Medalie de aur după 9 ani!** Ana Porgras, campioană mondială la bârnă și Diana Chelaru, vicecampioană mondială la sol!

UPDATE: Diana Chelaru este vicecampioană mondială la sol! Diana a cucerit a doua medalie a României . Intrată a șasea în concurs gimnasta din Onești a obținut 14,766 și a săltat pe prima treaptă a podiumului, la egalitate cu rusoaica Alyia Mustafina! Ea a fost depășită de ultima concurentă, australianca Lauren Mitchell, care a obținut 14,833.

UPDATE: După 9 ani România are o nouă campioană mondială. Ana Porgras a luat aurul la bârnă cu o notă de 15.366. Ultima campioană mondială a României a fost Andreea Răducan, care a cucerit la Gent în 2001 aurul la bârnă și sol.

Ana Porgras a intrat a cincea în concurs și a fost notată cu cea mai mare notă de până atunci, 15.366, cu care a obținut în final medalia de aur, prima a delegației României la CM din Olanda.

Medalia de argint a revenit americancei Rebecca Bross și chinezoaicei Linlin Deng, ambele notate cu 15.266, iar cea de bronz nu s-a acordat în acest caz.

Rezultatele obținute de delegația României la CM de la Rotterdam, până în prezent: echipa feminină – locul 4 în finală, echipa masculină – nu s-a calificat în finală, Flavius Koczi – locul 16 în finală la individual-compus, Ana Porgras – locul 4 în finală la individual-compus și Raluca Haidu – locul 9 în finală la individual-compus, Flavius Koczi – locul 6 în finală la sol, Diana Chelaru – locul 7 în finală la sărituri, Ana Porgras – locul 5 în finală la paralele, Flavius Koczi – locul cinci în finală la sărituri, Ana Porgras – medalie de aur în finală la bârnă.

Obiectivul la CM de al Rotterdam este obținerea unei medalii și una-două clasări pe locurile 4-6.

Ambele echipe ale României s-au calificat la CM din 2011, de la Tokyo, la care au acces primele 24 din calificări.

Gimnastul Flavius Koczi s-a clasat, duminică, pe locul cinci în finala de la sărituri, la Campionatul Mondial de la Rotterdam, la ultima participare a unui gimnast român în cadrul competiției.

Koczi a fost notat cu 16.233 la prima săritură și cu 16.183 la cea de-a doua, iar cu media de 16.208 puncte s-a clasat pe locul cinci.

Titlul mondial a revenit francezului Thomas Bouhail (16.449 puncte), urmat pe podium de rusul Anton Koloțuțkov (16.366) și de sportivul bielorus Dmitri Kaspiarovici (16.315).

Tot duminică, gimnastica feminină românească va avea ultimele trei reprezentante la CM de la Rotterdam. Ana Porgras va evolua în finala de la bârnă, iar Sandra Izbașa și Diana Chelaru la sol.

Rezultatele obținute de delegația României la CM de la Rotterdam, până în prezent: echipa feminină – locul 4 în finală, echipa masculină – nu s-a calificat în finală, Flavius Koczi – locul 16 în finală la individual-compus, Ana Porgras – locul 4 în finală la individual-compus și Raluca Haidu – locul 9 în finală la individual-compus, Flavius Koczi – locul 6 în finală la sol, Diana Chelaru – locul 7 în finală la sărituri, Ana Porgras – locul 5 în finală la paralele, Flavius Koczi – locul cinci în finală la sărituri.