Cum să o desfiinţezi pe Metz în numai 60 de minute? Explicaţia vine de la o fostă câştigătoare a Ligii Campionilor şi vicecampioană mondială cu naţionala lui Tadici

7 apr 2018 5283 afişări Handbal

CSM Bucureşti a făcut deja destul cu Metz, pentru a se asigura că va participa pentru al treilea an consecutiv în turneul Final Four al Ligii Campionilor. După numai 60 de minute de joc în dubla manşă din sferturile de finală, ”tigroaicele” au luat deja un avantaj de 13 goluri (scor 34-21), greu de imaginat chiar şi pentru film SF că ar putea fi anulat de adversară în returul din 15 aprilie.

"Mă bucur că m-am înşelat şi că acest sfert de finală nu a fost echilibrat, aşa cum anticipam eu. A fost un meci perfect pentru CSM, totul a ieşit perfect, mai ales pe atac. Nu ştiu dacă au fost 6-7 aruncări ratate. S-au găsit excelent. Pe faza de apărare a fost un pic mai greu în prima repriză, dar aceste lucruri s-au reglat în partea secundă. Per total, a fost o partidă perfectă", a spus fosta extremă dreapta, Cristina Vărzaru, acum secretar general la FRH.

Final Four-ul Ligii Campionilor va avea loc în luna mai.

CSM Bucureşti – Metz 34-21 (19-13)

Ungureanu, Grubisic – portari; Udriştioiu, Frafjord 1, Gullden 7, Curea 3, Neagu 10, Jacobsen, Jorgensen 1, Ayglon, Bazaliu, Manea 1, Kurtovic 5, Niombla 2, Hagman, Mehmedovic 4. Antrenor: Per Johansson

Csapo, Dos Reis, Rajcic – portari; Edwige 1, Gautschi, Gros 9, Zaadi 2, Flippes 2, Nocandy, Houette, Landre 1, Kanor, Smits 3, Sajka, Maubon, Luciano 3. Antrenor: Emmanuel Mayonnade

Arbitri: Branka Maric – Zorica Masic (Serbia)