Acasa » Alte Sporturi » Handbal » Iliescu a marcat 8 goluri, dar CSM București a pierdut finala Ligii Campionilor după un meci de infarct la Budapesta

Iliescu a marcat 8 goluri, dar CSM București a pierdut finala Ligii Campionilor după un meci de infarct la Budapesta

Sonia Baciu
Iliescu a marcat 8 goluri, dar CSM București a pierdut finala Ligii Campionilor după un meci de infarct la Budapesta
CSM Bucuresti a pierdut ramatic finala Ligii Campionilor. Foto Facebook @ CSM Bucuresti

Echipa U17 a CSM București a pierdut, duminică, cu DVSC Debrecen, scor 39-41, în finala Ligii Campionilor, după un meci de infarct care a avut loc la Budapesta. Cea mai bună marcatoare a echipei din România a fost Iliescu, cu 8 goluri.

Partida a avut loc în deschiderea finalelor la senioare, între CSM  București și Brest, pentru locul 3, respectiv Gyor ETO – Metz, pentru trofeul  sezonului 2026.

Iliescu a marcat 8 goluri, dar CSM București a pierdut finala Ligii Campionilor după un meci de infarct la Budapesta

Echipa U17 a CSM București a pierdut finala Ligii Campionilor după un meci de infarct disputat la Budapesta, cu DVSC Debrecen, în care Iliescu a marcat 8 goluri. Meciul s-a decis în prelungiri, după ce atât la pauză, cât și după cele 60 de minute de joc scorul a fost egal, 13-13, respectiv 33-33.

Celelalte goluri pentru junioarele CSM au fost marcate de Antonescu și Petrache, câte 7, Spâncenatu și Stanciu, câte 6, iar Zabuliche a avut 5 reușite. Pentru adversare au remarcat Takacs, 13 goluri, Kun, 6 goluri, Burja, Friderikusz, Kun și Nyoro – câte 4 goluri.

Româncele au reușit o revenire pe tabelă în repriza secundă, după ce au fost conduse cu șase goluri, și au egalat la ultima fază, trimițând astfel meciul în prelungiri.

Aici, adversarele au controlat mai bine jocul și s-au impus cu scorul 41-39. În finala mică a Ligii Campionilor U17, Gyor ETO a câștigat în fața celor de la FTC Budapesta, scor 34-24, potrivit Digi Sport.

În semifinalele competiției destinate junioarelor, CSM București a câștigat în fața lui Gyo ETO, în prelungiri, scor 41-39, în timp ce DVSC Debrecen s-a impus în fața celor de la FTC Budapesta.

Liga Campionilor s-a organizat pentru prima dată pentru U17 feminin, iar la startul competiției s-au aflat 16 echipe participante. România a fost prezentă cu două echipe, CSM București și Gloria Bistrița. Aceasta din urmă nu a trecut de faza preliminariilor.

CSM București, finala mică cu Brest

Duminică, CSM București va disputa finala mică a Ligii Campionilor, iar adversară îi este Brest. Cele două echipe s-au mai înfruntat de două ori în acest sezon, iar fiecare s-a impus pe propriul teren. Brest a câștigat cu 34-31, în septembrie 2025, iar CSM București a câștigat în februarie, cu scorul 40-34.

„Nu poate fi un meci ușor. Nu știu… Sincer, e ridicol, e supărător să vorbesc acum despre locul 3.

Vom face cât de bine putem să jucăm un handbal bun, pentru a ne reprezenta echipa cât de bine putem. Dar doar atât din partea mea”,  a declarat Anna Viahireva, după eșecul din semifinale.