România, locul III în clasamentul pe medalii la Mondialele de gimnastică!

18 oct 2009 32 afişări Gimnastica
România, locul III în clasamentul pe medalii la Mondialele de gimnastică! România, locul III în clasamentul pe medalii la CM de gimnastică!

Delegaţia României a încheiat Campionatele Mondiale individualede la Londra, pe locul trei, în clasamentul general almedaliilor.

Gimnastica românească a adunat patru medalii, după cumurmează:

2 de aur, prin Marian Drăgulescu, la solşi sărituri

1de argint, prin Flavius Koczi, la sărituri

1de bronz, prin Ana Porgras, la paralele.

Cea mai titrată naţiune în clasamentul general pe medalii a fostChina, cu 9 medalii (6 aur, 2 argint, 1 bronz), urmată de SUA, cu 5medalii (2 aur, 1 argint, 2 bronz).

Rezultatele detaliate ale sportivilor români înfinalele CM de la Londra sunt următoarele:

Individual compus feminin - Ana Porgras, locul 7 (56.500 puncte) şiAnamaria Tămîrjan, locul 9 (55.625 puncte)

Sol masculin - Marian Drăgulescu, medalie de aur (nota15.700)

Cal cu mânere - Flavius Koczi, locul 6 (14.975)

Paralele feminin - Ana Porgras, medalie de bronz (14.675)

Inele - George Robert Stănescu, locul 4 (15.325).

Sărituri - Marian Drăgulescu, medalie de aur (16.575) şi FlaviusKoczi, medalie de argint (16.337)

Bârnă - Ana Pogras, locul 7 (13.425)

Sol - Ana Porgras, locul 5 (14.125).

Obiectivul delegaţiei României la CM de la Londra a fost depăşit,în contractul cu Ministerul Tineretului şi Sportului fiindstipulate cucerirea unei medalii şi una-două clasări pe locurile4-6.

La ultima ediţie a CM (2007), România a obţinut douămedalii, ambele de argint, în finalele pe aparate, la bârnă(Steliana Nistor) şi la sărituri (Daniel Popescu).