Gabrielle Douglas, campioană olimpică la individual compus! Sandra Izbaşa s-a clasat pe 5 şi Iordache pe 9

2 aug 2012 11113 afişări Gimnastica
Gabrielle Douglas, campioană olimpică la individual compus! Sandra Izbaşa s-a clasat pe 5 şi Iordache pe 9 Gabrielle Douglas, campioană olimpică la individual compus! Sandra Izbaşa s-a clasat pe 5 şi Iordache pe 9

Finala olimpică la individual compus s-a închiat cu victoria americancei Gabrielle Douglas, urmată de rusoaicele Victoria Komova şi Aliya Mustafina. Sandra Izbaşa a încheiat concursul pe poziţia 5, în timp ce Larisa Iordache s-a clasat pe 9.

TOTAL: 58.833

S-a intrat în ultima rotaţie. Sandra Izbaşa a avut săriturile notate cu 15.333. Larisa Iordache a primit nota 14.933.

Următorul aparat la care vor evolua Sandra şi Larisa este solul. Execrciţiul Sandrei Izbaşa la sol este notat cu 15.200. Larisa Iordache reuşeşte să puncteze doar 13.833 la sol. După trei aparate, Sandra Izbaşa ocupă poziţia a şasea, în timp pe Larisa Iordache este pe 9. Pe primele trei locuri se clasează Gabrielle Douglas - 47.199 (SUA), Victoria Komova - 46.873 (RUS) şi Alyia Mustafina - 44.966(RUS)

Fetele noastre urmează să evolueze la bârnă. Prima este Larisa Iordache. Este punctată cu 14.966, după ce a avut o dezechilibrare şi a fost la un pas să cadă de pe aparat. Sandra Izbaşa are o prestaţie mai slabă decât a Larisei şi este notată cu 14.400. După două aparate, Larisa Iordache este pe locul 6, iar Sandra Izbaşa pe poziţia 12.

Sandra Izbaşa şi Larisa Iordache îşi încep concursul la paralele. Exerciţiul Larisei Iordache a fost notat cu 14.233. Sandra Izbaşa a primit nota 13.900 pentru prestaţia la paralele. După prima rotaţie, Larisa ocupă poziţia 11, iar Sandra locul 15.

De la ora 18.30, gimnastele Sandra Izbaşa şi Larisa Iordache concurează în finala la individual compus. Sportivele noastre au şanse la medalii, chiar dacă marile favorite de la Londra sunt Gabrielle Douglas şi Alexandra Raisman, din echipa SUA. Finala va fi transmisă de TVR 1. Echipa României a câştigat bronzul în finala pe echipe de la Londra.

Solul, aparat la care este specialistă Sandra Izbaşa, are o lungime de 12 metri, o lăţime tot de 12 metri şi o margine de 1 metru
90 de secunde poate fi durata maximă a unui exerciţiu la sol în gimnastica feminină, el fiind acompaniat de muzică