CSM Bucureşti a mai cucerit un titlu cu fetele. Bazaliu & Co au câştigat campionatul la junioare I

16 mai 2016 1616 afişări Comentează şi tu Handbal

Tip de 5 zile, Rm. Vâlcea a găzduit turneul final la junioare I, competiţie la care s-au calificat nu mai puţin de 3 echipe din Capitală, CSM Bucureşti, ASC Şc 181 Bucureşti şi CSŞ2 Bucureşti, plus Dinamo Braşov, CSŞ Caracal, CSŞ 2 Baia Mare, CSM Ploieşti şi CSŞ Târgovişte.

Turneul final a fost dominat cu autoritate de CSM Bucureşti care, cu excepţia primului joc disputat cu SC Şc. 181 Bucureşti (29-29), a câştigat destul de clar toate partidele, inclusiv în fazele finale. În semifinale, CSMB a învins CSŞ2 Baia Mare cu 35-26, iar în finală a întrecut CSŞ Caracal cu 32-24. Medalia de bronz a fost obţinută de CSŞ 2 Baia Mare, care a învins CSŞ 2 Bucureşti cu 34-33. De remarcat faptul că CSM Bucureşti a contat inclusiv pe sprijinul interului stânga Bianca Bazaliu. Handbalista a câştigat Liga Campionilor cu o săptămână înainte cu echipa mare, iar la revenirea acasă a plecat la Vâlcea pentru a-şi ajuta şi colegele de la junioare I să pună mâna pe trofeu.

• Echipa campioană a CSM Bucureşti a fost următoarea: Bianca Avram, Andreea Chetraru, Cristina Ciauşescu – portari, Cătălina Sava, Iulia Matei, Bianca Bazaliu, Andreea Pîrvu, Oana Bucă, Patricia Moraru, Lorena Stoican, Beatrice Radu, Diana Herciu, Elena Dache, Ionela Leuştean, Mădălina Pal, Ştefania Boştină, Teodora Popescu, Andra Rovenţa, Ştefania Jipă. Colectiv tehnic: Florin Ciupitu (antrenor principal), Flori Iliescu (antrenor secund), Cincinat Boboc (masor), Remus Drăgănescu (director tehnic), Rasmus Poulsen (coordonator CCJ handbal feminin).