Au visat frumos 45 de minute! România a fost învinsă de Ungaria în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de tineret, după un final în care tricolorele au fost dominate fizic

Naționala feminină de tineret U20 s-a oprit în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Ungaria, după ce a fost învinsă de reprezentativa țării gazde cu 31-26. România continuă să joace în turneul 5-8
Au visat frumos 45 de minute! România a fost învinsă de Ungaria în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de tineret, după un final în care tricolorele au fost dominate fizic

Naționala feminină de tineret U20 s-a oprit în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Ungaria, după ce a fost învinsă de reprezentativa țării gazde cu 31-26. România continuă să joace în turneul 5-8

  • România a intrat la cabine cu un avantaj de trei goluri, scor 17-14, după ce în minutul 15 era condusă cu 10-6. Andreea Tecar a făcut meciul carierei, în a doua jumătate a primei reprize reușind să înscrie cinci goluri consecutive.
  • În prima repriză, raportul eliminărilor a fost 4-1, dar tricolorele au reușit să revină de fiecare dată când au fost în dificultate.
  • Ungaria a făcut diferența în partea secundă pe contraatac. Gazdele le-au dominat din punct de vedere fizic pe tricolore, fiind mult mai atletice, au împins mai bine în picioare.

Echipa condusă de Gheorghe Tadici a jucat poate pentru prima dată în carieră în fața a peste 3.000 – 4.000 de spectatori. Atmosfera în Debrecen a fost ca la un meci Ungaria A – România B și în niciun caz prietenoasă cu tricolorele. Dar naționala U20 și-a jucat cu ardoane și cu multă pasiune șansa la acest Campionat Mondial și cel puțin în primele 30 de minute a evoluat peste așteptări.

În primele 12 minute, România a văzut nu mai puțin de 3 eliminări! Cu un om în plus pe teren, Ungaria a avut controlul, iar la ultima superioritate a reușit și desprinderea, de la 6-6 la 10-6 (min. 15). Fetele lui Gheorghe Tadici au avut însă zvâc și într-un interval de șapte minute au restabilit egalitatea la 12-12. Reprezentativa României a prins curaj și a avut o jucătoare care a dat recital, Andreea Tecar. Interul dreapta de la Baia Mare s-a urcat pe un val și a lovit la fiecare atac. Ea a marcat cinci goluri la rând, iar România a ajuns la 15-12 (min. 25). Diferența de trei goluri a fost înregistrată și la pauză, 17-14, după ce tricolorele au avut avans și de 4 goluri, 17-13. Într-un interval de 15 minute, România a reușit un „parțial” de 11-3. Fabulos!

Naționala condusă de Gheorghe Tadici nu a reușit însă să mențină nivelul, iar după pauză s-a vpzut rapid egalată la 17-17, Ungaria preluând apoi și conducerea. Gazdele au fost tot mai puternice în apărare și au început să domine și fizic jocul. Atacurile României s-au izbit ca de un zid, circulația mingii a fost mult încetinită. Diferența s-a făcut însă în ultimele 15 minute. După o eliminare a interului Severin (min. 44), la scorul de 21-20 pentru Unagria, gazdele au zburdat și au înscris gol după gol pe contraatac. Diferența a „sărit” rapid la 5 giluri, 27-22 (min. 51), scor la care tricolorele nu au mai putut să revină. Nu au mai avut forță, iar faptul că ele nu au jucat, iar adversarele au prins meciuri grele inclusiv în cupele europene a fost tot mai evident. Ungaria a câștigat cu 31-26 și luptă pentru o medalie la acest Campionat Mondial. România iese totuși cu capul sus și va încerca în următoarele zile să termine mai bine de locul 8.

România – Ungaria 26-31 (17-14)

Lung, Kelemen, Hosu – portari; Nichitean, Severin, B. Berbece, Badea 3, Stîngă, Tîrcă 7, Mihart, Popescu 2, Petruș 7, Marin, Banciu, Popa, Tecar 7

Hlogyik, Bino, Suba – portari; Pasztor 6, Szabo 1, Marton 6, Tovizi 1, Giricz, Lakatos 1, Klujber 3, Fodor, Kuti, Kacsor 2, Hafra 6, Faluvegi 5

În turneul pentru locurile 5-8, România va disputa primul meci cu învinsa din partida Coreea de Sud – Danemarca.

Fotografii: Dan LIXANDRU / Debrecen

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului? 

.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
Fenomen SPECTACULOS astăzi! Eclipsa de Soare poate fi observată din România. Care sunt cele mai bune locuri
Mediafax
Anna și pensionarul MApN s-au autodenunțat. Gestul de pe Transfăgărășan e pistol cu apă. Iubirea lor a trecut granița (și nu doar o dată)!
Cancan.ro
Fata din Roșiori de Vede care a absolvit Harvard și lucrează la NATO. Povestea Laviniei Teodorescu: „M-aș întoarce oricând în România”
Adevarul.ro
Marius Măldărăşanu a susţinut că Andrei Nicolescu a încercat să-l păcălească, iar preşedintele lui Dinamo i-a dat replica: ”Asta a fost istoria”
Orangesport
Cum arăta Denise Rifai înainte de a cunoaște celebritatea. Imagini rare cu prezentatoarea tv! Tatăl arab îi restricționa anumite lucruri
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. – Ieri m-am jucat cu soția de-a doctorița și pacientul!
Râzi cu lacrimi
Furnicile lucrează mai bine în grupuri mari, au aflat oamenii de știință
Descopera.ro
Cine este Anna și cum l-a 'smintit' pe pensionarul MApN care i-a scris numele pe stâncă. Povestea 'interzisă' care se ascunde în spatele graffitiului de pe Transfăgărășan
Cancan.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Ciao.ro
Pisicile războinice cuceresc acest joc
Go4Games
Problema neașteptată a cablurilor pe bază de soia. Un șofer a plătit scump
Promotor.ro