Dinamo Bucureşti a spulberat Constanţa şi este la 60 de minute distanţă de titlu! Amine Bannour a făcut o partidă fabuloasă

15 mai 2019 3851 afişări Handbal

Dinamo Bucureşti a făcut un pas mare spre al patrulea titlu consecutiv de campioană în Liga Naţională, după ce s-a impus cu 33-26 pe terenul echipei HC Dobrogea Sud Constanţa, în primul meci al finalei. Jocul doi al seriei va avea loc peste o săptămână, în Ştefan cel Mare, iar cu un nou succes Dinamo intră în posesia trofeului.

• Amine Bannour a făcut o partidă excepţională. Tunisianul a marcat 14 goluri, doar unul fiind dintr-o aruncare de la 7 metri

Constanţa şi Dinamo au fost cele mai bune echipe ale sezonului, astfel că prezenţa lor în finală nu poate fi contestată de nimeni. „Delfinii” au ieşit învingători cu toţi adversarii din campionat, mai puţin cu adversarii din marea finală. Înaintea întâlnirii de la Constanţa, Dinamo avea 3-0 la meciuri directe, dar Sundovski & Co s-au încurajat cu faptul că înfrângerile au venit în prima parte a sezonului, iar de atunci echipa a progresat, s-a omogenizat mai bine, a prins un alt ritm.

Speranţele gazdelor au fost alimentate însă pentru vreo 25 de minute, perioadă în care între cele două echipe a existat un oarecare echilibru. Dinamo a fost prima echipă care a trecut printr-un moment dificil, după ce Kamel Alouini, jucătorul cu un debut de joc bun, a văzut a doua eliminare încă din minutul 14. Constanţa a dat senzaţia că profită de eliminarea tunisianului şi a reuşit să pună puţină presiune pe adversar. Însă până în acel moment încă nu începuse recitalul lui Amine Bannour, al doilea jucător tunisian de clasă mondială din atacul lui Dinamo. Interul dreapta a dat senzaţia că trage cu „tunul”, fiind scos mereu la şut de acelaşi Alouini, iar trupa din Ştefan cel Mare a preluat controlul. Fără a se desprinde, pentru că echipa gazdă a reuşit să joace bine până la un moment dat faza a doua.

Până la urmă, linia de 9 metri a celor două echipe avea să facă diferenţa până la pauză. În timp ce Malinovic şi Chikovani au fost foarte rar puşi în valoare, fiind bine blocaţi de apărarea adversă, Bannour a fost de neoprit în partea adversă. Dinamo a luat însă viteză după ce la rampă a ieşit şi portarul iranian Saeid Heidarirad. Cu trei intervenţii la final, iranianul şi-a ajutat echipa să intre la cabine la adăpostul unui avantaj important, 15-10

Constanţa nu a renunţat la luptă şi pentru câteva minute  după pauză s-a aşezat parcă ceva mai bine în apărare. Bannour nu a mai ajuns de fiecare dată în poziţia ideală şi a mai  şi ratat. Problerma gazdelor a fost însă că linia lor de 9 metri a fost în continuare inexistentă, prea puţin a reuşit să pună apărarea adversă pe picior greşit. În plus, gazdele şi-au stăpânit şi mai greu nervii. Stefan Vujovic a avut o reacţie vehementă în faţa arbitrului Radu Iliescu, după ce a fost sancţionat cu un fault în atac, astfel că a fost descalificat (min. 39), într-un moment în care Constanţa dădea impresia că ar putea reveni.

Dinamo a jucat un meci de Liga Campionilor la Constanţa şi a avut o echipă completă: poartă, interi care au înscris atunci când au nevoie, joc bine legat în poziţional, dar şi o apărare care s-a închis şi a jucat excelent la intercepţie. Mousavi şi Negru au intuit bine în minutul 48 ce vor să facă adversarii, au plecat pe contraatac şi cu două goluri marcate la interval de câteva secunde au „rupt” primul meci al finalei: 24-18. Din acel moment, HCDS a fost KO, în timp ce Dinamo a dat senzaţia că zburdă spre titlu. Diferenţa a crescut la nouă goluri, 28-19 (min. 53), iar la final echipa lui Conmstantin Ştefan s-a impus fără dubii: 33-26.

Constanţa mai are o şansă, pe 22 mai în Dinamo, dar probabil că şi trupa din Ştefan cel Mare va încerca să gestioneze altfel situaţia după episodul cu Steaua în 2018. După 2 ani în care a sărbătorit titlul pe terenurile echipelor CSM Bucureşti şi Steaua, Dinamo are şansa de a declanşa fiesta în propria arenă.

HC Dobrogea Sud Constanţa – Dinamo 26-33 (10-15)

Kevic 5, Buricea 5, Chikovani 4, Malinovic 3, Cutura 3, Nikolici 3, Nistor 2, Mladenovic 1 / Bannour 14, Negru 3, Komogorov 3, Gavriloaia 3, Mousavi 3, Alouini 3, Descat 2, Savenco 1, Kuduz 1