De două ori AUR pentru România la JMU! Patru medalii câștigate de gimnaștii români

Gimnastul Flavius Koczi a câștigat, marți, trei medalii (două de aur și una de bronz), iar Marius Berbecar a obținut o clasare pe locul doi, în finalele pe aparate, la Jocurile Mondiale Universitare, de la Shenzhen (China).

Flavius Koczi a obținut cea mai mare notă din finala de la sol, 15.450, fiind urmat pe podium de japonezii Sejima (15.225) și Yamamoto (15.000). Sportivul român a obținut medalia de aur și la sărituri, notat cu 16.237, devansându-i pe canadianul Gafuik (16.112) și chinezul Cheng (16.075). Marius Berbecar s-a clasat pe locul patru (15.850), dar și-a luat revanșa în finală la paralele, în care a obținut medalia de argint (15.175), după reprezentantul gazdelor, chinezul Wang (15.850).

În finala de la cal cu mânere, Flavius Koczi a obținut bronzul, cu nota 15.150, după australianul Sellathurai (15.700) și belgianul Truyens (15.175), în timp ce la inele, Cristian Bățagă s-a clasat pe locul cinci (14.775).

În ultima finală a zilei, Vlad Cotună s-a clasat pe locul șase la bară fixă (14.825).

Cele patru medalii obținute în finalele pe aparate de marți se alătură primelor câștigate pentru delegația României la Jocurile Mondiale Universitare, ambele de bronz, cucerite de echipa masculină de gimnastică (264.650 puncte) și judoka Valentin Radu (cat. 90 kg).

Delegația României la JMU de la Shenzhen include 60 sportivi (28 fete și 32 de băieți), obiectivele stabilite fiind de câștigarea a 7-8 medalii și alte zece clasări pe locurile 4-6. Cei 60 de sportivi studenți vor participa la 9 discipline: atletism, baschet, gimnastică artistică, gimnastică aerobică, înot, haltere, judo, scrimă și tenis de masă.

La ediția din 2009, de la Belgrad, România a ocupat locul 33 în clasamentul pe medalii la Jocurile Mondiale Universitare, cu un bilanț de patru medalii, una de aur, două de argint și una de bronz. Gimnastul Flavius Koczi a câștigat aurul la sărituri și bronzul la paralele, atleta Ancuța Bobocel a cucerit argintul la 3.000 m obstacole, iar scrimera Simona Deac a luat argint la spadă individual. România a fost reprezentată la Belgrad de 90 sportivi ce au concurat la 7 discipline.