10 secunde nebune la final și un verdict amânat! CSM București a câștigat la limită manșa tur cu Rostov în „sferturile” Ligii

Redactor:
Marius Hutu

CSM București a câștigat cu 26-25 partida cu Rostov-Don, contând pentru manșa tur a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, astfel că pleacă în avantaj înaintea partidei retur din 9 aprilie. Echipa pregătită de Kim Rasmussen s-a impus după un final nebun. Meciul se putea încheia foarte bine la egalitate, dar și cu un succes la 2 goluri!

Campioana României și-a îndeplinit o parte din obiectivul propus pentru „dubla” cu Rostov, să încheie în avantaj prima manșă a sferturilor de finală. Bucureștemcele au obținut o victorie pentru care au transpirat serios până în ultimele secunde ale partidei. A fost un succes la limită, deși putea fi la 2 goluri dacă Manea ar fi marcat în ultima secundă. La fel de bine se putea termina și egal, dacă Grubisic n-ar fi apărat o aruncare de la 7 metri cu 10 secunde înainte de final la Ilina.

Aproximativ 4.000 de spectatori au trăit un meci de handbal la cel mai înalt nivel și au trecut de mai multe ori de la o stare la alta. Cele două formații și-au împărțit perioadele de dominare, avantajul schimbându-se destul de des într-o parte sau în alta. CSMB a condus și la 4 goluri (22-18, min. 25), dar și Rostov ar fi putut câștiga. În minutul 53 avea două goluri avans, 24-22.

În prima repriză, echilibrul a fost total, de două ori fiind consemnată o diferență de 2 goluri (7-5, min. 15 și 10-8, min. 21) în favoarea gazdelor. Kim Rasmussen a început partida cu o linie de 9 metri clasică pentru acest sezon în condițiile în care Jorgensen și Torstensson au avut probleme medicale, cu Brădeanu, Gullden și Rodrigues. Atacurile în „pozițional” au mers însă destul de greu, iar antrenorul danez a fost nevoit să solicite rapid time-out. Imediat a făcut și două schimbări inspirate, în teren fiind aruncate „rănitele” din ultima perioadă, Martin și Jorgensen.

Tot centrul de greutate al CSMB s-a mutat în partea dreaptă, dar cel mai important a câștigat un inter veritabil, care a început să facă diferența. Line Jorgensen a intrat extrem de decisă în teren și într-un interval de vreo 8 minute a aruncat de 6 ori la poartă. De trei ori, Lunde nu a avut ce să facă, fiind învinsă. Alături de Jorgensen, Carmen Martin a zburdat în extrema dreaptă și a ținut pasul la reușite cu interul dreapta.

După ce și-au făcut treaba, Martin și Jorgensen au fost retrase din nou pe bancă. Probabil că n-ar fi rezistat până la capăt, nici Rasmussen nu a vrut să riște. Urma încă o repriză a doua de foc. Totuși, după schimbrile care s-au făcut, CSMB și-a pierdut din clarviziune și a pierdut prima repriză cu 12-11.

În partea secundă, Rostov a intrat ceva mai decisă, fiind ținută în „palme” de Ilina, care a marcat la foc continuu. Gazdele au ținut totuși pasul cu Torstensson, care a fost la rândul ei aruncată în atac de antrenorul danez, dar și cu Mayssa Pessoa. Brazilianca a avut chiar o serie de parade, care au dat putere echipei. Astfel, de la 14-16 în minutul 37, campioana României a răsturnat tabela la 19-16, minutul 41. Au fost câteva minute magice, extremele Curea și Vărzaru având roluri principale.

Jan Leslie a solicitat time-out, dar CSM  a continuat forcingul. A strălucit o nouă jucătoare, Ana Paula Rodrigues, care a simțit că este momentul să repare anumite lucruri pe care le-a stricat în prima parte. În minutul 45, gazdele conduceau cu un incredibil 22-18, iar visul unui Final 4 a început să prindă tot mai mult contur în mintea suporterilor. Dar desprinderea nu s-a produs! Campioana României a avut o cădere de 9 minute și s-a trezit că este condusă cu 2 goluri, 22-24.

Finalul s-a jucat cu garda joasă și a aparținut apărărilor. Ambele echipe au făcut forțări în atac, dar parcă gazdele au avut ceva mai multă inspirație. Torstensson și Rodrigues și-au asumat riscuri și au dus scorul la 26-25. Ultimele secunde s-a jucat cu nervii încordați la maximum. Ilina a avut șansa egalării cu 10 secunde înainte de final, dar Grubisic s-a opus extraordinar. Mingea a sărit la CSM, Manea a sprintat în atac, dar nu a mai avut forța să-și controleze aruncarea și a tras în portarul advers.

CSM București pleacă astfel cu un avantaj minim la Rostov. Dar are ce apăra înaintea returului din 9 aprilie. Oricum, bătălia pentru accederea în Final 4 este departe de a fi încheiată.

CSM București – Rostov Don 26-25 (11-12)

Pessoa, Grubisic, Iordache – portari; Gullden 3, Curea 2, Rodrigues 3, Jorgensen 3, Vărzaru 1, Bazaliu, Brădeanu 2, Torstensson 5, Nan, Vetkova, Martin 5, Manea 1, Fisker 1. Antrenor: Kim Rasmussen

Lunde, Sedoykina – portari; Slivinskaya 1, Managarova 3, Petrova 2, Sen 5, Punko, Sudakova, Bobrovnikova 1, Makeeva, Kiseleva, Shymkute 1, Ilina 9, Stepanova, Avdekova, Borshchenko 3. Antrenor: Jan Leslie

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?