Dramatism pe semicercul Ligii Naționale la handbal. Portarul Sijan Dane duce HC Dobrogea Sud în semifinale, după două penaltyuri apărate la aruncările de departajare. Turda și-a valorificat cu greu avantajul terenului propriu

Redactor:
Marius Hutu
  • Publicat:
  • Actualizat:
  • Potaissa Turda și HC Dobrogea Sud s-au calificat în semifinalele Ligii Naționale
  • Turda a învins la diferență de un gol ambițioasa formație Politehnica Timișoara (24-23). Constănțenii s-au impus la penaltyuri de departajare în decisivul cu HC Odorhei
  • Se cunosc semifinalele: Dinamo – HC Dobrogea Sud (primul meci, la București pe 21 aprilie) și Potaissa Turda – CSM București

Două dintre duelurile din sferturile de finală ale Ligii Naționale au avut nevoie de al treilea meci, decisiv, pentru a se decide câștigătoarea, iar ambele confruntări au fost dramatice. Unul s-a încheiat la diferență de un gol, al doilea a avut nevoie de aruncări de departajare de la 7 metri, după ce scorul a fost egal după primele 60 de minute.

HC Odorhei a scăpat printre degete victoria la Constanța, în cea de a doua partidă din sferturi, și a avut parte de un meci mult mai greu pe teren propriu. Echipa antrenată de Vlad Caba a început mult mai bine și s-a desprins din start la 4-0. Antrenorul oaspeților, Aihan Omer, a cerut time-out, iar lucrurile s-au schimbat la echipa constănțeană. HDCS și-a pus în mișcare trupa de veterani experimentați și până la pauză a întors rezultatul: 15-12, în condițiile în care gazdele au redus din handicap printr-o aruncare de la 7 metri.

Constanța a rămas la timonă și în partea a doua. Vlad Caba a schimbat portarul (Jokanovics în locul tânărului Da Rosa), dar Odorheiul a reușit abia pe final să echilibreze balanța, pe mâna rusului Komogorov. Acesta a și egalat, când mai erau trei secunde de joc, după o aruncare de la 9 metri cu paravan. După 60 de minute, scorul a fost egal, 25-25. S-a trecut la aruncări de departajare, iar în poarta echipei constănțene a intrat Sijan Dane (titular a fost Rudi Stănescu). Sârbul a reușit să pareze două dintre aruncările jucătorilor de la HC Odorhei (la Komogorov și Markez), iar HC Dobrogea Sud merge în semifinale, unde va întâlni campioana Dinamo. La 7 metri, Toma, Nistor, Săulescu și Buricea au marcat pentru constănțeni, iar Kuzmanoski, Baranov și Mihalcea au înscris pentru harghiteni.

HC Odorhei s-a impus în primul meci al seriei cu 27-22, iar HC Dobrogea l-a câștigat pe al doilea, cu 28-27.

Adomnicăi a înscris golul decisiv

Și cel de-al doilea sfert s-a decis cu multă „sare și piper”. Turda a condus aproape toată repriza întâi la trei goluri, dar după pauză a avut un start slab în fața unei echipe arțăgoase a Timișoarei. Potaissa nu a prea găsit poarta adversă aproape 13 minute, timp în care bănățenii au egalat (16-16) și au trecut la conducere (18-16). Finalul a fost dramatic, iar Adomnicăi a marcat golul victoriei pentru Potaissa (24-23) în utlimul minut de joc. Potaissa va întâlni în semifinale pe CSM București, primul meci urmând a avea loc la Turda. Semifinalele se joacă pe sistemul „două victorii din trei meciuri”.

Pentru Potaissa au marcat Lazăr 6 goluri, Pavel 4, Marian 3, Zacaciurin 3, Amihăesi 2, Adomnicăi 2, Laslo 1, Huta 1, Cîntec 1, Thalmaier 1. Golurile oaspeților au fost reușite de Lasica 8, Lazarov 5, Vaidasigan 4, Fenici 3, Milosevic 1, Marjanovic 1, Neamțu 1.

Potaissa învinsese în prima partidă cu 31-22, iar Poli s-a impus în a doua cu 30-29.