11 mai 2018 14003 afişări Comentează şi tu Handbal
Craiova a luat Cupa! Cupa EHF! Final incredibil cu Viperele de la Kristiansand. Dumanska eroina! La 30-25, în ultimul minut, goalkeeperul de origine ucraineană a parat incredibil două aruncări consecutive PAUL URSACHI / MEDIAFAX FOTO

SCM Craiova - Vipers Kristiansand 30-25  / 22-26, în tur

Se termină meciul! Craiova cucereşte Cupa EHF după o evoluţie senzaţională cu echipa celebrelor surori Katrine şi Kristine Lunde. În ultimul minut, nordicele au avut atacul la 30-25 pentru SCM, dar Dumanska a avut o dublă paradă. Dacă ar fi înscris, Vipers ar fi luat trofeul. Elevele lui Bogdan Burcea şi Dumitru Berbece au condus pe toată durata meciului, în faţa a 4.000 de spectatori, şi s-au impus graţie unei linii de 9 m inventive, cu Ana Maria Ţicu aducând varietate şi construind cu calm atacurile. După un debut fragil în defensivă, oltencele au devenit compacte şi au închis treptat culoarele.

Min.58 30-25 Oltencele n-au gestionat cu luciditate atacul, norvegienele s-au aflat faţă-n faţă cu Dumanska, dar portarul SCM-ului s-a opus incredibil, de două ori consecutiv, cu două parade fantastice. Au mai rămas 10 secunde

Min.50 28-23 Se complică lucrurile pentru SCM. Nordicele reduc diferenţa, la doar cinci goluri. Se anunţă un final extrem de tensionat

Min.45 27-20 Avans consistent pentru Elisei & Co! Ecartul de şapte goluri trebuie păstrat pentru ultimele 15 minute ale dulblei cu Viperele din Kristiansand

Min.40 26-19 Diferenţa se reduce la şapte goluri. Kristiansand ridică nivelul jocului. Nordicele devin mai agresive în defensivă.

Min.36 23-14 Joc dezinvolt al gazdelor care marşează mai mult pe jocul pe extreme. Nordicele sunt din ce în ce mai dure, iar în atac nu pot gestiona acţiunile cu luciditate

Min.35 21-13 Florianu concretizează lovitura de la 7 m scoasă de Pricopi

Min.33 20-13 Valentina Elisei marchează primul său gol. Craiova joacă în superioritate numerică

Începe repriza a doua! Oltencele sunt în grafic. În tur, au pierdut la o diferenţă de patru goluri

Elevele cuplului Burcea - Berbece au gestionat excelent a doua parte a primei reprize. Cu Nikolic şi Ţicu extrem de inspirate, oltencele s-au distanţat treptat. Dacă în primele minute blocul defensiv al SCM-ului a fost spart de nordice, care au alternat acţiunile în viteză pe flancuri cu pătrunderile pe centru, oltencele au închis toate spaţiile ulterior, iar Dumanska a prins încredere. Craiova are un plus la jocul combinativ, dar extremele şi jocul cu pivotul ar putea să le aducă mai mult în partea secundă. Surorile Lunde n-au excelat.

19 -12 la pauză

Min.19 15-8 Iese şi Dumanska la rampă, Florianu aduce varietate în jocul oltencelor

Min.14 11-7 Se joacă într-un ritm alert, echipa lui Bogdan Burcea şi Dumitru Berbece găseşte culoare şi profită de lipsa de reacţie a nordicelor. Ana Maria Ţicu şi Nikolic au procentaj de 100%

Min.12 Stângacea Sulland punctează de la 7 m. Peste 1000 de oameni urmăresc partida pe un ecran imens, în faţa Polivalentei din Craiova

Min.10 7-5 Defensiva gazdelor se caltină, nordicele înscriu prin centrul defensivei

Min.9 7-4 Ţicu măreşte diferenţa la trei lungimi

Min.8 6-4 Nickolic aruncă înşelător, printre picioarele lui Lunde

Min.6 4-3 Nordicele marşează pe acţiunile pe extreme şi reduc din diferenţă.

Min.4 3-1. Echipa surorilor Lunde înscrie primul gol al partidei. Sulland e una dintre armele de bază ale norvegiencelor. Sala din Craiova e arhiplină, biletele au fost epuizate de marţi

Min.3. Început perfect pentru elevele lui Bogdan Burcea şi Dumitru Berbece. 2-0 după trei minute. La Digi, meciul e comentat de Vasile Stângă şi Radu Naum.

Norvegiencele pleacă cu prima şansă în returul de la Caiova, după victoria din tur, scor 26-22. Gazdele mizează pe aportul publicului în această seară. Se va juca cu casa închisă, biletele puse în vânzare s-au epuizat într-un timp record. Chiar dacă intră pe parchet cu un hadicap de patru goluri, elevele lui Bogdan Burcea visează la câştigarea Cupei EHF.

Antrenorul formaţiei din Bănie, Bogdan Burcea, care săptămâna aceasta şi-a sărbătorit şi ziua de naştere, este optimist în privinţa şanselor de a recupera diferenţa din tur, astfel încât trofeul să rămână în Bănie. „Este un moment istoric pentru sportul craiovean, dar şi un moment important pentru handbalul românesc, fiindcă noi jucăm finala Cupei EHF, CSM Bucureşti evoluează în Final Four-ul Champions League, iar Potaissa Turda dispută finala Cupei Challenge. Nu ne mulţumim cu disputarea finalei, ne dorim să păstrăm trofeul acasă, fiindcă ar fi cea mai mare performanţă pentru sportul craiovean. Nu va fi uşor, dar avem puterea şi valoarea să ne impunem.

Antrenorul Kenneth Gabrielsen şi-a luat informaţii despre adversar şi de la Helle Thomsen, daneza care a antrenat CSM Bucureşti: „Abia aşteptăm meciul, Craiova e o echipă bună, ne aşteptam să fie aşa, are multe jucătoare care aruncă la poartă şi trebuie să fim atenţi să le anihilăm. Probabil că noi suntem favoriţi. Ştim că vor fi mulţi suporteri, este o plăcere să joci cu o sală plină. Noi vrem să câştigăm la Craiova, nu ne gândim că avem de apărat un avantaj din primul meci. Craiova nu este totuşi la nivelul lui CSM Bucureşti, care este una dintre cele mai bune echipe ale Europei. Ştiu că le-au învins în campionat, dar nu mă sperie acest lucru, am vorbit cu Helle Thomsen şi mi-a spus că echipa sa nu era în formă când a pierdut la Craiova”, a spus Gabrielsen.