Acasa » Alte Sporturi » Handbal » Egal peste tot între Banat și București. Dinamo și Steaua s-au împiedicat la Reșița, respectiv Timișoara în Liga Zimbrilor

Egal peste tot între Banat și București. Dinamo și Steaua s-au împiedicat la Reșița, respectiv Timișoara în Liga Zimbrilor

Egal peste tot între Banat și București. Dinamo și Steaua s-au împiedicat la Reșița, respectiv Timișoara în Liga Zimbrilor
  • Etapa a 6-a în Liga Zimbrilor la handbal masculin s-a încheiat cu două rezultate de egalitate: Adrian Petrea Reșița – Dinamo 33-33, Poli Timișoara – Steaua 26-26.

Pentru campioana României a fost primul pas greșit în întrecerea internă după 5 victorii, dar rămâne singura echipă neînvinsă. Cu jocul de la Reșița, Dinamo a ajuns la 8 meciuri consecutive fără înfrângeri, adunând și cel două partide din Liga Campionilor, dar și Supercupa României câștigată în debutul sezonului.

După o partidă epuizantă cu Motor Zaporojie în Liga Campionilor la mijlocul acestei săptămâni, Dinamo nu a reușit să se conecteze la jocul cu Reșița, astfel că s-a văzut condusă aproape pe întreaga durată a jocului. Gazdele au dat senzația la un moment dat că pot câștiga fără probleme partida, intrând în ultimele 10 minute cu patru goluri avans, 31-27. Dar campioana a reușit să se adune la timp și în numai șapte minute a întors tabela la 33-31 în favoarea ei. Gazdele nu s-au predat și au restabilit egalitatea în ultimul minut, 33-33. Dinamo a avut ultimul cuvânt, dar a ratat o aruncare de la 7 metri cu 4 secunde înainte de final, prin Sajad Esteki. În repriza a doua au mai ratat 7 metri Asoltanei și Ragot.

Finalul de joc a fost foarte tensionat, iar arbitrajul a fost criticat dur, după ce a iritat ambele tabere. „Habar nu au regulamentul. La pasiv au fost acceptate 10 pase, au condus jocul după propria lor știință”, au fost acuzațiile care au fost aduse cuplului Melencu – Gorina.

Foto: Sebastian TÂTARU / MEDIAFAX

Partida Politehnica Timișoara – Steaua București a fost una din cele mai interesante jocuri ale rundei, chiar dacă cele două formații se aflau înaintea confruntării în a doua jumătate a clasamentului. Ambele formații au avut un parcurs sub așteptări în debut de sezon, astfel că un succes era vital pentru fiecare. Interesul pentru această partidă a fost justificat prin prestația echipelor și evoluția scorului.

Steaua a început mai bine și vreme de 20 de minute a avut un avantaj minim, cu o singură excepție, în minutul 15, când a condus cu 9-7. Ionuț Georgescu și Dorin Dragnea au fost principalii oameni de gol ai formației oaspete. Un 7 metri apărat de Adam Savic a adus însă un plus de încredere în tabăra bănățeană care, profitând și de o eliminare a lui Dmitrijevic a întors scorul și s-a desprins chiar la 15-11 (min. 24). Același jucător sârb avea însă ocazia să-și ia revanșa și a redus scorul până la pauză: 16-15.

În partea secundă, Poli Timișoara a continuat să profite de eliminăruile și greșelile din tabăra adversă și s-a desprins la cinci lungimi în minutul 36 (scor 20-15), Cristian Fenici reușind să se evidențieze în atacul Timișoarei.

Dar situația s-a schimbat relativ repede și în partea secundă. Inexplicabil la scorul înregistrat în favoarea ei, banca Timișoarei a fost foarte tensionată, motiv pentru care a fost sancționată în partea secundă de arbitrii Din și Dinu cu patru minute de eliminare (antrenorul secund a văzut cartonașul roșu!). Steaua și-a văzut, în schimb de joc și a renăscut pe mâna tinerilor Ungureanu și Cristescu, care împreună au marcat șase goluri într-un interval de 10 minute. În minutul 57 s-a restabilit egalitatea: 25-25.

  • 13 eliminări au dictat arbitrii Din și Dinu

Pe final de joc, ambele formații s-au apărat mult mai bine, au încercat să evite greșelile, dar fiecare tabără a trecut în ultimul minut pe lângă victorie, mai întâi Steaua, apoi Timișoara, care a avut 17 secunde la dispoziție pentru ultimul atac. S-a terminat 26-26, un rezultat care nu ajută însă foarte mult nici Steaua, nici Poli Timișoara, aflată totuși la primul punct pe teren propriu în acest sezon.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Parteneri
Liderii ruși, FĂCUȚI PRAF de românul care reprezintă SUA la ONU: „Invadarea Ucrainei a fost un eșec strategic”
Mediafax
Așa tată, așa fată! Ce reușită a bifat fiica lui Gabi Tamaș, la 2 zile după ce fotbalistul a câștigat Survivor 2026
Cancan.ro
Cum ar fi manipulat cele 10 bănci valoarea ROBOR. Președintele Consiliului Concurenței: „Problemele se vor rezolva când intrăm în zona euro”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Câți bani face Andreea Bostănică din TikTok. „Regina TikTok-ului” a arătat sumele, iar fanii au rămas cu gura căscată: „30.000 de dolari doar într-o zi”
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. – L-am avertizat pe fiu-miu să nu se căsătorească cu o orăseancă..
Râzi cu lacrimi
Locuri incredibile: Unde se află muntele care unește marea cu cerul?
Descopera.ro
3x3-4x2=? Cum a răspuns Gabi Tamaș la întrebarea profesoarei Loredana de la Survivor. Tu știi cât face?
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
După 12 ani de absență, seria se întoarce
Go4Games
Cea mai mare flotă auto din istoria Campionatului Mondial de Fotbal. Vor fi folosiți inclusiv roboți de partulare
Promotor.ro