28 feb 2019 12707 afişări Handbal
Dramatism total în meciul lui Dinamo din Liga Campionilor! “Câinii” au fost eliminaţi după o repriză secundă de coşmar cu Sporting Lisabona ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Dinamo a ratat calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a pierdut meciul retur cu Sporting Lisabona, scor 26-27. În tur, tot portughezii s-au impus, scor 32-31.

Arena Dinamo a fost arhiplină, iar la meci şi-au făcut apariţia nume importante din sportul românesc, precum Mircea Lucescu, Mircea Rednic sau Florin Răducioiu. În primele 10 minute, s-a menţinut echilibrul, cele două formaţii abordând un stil destul de prudent.

Graţie portarului Saeid Heidarirad şi a contraatacului letal, Dinamo s-a distanţat pe tabelă, iar la pauză, bucureştenii conduceau cu 15-11.

În repriza secundă, "câinii" nu s-au regăsit deloc, iar portughezii au egalat la 19, în minutul 43. Până la final, elevii lui Constantin Ştefan au avut ratări majore, chiar şi de la 7 metri, iar Sporting Lisabona s-a impus cu 27-26 şi s-a calificat în optimile de finală ale Ligii Campionilor.

LIVE SCORE: Dinamo - Sporting Lisabona 25-27 (final)

UPDATE, minutul 60: Final de meci. Dinamo pierde, 25-27, după ce la pauză conducea cu scorul de 15-11.

UPDATE, minutul 57: Negru încearcă să lobeze portarul de la 7 metri, dar trimite departe.

UPDATE, minutul 57: Sporting conduce la două goluri. Portughezii au un om în minus.

UPDATE, minutul 53: Komogorov trimite în bară, mingea ricoşează la portughezi, care trec în avantaj, 23-24.

UPDATE, minutul 49: Dinamo revine în avantaj după o aruncare perfectă a lui Bannour.

UPDATE, minutul 46: Descat (Dinamo) şi Vali Ghionea (Sporting) sunt eliminaţi două minute, iar lusitanii trec în avantaj pentru prima dată după mult timp.

UPDATE, minutul 43: Sporting egalează la 19, după ce au profitat de erorile mari ale lui Dinamo.

UPDATE, minutul 38: Dinamo nu se regăseşte în startul actului secund, iar portughezii au avut şansa chiar de a egala, însă portarul Saeid s-a opus din nou. Constantin Ştefan a cerut time-out.

UPDATE, minutul 35: Portughezii încep bine repriza secundă şi se apropie la două goluri, după aruncările ratate ale bucureştenilor.

UPDATE, minutul 31: A început repriza secundă.

UPDATE, minutul 30: Spiritele s-au încins pe finalul reprizei, iar arbitrul a eliminat câte un jucător din fiecare tabără. "Câinii" intră în avantaj la pauză, scor 15-11.

UPDATE, minutul 28: O nouă paradă fantastică a lui Saeid, iar Dinamo se distanţează la patru goluri. Portughezii cer time-out.

UPDATE, minutul 25: Decarul Alouini îşi asumă responsabilitatea şi înscrie superb de la distanţă.

UPDATE, minutul 19: Parade bune pentru Saeid, iar dinamoviştii speculează şi se distanţează pe tabelă.

UPDATE, minutul 14: Dinamo sunt în avantaj pentru prima dată, bucureştenii profitând de eliminarea oaspeţilor şi înscriind de trei ori. Sporting a ratat două lovituri de la 7 metri.

UPDATE, minutul 13: Sporting este din nou în inferioritate numerică şi au scos portarul. Dinamoviştii au interceptat şi au înscris în poarta goală.

UPDATE, minutul 8: Început agresiv din partea ambelor formaţii, portughezii având deja un jucător eliminat pentru două minute.

UPDATE, ora 19:50. Mircea Lucescu, Florin Răducioiu, Claudiu Vaişcovici şi alte glorii ale echipei de fotbal şi-au făcut apariţia în Sala Dinamo.

UPDATE, ora 19:40. Jucătorii echipei de fotbal Dinamo, în frunte cu antrenorul Mircea Rednic, sunt prezenţi la meciul handbaliştilor.

UPDATE, ora 18:00. Deşi mai sunt aproximativ două ore până la ora de start a jocului, fanii dinamovişti îşi fac deja prezenţa în număr mare la sală.

Partida retur Dinamo Bucureşti – Sporting Lisabona, din cadrul play-off-ul Ligii Campionilor la handbal masculin, programată joi, de la ora 20:00, s-a transformat într-un eveniment grandios. Capacitatea arenei a fost mărită, iar nume mari vor fi prezente la acest meci, în care trupa din Ştefan cel Mare va încerca să se califice în premieră în optimile de finală. Mai mult, băieţii lui Constantin Ştefan vor juca şi în memoria lui Marian Cozma. La 10 ani de la dispariţia fulgerătoare a lui „Păsărilă”, "roş-albii" vor trage pentru a aduce Veszprem la Bucureşti, cel mai probabil adversar în optimile de finală.

Jocul doi dintre Dinamo şi Sporting se reia de la scorul de 31-32. Ambele formaţii trag însă mari speranţe că se vor califica mai departe, iar statistica le ajută în acest sens. Campioana României nu a pierdut niciun meci pe teren propriu în Europa în acest sezon. De partea cealaltă, portughezii au câştigat patru din cele cinci partide susţinute în deplasare, iar eşecul cu Silkeborg a fost la limită, 28-29.

Toţi jucătorii din Ştefan cel Mare sunt apţi, iar dacă se vor califica în optimile de finală, pentru fiecare în parte ar reprezenta o premieră. Niciun component al echipei nu a ajuns la acest nivel în Liga Campionilor. Vitaly Komogorov este singurul care are în palmares o participare în turneul Final Four al Cupei EHF. Dinamo va juca pentru a ajunge în optimile de finală ale Ligii Campionilor, performanţă pe care a mai atins-o doar HCM Constanţa în ultimii 25 de ani la masculin, dar şi în memoria lui Marian Cozma. Cel mai probabil adversar ar fi Veszprem, iar "roş-albii" vor să-i comemoreze memoria aşa cum se cuvine la 10 ani de la dispariţie.

Sala are, mai nou, 2.200 de locuri pe scaune

Interesul este major pentru această partidă. Bilete nu se mai găsesc de o bună perioadă de timp. Mai mult, conducerea clubului a decis să mărească şi capacitatea sălii cu această ocazie. Astfel, în spatele porţilor au fost montate tribune retractabile, cadru care va asigura un plus de spectacol, din punctul de vedere al imaginii.Capacitatea arenei „Dinamo” a ajuns la 2.200 de locuri.

Având în vedere importanţa momentului, nume grele şi-au anunţat deja prezenţa la meci. Echipa de fotbal, împreună cu Mircea Rednic, dar şi Mircea Lucescu, Florin Răducioiu, Claudiu Vaişcovici şi Simona Halep au confirmat că vor fi în tribune la ora jocului.

Un singur semn de întrebare au "roş-albii" înaintea partidei cu Sporting, cum va rezista echipa la presiunea sălii, În finala Ligii Naţionale de anul trecut, cu Steaua, când au avut o sală plină în spate, dinamoviştii au ratat oportiunitatea de a câştiga titlul pe teren propriu. În acest sezon a venit şi reversul medaliei, în sensul că sala a fost al 8-lea jucător la fiecare meci din Liga Campionilor, iar Dinamo a câştigat absolut tot, chiar de o manieră categorică, partidele cu Wisla Plock şi Ademar Leon, cei mai redutabili adversari.

Ar mai fi de remarcat faptul că partida Dinamo – Sporting se va juca pe o suprafaţă nouă.

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?