Moment istoric pentru gimnastica masculină românească. Buzoianul Gabriel Burtănete (17 ani), campion mondial de juniori la sărituri

30 iun 2019 1740 afişări Gimnastica

Prima ediţie a Campionatelor Mondiale de gimnastică pentru juniori, competiţie desfăşurată între 27 şi 30 iunie la Gyor (Ungaria), a adus României o medalie de aur istorică.

Gabriel Burtănete (17 ani) a cucerit medalia de aur la sărituri, cu o medie de 14.424 puncte (14.516 şi 14.333). Gimnastul român i-a devansat pe Yang Haonan (China) – 14.300 şi Jasper Smith Gordon (Marea Britanie) – 14.183.

Născut la Buzău pe 19 februarie 2002, Gabriel Burtănete avea ca reper în carieră, până la Mondialele de juniori, un loc 5 la Jocurile Olimpice de tineret de la Buenos Aires 2018, obţinut tot la sărituri.

La feminin, cea mai bună clasare a fost obţinută în concursul pe echipe, locul 4. În formula Ioana Stănciulescu, Silviana Sfiringu şi Antonia Duţă, echipa tricoloră a acumulat 104.596 puncte. Pe primele trei locuri s-au clasat Rusia (111.654), China (109.497) şi SUA (109.380). La individual compus, cele trei gimnaste tricolore s-au clasat astfel: 10. Ioana Stănciulescu 52.132; 18. Silviana Sfiringu 50.431; 34. Antonia Duţă 49.632.

În finala de la bârnă, Ioana Stănciulescu s-a clasat pe 5 (13.366). La sol, Silvia Sfiringu s-a clasat pe locul 6 (13.000), iar Ioana Stănciulescu, pe 8 (12.966).

Credit foto: FR de Gimnastică