Egan Bernal a câștigat Giro 2021! Cine s-a impus în ultima etapă și clasamentele finale din Turul Italiei. Ineos, la înălțime

• Publicat:
  • Actualizat:

Egan Bernal a câștigat Giro 2021! Columbianul a avut mici emoții înainte de ultima etapă, dar a obținut în cele din urmă o victorie așteptată de toată lumea.

Ineos a lăsat o impresie excelentă, mai ales că ultima etapă, care s-a încheiat la Milano, a fost câștigată de Filippo Ganna, pe un traseu perfect plat.

Peste mai puțin de o lună va începe Turul Franței, acolo unde se anunță un adevărat spectacol.

Egan Bernal, victorie mare în Giro 2021

Fost câștigător în Turul Sibiului și Turul Bihorului, Egan Bernal a obținut fără probleme tricoul roz și bifează un alt succes important, după ce a câștigat Turul Franței, în 2019.

La general, Damiano Caruso a încheiat pe locul al doilea, italianul profitând de abandonul lui Mikel Landa. Simon Yates a completat podiumul clasamentului general.

Geoffrey Bouchard a fost cel mai bun cățărător și l-a depășit pe Bernal, al doilea columbian din istorie care se impune în Turul Italiei. Primul a fost Nairo Quintana, în urmă cu șapte ani.