Au forțat cât a fost nevoie! CSM București a obținut a doua victorie la peste 10 goluri diferență în Liga Campionilor, într-un meci cu Vistal Gdynia în care Cristina Neagu a dat recital

Redactor:
Marius Hutu

CSM București a obținut o nouă victorie clară în Liga Campionilor la handbal feminin, după ce s-a impus în această seară cu 34-23 pe terenul echipei Vistal Gdynia.

• Cristina Neagu a dat un adevărat recital, după ce a marcat 12 goluri din 13 aruncări
  • Helle Thomsen s-a înfuriat pentru prima dată în acest sezon, în urma unei relaxări a campioanei României în repriza a doua, motiv pentru care a și solicitat un time-out

Debutul echipei Vistal Gdynia pe teren prorpriu în Liga Campionilor a fost într-o liniște neașteptată, în fața unor tribune mai degrabă goale. Dar CSM București nu a fost interesată decât de cele 2 puncte, dar și de un joc care să arate la nivelul pretențiilor. Iar prima care a setat ritmul a fost chiar Helle Thomsen, antrenoarea care a avut și primele semne de nemulțumire atunci când echipa a lăsat „garda jos” în repriza secundă.

Față de partida cu Krim Ljubljana, antrenoarea daneză a efectuat patru schimbări în primul „7”. Au apărut ca titulare Grubisic, cu două aruncări de la 7 metri parate în prima repriză, Iulia Curea, Line Jorgensen și Antea Udriștioiu. Au rămas „fixe” Cristina Neagu, Isabelle Gullden și Marit Malm Frafjord. Primele două sunt de „neatins”, iar evoluția lor din Polonia au confirmat încă o dată, dacă mai era nevoie, că sunt două jucătoare cu adevărat excepționale. Cu Isabelle Gullden la „serviciu” și Cristina Neagu la „execuție”, CSM București s-a desprins la 5 goluri diferență, scor 10-5, după numai 17 minute. Gazdele au avut elan doar în primele minute, până când defensiva campioanei României și-a luat toate reperele. Apropo, a treia jucătoare de „neatins” de la CSMB este Sabina Jacobsen, care de la un meci la altul devine „ministrul apărării”.

Cu un joc sigur în apărare și un atac de 5 stele, CSM București a intrat la cabine cu 18-9 și a atins diferența de 10 goluri imediat după pauză, cu câteva minute mai devreme comparativ cu istoria partidei cu Krim Ljubljana. Campioana României a forțat cât a fost nevoie, apoi a lăsat-o mai moale, situație care nu a fost deloc pe placul danezei Helle Thomsen, care a reacționat prompt de pe banca tehnică. Polonezele reușiseră să revină la 7 goluri, 20-27, dar pe final CSMB a ascultat indicațiile de pe margine și a câștigat al doilea joc la o diferență de cel puțin 10 goluri, 34-23, de fapt în perfectă concordanță cu valoarea celor două formații.

Următorul joc al campioanei României este duminica viitoare, în Danemarca, cu Nykobing.

• Cristina Neagu ne-ar fi utilă și în echipa masculină, este o jucătoare extrem de valoroasă„, Bogdan Vasiliu, șef secție handbal cSM București la DigiSport

Vistal Gdynia – CSM București 23-34 (9-18)

Gapska, Kaminska, Kordowiecka – portari; Blaszkowska 1, Boryslawska, Gutkowska 1, Janiszewska 3, Kowalczyk 3, Kulwinska 2, Labuda 1, Matieli 1, Pekala, Stanulewicz, Szaragawa 2, Uscinowicz 7, Zych 2. Antrenor: Agnieszka Truszynska

Grubisic, Ungureanu, Iordache – portari; Udriștioiu 2, Frafjord 2, Gullden 2, Curea 2, Neagu 12, Jacobsen, Jorgensen 1, Bazaliu 2, Manea 2, Kurtovic 2, Niombla 2. Hagman 3, Mehmedovic 2

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?