Dinamo a obținut o victorie clară în Liga Campionilor, în ultimul meci disputat pe teren propriu

Dinamo a obținut o victorie clară în Liga Campionilor, în ultimul meci disputat pe teren propriu

Dinamo București a obținut a treia victorie în Grupa D a Ligii Campionilor la handbal masculin, după ce s-a impus cu 35-29 în fața echipei ABC UMinho Braga. Astfel, campioana României și-a consolidat locul 4 în grupă și mai are șanse chiar și la locul 3. Ultimul meci în Liga Campionilor va fi disputat la începutul lunii februarie, în deplasare, cu Besiktas.

  • Clasament după 9 etape: 1. Nantes – 13 p (8 j), 2. Motor Zaporojie  – 11 p (8 j), 3. Besiktas – 9 p (8 j), 4. Dinamo – 8 p, 5. Holstebro – 5 p (8 j), 6. Braga – 4 p.

Fără a mai avea presiunea rezultatelor în Liga Campionilor, Dinamo a jucat dezinvolt în fața campioanei Portugaliei, reușind să-și impună ritmul încă după primele 10 minute. Desprinderea a venit într-un moment în care echipa lui Eliodor Voica evolua în inferioritate numerică, după o eliminare de 2 minute văzută de Bera. Mironescu și Vrankovic au marcat două goluri consecutive în urma unor acțiuni rapide, iar Dinamo a condus pentru prima dată la două goluri: 5-3. Din acel moment, diferența a tot crescut și a ajuns la șapte goluri în minutul 20, scor 14-7.

Sajad Esteki și-a început recitalul, cu câteva goluri de generic. Iranianul a marcat nu mai puțin de 14 goluri în poarta celor din Braga și a devenit cu această ocazie și golgheterul Ligii Campionilor. 

După 20-15 la pauză, avantajul gazdelor a crescut și mai mult în repriza a doua, până la nouă goluri: 31-22, minutul 49. Dinamo a făcut unul din cele mai bune jocuri din acest sezon al Ligii Campionilor, este adevărat și într-o partidă care nu a mai avut miză din punct de vedere al calificării. Pe final, trupa din Ștefan cel Mare s-a mai relaxat, astfel că tabela s-a închis la 35-29. Dinamo și-a luat revanșa după înfrângerea din tur, cea care avea să-i pună frână în tentativa de a prinde primăvara europeană.

Dinamo – ABC UMInho Braga 35-29 (20-15)

Irimuș, Grigoraș – portari; Capotă 1, S. Esteki 14, Asoltanei 4, Cîmpan, Șania, Mironescu 1, Savenco 3, Ragot. Șandru, A. Esteki 5, Mocanu 2, Bera 1, Vrankovic 3, Mousavi 1. Antrenor: Eliodor Voica

H. Gomes, Ribeiro – portari; Rocha, Marques 2, Bandeira 1, Branquinho 2, Spinola 7, Andrade 7, Pereira 7, Goncalves, A. Gomes 2, Albuquerque 1, Silva. Antrenor: Carlos Resende

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]