După 19 ani, Rapidul visează la titlu! Fetele din Giulești câștigă clar derby-ul cu Vâlcea, scor 33-27  și fac un pas mare spre trofeu

Redactor:
Adrian Mujea

Rapid București a făcut un pas mare spre titlu, după victoria reușită ieri, pe teren propriu, scor 33-27 (18-11) cu SCM Rm. Vâlcea.

Meciul a fost echilibrat timp de 14 minute, după care Vâlcea nu a mai găsit soluții la ofensiva totală a gazdelor. De la 12-10 în minutul 14, Vâlcea a căzut complet și Rapid a intrat la pauză cu un avantaj decisiv: 18-11. Interul Azenaide Carlos și extrema stânga Dorina Korsos au fost de neoprit pentru defensiva vâlceană, marcând gol după gol.

SCM a încercat în partea a doua să revină, dar Asma Elghaoui și Irina Glibko au fost singurele jucătoare care au avut evoluții bune pentru oaspete în acest meci. Vâlcea s-a apropiat la patru lungimi: 24-20 (minutul 41), dar Rapidul și-a refăcut avantajul și s-a distanțat la 33-24 în minutul 56. Vâlcea a marcat ultimele 3 goluri, dar a pierdut cu 27-33 și iese momentan din lupta pentru titlu. În schimb, Rapid rămîne lider și își păstrează avansul de cinci puncte față a doua clasată, CSM București. Giuleștiul visează cu ochii deschiși la titlu, după 19 ani, perioadă în care a trecut și prin eșalonul secund.

„A fost un meci tare”

Antrenorul Rapidului, Carlos Viver nu crede că echipa sa s-a desprins decisiv în lupta pentru titlu.

”Meciul a fost unul foarte tare, a fost multă rivalitate. Suntem la cinci puncte de CSM București, dar s-au disputat doar 14 etape, mai sunt multe jocuri până la final. Publicul a fost incredibil, tot timpul avem un plus când jucăm în Sala Rapid, ne împing de la spate și suntem pe primul loc și datorită lor. Pentru noi urmează un joc important, la Buzău” a spus ibericul.

Coordonatorul de joc Eliza Buceschi crede că lupta pentru titlu se dă în continuare în trei. ”Chiar dacă am condus tot jocul, am avut mult de muncă. Nu exclud Vâlcea din lupta pentru titlu, mai este un retur întreg de jucat și pot apărea multe surprize. Suntem pe o pantă ascendentă, o luăm meci cu meci și vedem ce se va întâmpla. Trebuie să gestionăm bine timpul dintre meciuri și la ora jocurilor să fim cât de proaspete se poate” a spus centrul Rapidului.

Peste două etape, Rapid va înfrunta tot pe teren propriu pe CSM București, iar trupa lui Adrian Vasile are nevoie de o victorie, care să păstreze suspansul în lupta la titlu.

Bent Dahl: ”Prima repriză a fost catastrofală!”

Antrenorul echipei vâlcene, Bent Dahl crede că Rapid a înscris prea multe goluri ușoare. ”Prima repriză a fost catastrofală, nu am reușit să jucăm ce ne-am propus și asta s-a reflectat în rezultatul final. Rapid a înscris prea multe goluri ușoare. Am avut momente bune în partea secundă, dar nu a fost destul. Va trebui să ne revenim” a spus nordicul, care este și secundul lui Adi Vasile la naționala României. Interul dreapta de la Vâlcea, Daria Bucur a subliniat că au fost probleme și în atac, dar și în apărare. ”A fost și puțină oboseală, dar nu scuză faptul că am jucat așa cum am jucat. Este o dovadă că trebuie să ne pregătim mai bine în viitor. Probleme au fost și în defensivă și în ofensivă, am luat goluri și nu am dat”.