Final de drum pentru România la Campionatul European de futsal, după o înfrângere dramatică în faţa Ucrainei

3 feb 2018 8322 afişări Comentează şi tu Alte Sporturi

Echipa naţională de futsal a României a ratat, vineri seară, calificarea în sferturile de finală ale Campionatului European din Slovenia, după ce a fost învinsă, cu scorul de 3-2, de reprezentativa Ucrainei, în cel de-al doilea meci din grupa C a competiţiei.

Selecţionata pregătită de Robert Lupu a condus cu scorul de 2-1 la pauză, după golurile marcate de brazilianul naturalizat Savio Valadares (5') şi Ignat (11'), respectiv Korolyshyn (20'). În partea secundă, ucrainenii au mai înscris, însă, de două ori, prin Pediash (28') şi Shoturma (40'), şi şi-au asigurat calificarea în sferturi.

În primul meci disputat în grupa C, România a pierdut, miercuri, scor 4-1, în faţa Portugaliei. În ultimul joc, Portugalia va întâlni Ucraina, duminică, ambele echipe fiind deja calificate în faza sferturilor de finală.

Echipa României: 12. Toniţa - 2. R. Matei, 7. Ignat, 11. Savio, 18. Paulo Ferreira. Antrenor: Robert Lupu. Rezerve: 1. Iancu - 3. Cr. Matei, 6. Răducu-cpt., 8. Cireş, 9. Felipe Oliveira, 10. Stoica, 15. Szocs, 17. Csoma, 20. Pânzaru.

Echipa Ucrainei: 1. Ivanyak-cpt. - 4. Razuvanov, 7. Mykola Grytsyna, 11. Mykhailo Grytsyna, 14. Shoturma. Antrenor: Oleksandr Kosenko. Rezerve: 12. Lytvynenko, 17. Tsypun - 5. Khamdamov, 8. Korolyshyn, 9. Sheremeta, 10. Zhurba, 15. Bilotserkivets, 18. Lysenko, 19. Pediash.