina. Citiți aici ce bile albe i-a descoperit selecționerului.

Fotografii: Sebastain TĂ‚TARU

16:26 72 de goluri s-au marcat la ultimul meci dintre România și Ucraina desfășurat la un Campionat European, la ediția din 2008. Naționala condusă atunci de Radu Voina a câștigat în grupele principale cu 40-32. Ardean, Hotea, Neagu și Chintoan sunt cele patru jucătoare din lot care au evoluat și în Macedonia. De partea cealaltă am regăsit-o pe Anastasia Pidpalova, autoare a 11 goluri în acel joc.

Citiți aici și: Ucraina înfruntă România cu un antrenor care a prins Al Doilea Război Mondial și patru jucătoare care s-au școlit în Liga Națională

16:20 Niciun antrenament nu s-a efectuat azi în Fonix Arena din Debrecen, sala în care se desfășoară jocurile de la Campionatul European. Terenul de joc este spălat în fiecare zi. În momentul de față, în arenă este liniște deplină. Mișcări de trupe sunt doar la studioul TV al danezilor, de unde se va transmite, în această seară, câteva ore bune de emisiuni si imagini. Doar este jocul cu marea rivală Norvegia.

16:05 „So lucky!„,aceasta a fost reacția lui Pytlick (foto) după partida România – Danemarca (scor 29-29) de marți seara. Din discuțiile pe care oficialii români le-au avut cu omologii danezi după partidă, la hotel, nordicii au mărturist că nu se așteptau la o asemenea replică din partea tricolorelor după un debut prost la Euro, 19-27 cu Norvegia. Ulrik Wilbeck, campion european cu Danemarca atât la feminin, cât și la masculin, este prezent în Debrecen, iar într-o discuție cu antrenorii români le-a precizat că Danemarca n-ar fi avut nicio șansă marți seara, dacă naționala ar fi avut și o poartă cu un procentaj mai bun în repriza secundă.

15:55 Toată atenția noastră este îndreptată asupra meciului România – Ucraina, dar meciul zilei de la Debrecen este derby-ul Scandinaviei dintre Norvegia și Danemarca, naționale care au câștigat 8 din cele 10 titluri europene. Printr-o conjunctură, România mai poate termina pe locul secund în Grupa B, în cazul în care Norvegia va câștiga la peste opt goluri partida. Un rezultat însă aproape imposibil de prevăzut, mai ales că Danemarca a arătat în această toamnă că poate învinge Norvegia.

15:42 În urmă cu patru ani, Ada Nechita nu a prins turneul final de la începutul Campionatului European. Radu Voina le-a convocat atunci pe Cristina Vărzaru și Magdalena Paraschiv. În timpul turneului, Cristina Vărzaru s-a accidentat, astfel că selecționerul a convocat-o în regim de urgență pe Ada Nechita. Jucătoarea de la Oltchim de la acea dată s-a integrat repede și a ajuns cu echipa până pe podium – medalia de bronz. Acum, Ada Nechita este cea care s-a accidentat în timpul turneului, iar Aneta Pîrvuț, cea care a înlocuit-o, a fost chemată în regim de urgență. Ce șanse sunt să se repete același scenariu?

Ada Nechita a părăsit cantonamentul echipei naționale, dar cu sufletul este în continuare alături de echipă. Ea a și transmis un mesaj prin intermediul site-ului oficial al FRH. „Am încredere în echipă. Sunt convinsă că fetele sunt capabile să obțină un rezultat mare. Dragi români, dragi suporteri ai handbalului, să strigăm din suflet: Hai Romania!

15:31 Croația, una din cele două gazde ale turneului final, este prima echipă eliminată de la Campionatul European, după ce a suferit două înfrângeri în primele două etape. Organizatorii și-au exprima speranța că spectatorii vor continua să vină la meciuri în Croația, la grupa principală de la Zagreb, chiar dacă naționala țării gazde nu se va mai afla în competiție.

15:20 După primele două etape, Cristina Neagu are cel mai bun punctaj de la Campionatul European (goluri marcate plus assist-uri). Interul echipei naționale are 28 de puncte (17 goluri / 11 assist-uri), fiind urmată de olandeza Estevana Polman – 26 puncte și poloneza Karolina Kudlacz – 23 de puncte. Ă‚În clasamentul golgheterilor, Cristina este pe locul 3, cu 17 goluri, după Andrea Penezic – 19 goluri și Carmen Martin – 18 goluri.

Calculele sunt simple înaintea acestei partide. România câștigă sau face egal și rămâne în competiție, în sens contrar își va face bagajele încă din seara asta. A doua variantă are însă un scenariu de coșmar din punct de vedere sportiv: naționala va ajunge în a doua urnă valorică la tragerea la sorți pentru calificarea la Mondiale, ceea ce ar însemna că ar putea să înfrunte inclusiv Franța, Muntenegru, Norvegia, Danemarca sau Ungaria în „dubla” din iunie 2015. Iar dacă nu prind Mondialul, tricolorele își iau adio și de la Jocurile Olimpice din 2016.

„Suntem conștiente de importanța jocului cu Ucraina și vom face tot ce se poate să câștigăm această partidă”, a fost mesajul căpitanului echipei naționale, Aurelia Brădeanu, înainte de România – Ucraina.

„Le voi inocula ideea că trebuie să avem o victorie concludentă. De altfel, de la ședința de dimineață (n.r. – miercuri), din respect pentru ele și pentru cei care ne susțin, le-am spus că trebuie să creștem în competiție de la meci la meci, de aici se înțelege că m-am referit la grupa principală și mai departe. Sunt tot felul de calcule, trebuie să le facem și să le prezentăm, fie și ca motivație. Sunt șanse și de locul 1, și de locul 2, dar trebuie să fim corecți, locul 3 este accesibil. Șansa trebuie să ne-o jucăm noi. Sper să nu fie calcule colaterale care să convină unora sau altora”, a comentat selecționerul Gheorghe Tadici.

„Sunt jucătoare care în aceste două săptămâni s-au antrenat cât într-o lună și jumătate la cluburi”
Gheorghe Tadici, selecționer România

Prima reprezentativă a României a efectuat prima schimbare în lot, din cele trei permise de regulamentul competiției. Aneta Pârvuț i-a luat locul Adei Nechita, care a suferit o accidenatre la umărul drept în partida cu Danemarca. Și, la cum a decurs ședința de pregătire de miercuri, n-ar fi exclus ca extrema de la Craiova să înceapă ca titulară în partida cu Ucraina.

Fotografii: Sebastian TĂ‚TARU

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

A făcut primii pași în redacția ProSport în anul 2013, iar „universul" presei l-a fascinat din prima! Culege știri de ultimă oră, realizează live bloguri, analize, interviuri cu sportivi de top, în special din lumea tenisului, căutând părțile nevăzute ale sportului alb. După cinci ... citește mai mult