Bucuria unei noi calificări în sferturile Ligii Campionilor! Unde a câştigat CSM Bucureşti meciul cu Krim: "Acolo s-a făcut diferenţa"

3 mar 2017 4206 afişări Handbal

Antrenorul echipei CSM Bucureşti, Aurelian Roşca, a declarat, vineri, că jucătoarele sale au fost conştiente de importanţa partidei cu Krim Ljubljana, lucru care le-a ajutat să se impună, scor 28-26, şi să se califice matematic în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

"A fost un meci cu presiunea calificării. Cred că şi din cauza asta am făcut multe greşeli. Totul a fost o presiune. Ne bucurăm pentru rezultat şi pentru faptul că în ultimele minute apărarea a fost mai compactă. Felicit echipa pentru dăruirea de care a dat dovadă, sper să continuăm acest drum şi să mergem mai departe. Au conştientizat că meciul este foarte important pentru noi, iar motivaţia a fost cu totul alta. Vrem să intărim faza defensivă, să fim mai agresivi la intrarea spre interior. Lucrul acesta a dat roade. Ne-a ajutat foarte mult şi poarta, unde au avut loc câteva intervenţii care ne-au dat curaj. Le mulţumim foarte mult. Ca de fiecare dată un public numeros în Sala Polivalentă din Bucureşti", a declarat antrenorul echipei CSM Bucureşti, Aurelian Roşca, la Digi Sport.

Portarul Paula Ungureanu crede că evoluţia defensivă a echipei sale a făcut diferenţa în partida cu Krim Ljubljana: "Până la urmă în meciurile acestea arăţi că eşti o echipă puternică. Diferenţa s-a făcut în apărare şi la nivelul porţii. Un moment foarte dificil, a fost presiunea foarte mare, trebuia să ne adunăm şi să ne calificăm. Ne facem calcule, ne gândim, dar eu, personal, las la voia bunului Dumnezeu".

Cât despre public: "Fantastic, eu îl simt mereu când jucăm pe teren propriu. Au fost alături de noi şi ne-au împins de la spate când am avut nevoie", a afirmat Paula Ungureanu la Digi Sport.

CSM Bucureşti, deţinătoarea trofeului, a învins formaţia slovenă Krim Ljubljana, scor 28-26, vineri, în Sala Polivalentă din Capitală, în penultimul meci din grupa a doua principală a Ligii Campionilor la handbal feminin şi a obţinut matematic accederea în sferturile de finală ale competiţiei.