Constanţa revine pe harta echipelor de top din Europa! HC Dobrogea Sud s-a calificat în grupele Cupei EHF, handbalul masculin din România se ridică la nivel de cluburi

25 nov 2018 8696 afişări Handbal

HC Dobrogea Sud Constanţa s-a calificat în grupele Cupei EHF la handbal masculin, după o dublă victorie cu HK Malmo (Suedia), reprezentanta vicecampioanei Europei la nivel de echipe naţionale. După 23-22 în deplasare, „delfinii” au câştigat şi partida retur cu 34-28, astfel că a ajuns la 12 victorii consecutive.

Handbalul masculin la nivel de cluburi are un sezon de excepţie, comparativ cu anii precedenţi. Dinamo Bucureşti este la un meci distanţă să depăşească faza grupelor Ligii Campionilor, iar HC Dobrogea Sud Constanţa s-a calificat azi în grupele Cupei EHF, o altă competiţie europeană foarte tare, având în vedere distribuţia formaţiilor participante. Trupa lui Zvonko Sundovski a ajuns la „dubla” cu HK Malmo în cea mai bună formă sportivă şi a încercat să profite la maximum. Adversara nu reprezintă azi un nume de speriat în Europa, dar provine din Suedia şi toată lumea ştie cât înseamnă această şcoală la nivel internaţional.

O mare parte a calificării a fost realizată în primele 60 de minute, când HCDS a revenit de la 5 goluri la pauză şi a câştigat cu 23-22. În partida retur, într-o atmosferă superbă, Constanţa a evoluat dezinvolt şi a avut emoţii doar vreo 15-20 de minute, până când a reuşit să se desprindă la 4 goluri, 11-7. Cu o încredere mare în forţele proprii, dar şi o motivaţie pe măsura aspiraţiilor, „delfinii” au ţinut apoi la respect echipa adversă. La pauză, HCDS a intrat cu 17-12, iar în partea secundă a continuat să ţină pedala de acceleraţie apăsată, până a ajuns la o diferenţă de 8 goluri. HK Malmo a fost incapabilă să răspundă, astfel că la sfârşitul celor 120 de minute HCDS şi-a văzut îndeplinit primul obiectiv al sezonului, accederea în Top 16 în Cupa EHF. Marile meciuri în Europa abia acum urmează! THW Kiel este unul din posibilii adversari ai Constanţei.

HC Dobrogea Sud Constanţa – HK Malmo 34-28 (17-12)

Mitrevski, Iancu – portari; Malinovic 3, Nistor, Chikovani 5, Kevic 5, Vujovic 2, Toma 1, Crnoglavac 2, Cutura 1, Csog 3, Nikolic 3, Mladenovic 2, Markoski 1, Mocanu 3, Buricea 3

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?