Bănia, în delir! SCM Craiova s-a calificat în finala Cupei EHF şi va lupta pentru trofeu cu formaţia norvegiană Kristiansand

14 apr 2018 10688 afişări Comentează şi tu Handbal
Bănia, în delir! SCM Craiova s-a calificat în finala Cupei EHF şi va lupta pentru trofeu cu formaţia norvegiană Kristiansand FOTO: Remus BADEA / MEDIAFAX 2 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7960/17130621/2/florianu-scm-kastamonu.jpg

SCM Craiova s-a calificat în finala Cupei EHF, după ce a terminat la egalitate cu Kastamonu Belediyesi, scor 18-18, în manşa retur din semifinale. În tur, oltencele câştigaseră în Turcia cu 23-22.

• Este prima finală europeană a Craiovei la ”jocurile de echipă”. În 1983, Universitatea Craiova s-a oprit în semifinalele Cupei UEFA la fotbal, după 0-0 şi 1-1 cu Benfica Lisabona.
  • Vipers Kristiansand este a doua finalistă a Cupei EHF, după ce a eliminat Viborg la sfârşitul celor două manşe. După 31-34 în tur, norvegiencele au câştigat manşa retur cu 29-23.
  • Ultima finală a unei echipe româneşti în Cupa EHF a avut loc în 2012 şi a fost jucată de HC Zalău.

Calificarea Craiovei în finala Cupei EHF s-a născut mult mai greu decât s-a anticipat. Florianu, Ardean & Co au trăit cu sufletul la gură până în ultimele secunde, evoluţia poate nu a fost cea mai bună, dar performanţa de la final este grozavă. Kastamonu s-a dovedit a fi un adversar la fel de tare precum Brest Bretagne şi Lada Togliatii, echipe învinse pe parcurs de fetele lui Bogdan Burcea.

Până la urmă, presiunea calificării în ultimul act a fost un adversar în plus pentru oltence. Încă de la primele acţiuni de atac, SCM Craiova a părut destul de emotivă şi nu a reuşit să lege consecutiv mai multe faze cu goluri. Cu lucruri bune şi mai puţin bune, gazdele au reuşit să fie în control  în prima parte şi să păstreze un avantaj minim. ”Iureşul” din punct de vedere al jocului a venit la mijlocul primei reprize, când fetele lui Bogdan Burcea s-au desprins la 8-6 (min. 18), după o reuşită a extremei Valentina Ardean-Elisei. A fost însă şi singurul moment în care Craiova a avut un asemenea avantaj.

Formaţia turcă a început să le blocheze tot mai bine pe Florianu şi Ţicu, jocul Craiovei în poziţional a fost tot mai poticnit, SCM nu a reuşit să marcheze nici pe contraatac, astfel că situaţia în economia ”dublei” s-a complicat. Kastamonu a marcat patru goluri la rând şi putea să se ducă şi mai în faţă. A apărut însă pentru prima dată în joc portarul Florentina Stanciu. Ea a înlocuit-o între buturi pe Yulia Dumanska şi a început să se transforme într-un adevărat înger păzitor. Cu trei parade în ultimele 2 minute, cu două din situaţii de la unu la unu, SCM s-a ”deblocat”. Oltencele au marcat după 12 minute de secetă pentru 9-10 prin Klikovac şi au salvat prima repriză.

După pauză, Craiova a preluat din nou iniţiativa, graţie unei apărări care a început să funcţioneze tot mai bine. A venit rândul formaţiei din Kastamonu să nu marcheze timp de 11 minute, astfel că SCM a avut din nou avantaj pe tabela de marcaj, 11-10 (min. 36). Pe fondul unei slăbiciuni ale gazdelor, oaspetele au răsturnat din nou situaţia. În minutul 44 au revenit la conducere, 14-13, iar din acel moment au ţinut Craiova permanent sub presiune. În economia calificării, s-a jucat mai mereu la un gol diferenţă, când reprezentanta României, când cea a Turciei fiind în grafic pentru a juca finala.

Purtată pe braţe de un public fenomenal, ”explozia” Craiovei a venit în ultimele minute, după o altă intervenţie de excpeţie a portarului Stanciu din situaţie de unu la unu (min. 55) şi după ce Nikolic şi Klikovac au reuşit să înscrie două goluri consecutiv, la scorul de 15-17. În ciuda eforturilor echipei oaspete de a menţine suspansul, gazdele au jucat cerebral finalul de joc, iar Pricopi a aruncat Bănia în delir după golul de 18-18, cu câteva secunde înainte de final.

Craiova a obţinut o calificare fantastică în finala Cupei EHF, una în care puţini au crezut la începutul sezonului, după ce competiţia a fost reformată total. Până în ultimul act, o echipă trebuie să aibă tărie pentru cel puţin 12 meciuri.

SCM Craiova – Kastamonu Belediyesi 18-18 (9-10)

Lung, Stanciu, Dumanska – portari; Rădoi, Trifunovic, Şelaru, Pricopi 2, Ţicu 6, Popescu, Nikolic 2, Ardean Elisei 2, Tudor, Stoican, Klikovac 2, Vizitiu, Florianu 4. Antrenor: Bogdan Burcea

Rombescu, Nenezic – portari; Guler, Seric, Yilmaz, Aydin, Kotsina, Iskenderoglu 4, Elez 3, Uskova 5, Sinitsyna 1, Maric 5. Antrenor: Hakan Gunal

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?