Ce a făcut Rapid în meciul cu Krim Ljubljana, din turul play-off-ului pentru sferturile de finală din Liga Campionilor

Rapid a pierdut în deplasare cu Krim Ljubljana, scor 24-29, în manșa tur a play-off-ului pentru accederea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Totuși, calificarea se va decide săptămâna viitoare, la București, în Sala Polivalentă, într-un meci la care se anunță o atmosferă de senzație, așa cum fanii giuleșteni au făcut pe toată durata acestui sezon.

Rapid a pierdut la 5 goluri diferență în deplasare cu Krim Ljubljana

A fost primul meci al lui Kim Rasmussen pe banca tehnică a campioanei României la handbal feminin. Tehnicianul danez care l-a înlocuit recent pe spaniolul Carlos Viver se aștepta la o partidă extrem de dificilă în Slovenia.

Meciul cu Krim va fi unul foarte dificil. Grupa A din a făcut parte a fost o grupă puternică și a încheiat-o în forță, învingând pe CSM București. Este o echipă cu experiență, puternică fizic, cu extreme și o linie de 9 metri foarte puternice și portari foarte buni.

Va fi un test mare pentru noi, dar oriunde vom juca și indiferent de adversar, mergem acolo pentru a câștiga, pentru a da tot ce putem. Suntem sută la sută concentrați, bineînțeles că vrem să câștigăm, dar va fi foarte dificil, așa că trebuie să jucăm la capacitate maximă pentru a ne atinge”, a spus Rasmussen înaintea acestei partide.

Iar danezul a anticipat corect. Rapid a plătit tribut în acest meci prestației modeste din repriza secundă, după o primă parte în care echipa alb-vișinie a jucat de la egal la egal cu Krim și a intrat chiar în avantaj de un gol la pauză, scor 13-12.

Orlane Kanor a fost cea mai bună marcatoare a Rapidului în acest meci, cu 6 goluri. Sursă foto: Sport Pictures

Din păcate, campioana României nu a mai reușit să mențină acest ritm și în repriza a doua, iar formația din capitala Sloveniei a luat un avans considerabil în ecuația calificării. Totuși, jucătoarele lui Kim Rasmussen au motive să fie optimiste, întrucât nu este vorba despre o diferență uriașă de scor.

150 de fani ai Rapidului au fost anunțați în tribune la această partidă de la Ljubljana

Cum a prefațat Narcisa Lecușanu această primă manșă din play-off-ul pentru sferturi

Fosta jucătoare a naționalei României a apreciat că fiecare gol va conta enorm în economia calificării în sferturile de finală.

„Trei lucruri vor fi importante în aceest meci. Apărarea, atacul și contraatacul. Chiar dacă Rapidul nu are o mare experiență internațională în acest moment, echipa are în componență jucătoare foarte experimentate care știu ce înseamnă un astfel de joc și cum trebuie el abordat.

În momentul în care o jucătoare este pregătită să trimită mingea spre poarta adversă trebuie să fie sigură, într-un procentaj foarte mare, că va putea înscrie. Într-un meci cu o astfel de miză fiecare gol contează”, a spus Narcisa Lecușanu, în exclusivitate pentru ProSport.

Sursă foto: Facebook / Handbal Rapid București