23 mai 2019 2825 afişări Handbal
Ce le-a spus Constantin Ştefan jucătorilor în pauza finalei Dinamo – Constanţa, când echipa lui avea deja un avans de 11 goluri GEORGE FILIP / MEDIAFAX FOTO

Constantin Ştefan, antrenorul echipei Dinamo, a avut emoţii pentru câştigarea titlului în Liga Naţională până aproape de finalul jocului doi cu HC Dobrogea Sud Constanţa, în ciuda faptului că echipa lui a luat un avans substanţial încă din prima repriză (21-10). Antrenorul nu a uitat experienţa de anul trecut, din returul sezonului regular, când „delfinii” au refăcut în partea secundă un handicap de 10 goluri.

Constantin Ştefan a dezvăluit după finală şi ce a vorbit cu jucătorii la pauză: La pauză m-am dus şi i-am mobilizat pentru că, dacă ţineţi minte, anul trecut în returul campionatului am condus la pauză cu 10 goluri şi s-a terminat egal (n.r. scor 29-29). Le-am amintit jucătorilor acest lucru, în special celor care au venit noi, pentru că băieţii de anul trecut ştiau deja acest lucru”. Antrenorul a făcut foarte puţine schimbări după pauză şi abia după minutul 45 a început să mai modifice componenţa echipei din teren. Dinamo s-a impus la final cu 33-19.

Per total, trupa din Ştefan cel Mare a obţinut două victorii clare în finala cu Constanţa, după ce în primul joc s-a impus cu 33-26. „Sincer, nu m-aş aşteptat la o asemenea diferenţă la final. După jocul de la Constanţa am declarat că şi dacă am fi avut 10 goluri diferenţă, şi dacă am fi avut un singur gol, cel mai important lucru era victoria. Şi acum a fost acceaşi situaţie. Am vorbit şi la şedinţa tehnică, iar băieţii au jucat exemplar, iar victoria nu a fost pusă sub semnul întrebării în niciun moment”, a comentat Constantin Ştefan, aflat la al treilea titlu în Ştefan cel Mare, după episoadele 2005 şi 2018.

Antrenorul echipei Dinamo a ţinut să-şi evidenţieze jucătorii, cu un plus pentru cei care vor pleca: „Vreau să le urez baftă jucătorilor care vor pleca, au pus serios umărul la câştigarea acestui titlu, chiar dacă au semnat contracte cu alte echipe. S-au dăruit sută la sută şi nu pot să fiu decât fericit pentru acest lucru”.

În finalul discuţiei, Constantin Ştefan a prezentat şi plusul acestui titlu, raportat la sezonul trecut: „Dacă anul trecut am câştigat campionatul fără un inter dreapta de mână stângă, în acest campionat am avut unul de top (n.r. cu referire la Amine Bannour, care a marcat 24 de goluri în cele două meciuri cu Constanţa în finala Ligii Naţionale).

Prin acest titlu, Dinamo şi-a asigura o nouă prezenţă în grupele Ligii Campionilor.