Acasa » Alte Sporturi » Handbal » 50 de campioni mondiali români vor veni la București

50 de campioni mondiali români vor veni la București

Iubitorii handbalului vor avea ocazia, în iunie, să-i cunoască pe toți campionii mondiali. Federația Română de Handbal și Fundația Casa Campionilor vor organiza un eveniment special în onoarea celor care ne-a făcut țara celebră peste hotare, cucerind șapte titluri mondiale (masculin și feminin). "Va fi un eveniment special, deosebit, la care m-am gândit multă vreme, iar acum pot spune că se va pune în practică. Sunt bucuros că îl putem organiza la nivelul la care merită toți cei care au câștigat titluri mondiale pentru România. Din jucătorii care au contribuit la cucerirea acelor trofee mai trăiesc 51 și sunt fericit că au confirmat 50 că vor veni la București. Din păcate, Ana Nemetz nu va onora invitația, aflându-se în Germania, suferindă de paralizie", a declarat Cristian Gațu, care va participa la evenimentrul programat între 12-14 iunie în dublă calitate de președinte al FR Handbal și campion mondial. Echipele feminine ale României au cucerit trei titluri mondiale, în 1956 (Germania), 1960 (Olanda) și 1962 (București), în timp ce cele masculine au câștigat aurul mondial în 1960 (Germania), 1964 (Cehia), 1970 (Franța) și 1974 (RDG).
12 mart. 2009, 15:27, Alte Sporturi
50 de campioni mondiali români vor veni la București




Iubitorii handbalului vor avea ocazia, în iunie, să-i cunoască pe toți campionii mondiali. Federația Română de Handbal și Fundația Casa Campionilor vor organiza un eveniment special în onoarea celor care ne-a făcut țara celebră peste hotare, cucerind șapte titluri mondiale (masculin și feminin).


"Va fi un eveniment special, deosebit, la care m-am gândit multă vreme, iar acum pot spune că se va pune în practică. Sunt bucuros că îl putem organiza la nivelul la care merită toți cei care au câștigat titluri mondiale pentru România. Din jucătorii care au contribuit la cucerirea acelor trofee mai trăiesc 51 și sunt fericit că au confirmat 50 că vor veni la București. Din păcate, Ana Nemetz nu va onora invitația, aflându-se în Germania, suferindă de paralizie”, a declarat Cristian Gațu, care va participa la evenimentrul programat între 12-14 iunie în dublă calitate de președinte al FR Handbal și campion mondial.

Echipele feminine ale României au cucerit trei titluri mondiale, în 1956 (Germania), 1960 (Olanda) și 1962 (București), în timp ce cele masculine au câștigat aurul mondial în 1960 (Germania), 1964 (Cehia), 1970 (Franța) și 1974 (RDG).

Programul evenimentului a fost deja întocmit:

11 iunie – sosirea invitaților și dineul oficial

12 iunie – primirea și decorarea campionilor mondiali de către președintele României, Traian Băsescu

13 iunie – participarea la o slujbă organizată de Patriarhul Daniel, pentru pomenirea campionilor mondiali decedați

– participarea la Festivalul Handbalului (Sala Polivalentă), la care vor evolua echipe de la Centrele de Excelență din Sighișoara și Râmnicu Vâlcea

Ora 16.30 – meciul masculin România-Muntenegru (calificări CE 2010)

Ora 18.00 – prezentarea oficială a campionilor mondiali și decernarea Trofeelor "Campioni de Legendă"

Ora 20.00 – meciul feminin retur România-Belarus, din play-off-ul CM din 2009

14 iunie – petrecere la reședința lui Cristian Țânțăreanu.

Din cei 50 de invitați speciali, 31 au jucat pentru naționala masculină, 18 aflându-se în România, iar 13 în străinătate (9 în Germania, iar câte unul în Suedia, Mexic, Franța și Portugalia), iar 20 au jucat pentru naționala feminină, 13 foste handbaliste aflându-se în țară, iar celelalte șapte în Germania. De menționat că alți 14 campioni mondiali, 8 la băieți și 6 la fete, au decedat

 

Â