Debut cu stângul la CM pentru tricolori: România-Franța 21-31

Naționala de handbal masculin a României a fost învinsă, sâmbătă, la Osijek, de campioana olimpică Franța, cu scorul de 31-21 (12-9), în meciul de debut din grupa A preliminară a Campionatului Mondial din Croația.

Revenită după 14 ani de absență în lumea bună a handbalului masculin, naționala României și-a dorit enorm să înceapă cu dreptul la Campionatul Mondial din Croația. Ghinionul a făcut ca prima adversară să fie chiar campioana olimpică Franța, care și-a respectat blazonul și nu a lăsat prea multe șanse tricolorilor.

După trei minute de echilibru, Franța a deschis scorul, iar România a ratat de la 7 metri să fie egala campioanei olimpice. Tricolorii nu au reușit să marcheze, astfel că la scorul 4-0 (min. 7), antrenorul Aihan Omer a fost nevoit să ceară time-out. Ghionea a spart "gheața" un minut mai târziu, iar Petrea a ratat pe contraatac la următoarea fază, fiindu-i imposibil să-l depăsească pe portarul Omeyer, care a fost de neînvins și de la 7 metri. Abia în minutul 14, România a marcat al doilea gol, prin același Ghionea, de la linia de pedeapsă, după o primă jumătate de repriză marcată de ratări în ambele tabere. În minutul 20, România era condusă cu 9-3, iar antrenorul Aihan Omer a început schimbări pe bandă rulantă, în încercarea de a rupe ritmul adversarilor. Extrema Laurențiu Toma a punctat decisiv, 9-6 (min. 25), obligându-l pe tehnicianul francez Onesta să ceară time-out. Prima rundă s-a încheiat tot la trei goluri diferență, 12-0, după un joc mult mai curajos al tricolorilor, care și-au revenit din emoțiile debutului abia după minutul 20.

La reluare, Toma a reușit să aducă România la doar două goluri diferență, 13-11, dar adversara a recuperat rapid, 15-11 (min. 33). În doar cinci minute, Franța a reușit să facă diferență din nou, 20-14, dar România a ripostat surprinzător, 21-17 (min. 43). Defensiva franceză a pus apoi mari probleme echipei noastre, care a pierdut cu ușurință mingi importante. În poartă, Stănescu a salvat providențial, însă efortul său nu s-a regăsit în faza de atac a coechipierilor, 23-17 (min. 46). Din acel moment, campioana olimpică nu a a mai avut emoții, impunându-se cu 31-21, după un meci în care România a dat o replică destul de curajoasă Franței, dar insuficient de consistentă și constantă, pentru a putea spera la un rezultat pozitiv la debut.
Marcatori:

România: Stănescu – 13 intervenții, Toma 5 goluri, Ghionea 4, Jurcă 3, Irimescu 3, Pîrîianu 2, Rohozneanu 2, Buricea 1, Petrea 1.

Franța: Omeyer – 16 intervenții, Karabatici 7, Guigou 7, Fernandez 6, Sorhaindo 3, Narcisse 2, G. Gille 2, Dinart 1, Abalo 1, Junillon 1, Joli 1.

În primul meci al zilei din grupa A preliminară, Slovacia a dispus de Argentina, cu 27-25, în timp ce partida Ungaria-Australia, în aceeași grupă s-a încheiat cu scorul 41-17.