Un portughez la porțile cantoanelor! Rui Costa s-a impus în Turul Elveției!

Ciclistul portughez Rui Costa (Movistar) a câștigat ieri cea de-a 77-a ediție a Turului Elveției, după ce s-a impus clar în ultima etapă, un contratimp individual montan de 26,8 kilometri între Bad Ragaz și Flumserberg.

Costa câștigase și etapa a șaptea, chiar în fața lui van Garderen

Costa câștigase și în 2012

Una dintre ultimele competiții cu adevărat importante înaintea Turului Franței, Turul Elveției a strâns la start câțiva dintre rutierii care doresc să se remarce pe cele mai importante pante ale Marii Bucle. Tejay van Garderen (BMC Racing Team), Thibaut Pinot (FDJ), Daniel Martin (Garmin-Sharp) sau Bauke Mollema (Blanco) sunt doar puțini dintre cicliștii care au ca obiectiv cel puțin o victorie de etapă în ediția centenară a Le Tour. La fel ca și portughezul Rui Costa (Movistar), cel care s-a impus ieri în clasamentul general al Turului Elveției.

Portughezul a fost bun la toate

Câștigător și în 2012 al competiției din Țara Cantoanelor, Costa (26 de ani), un rutier bun pe munte, dar căruia îi lipsește constanța și forța unui parcurs bun într-o cursă de trei săptămâni, era marele favorit la victorie și în acest an înaintea contratimpului de final. Portughezul nu avea decât o întârziere de 12 secunde în clasamentul general în spatele elvețianului Matthias Frank, un ciclist care nu are aptitudini speciale la contratimp. Iar Costa și-a îndeplinit rolul de favorit, câștigând manșa cu 21 de secunde în fața estonianului Tanel Kangert (Astana) și cu 29 de secunde în fața olandezului Bauke Mollema (Blanco). Asta în timp ce Frank a terminat abia pe locul 19, la aproape două minute de câștigător! Astfel, Costa și-a trecut în palmares cea de-a treia cursă pe etape câștigată în carieră, după Cele Patru Zile de la Dunkerque (2009) și Turul Elveției (2012). Pe locul secund s-a clasat Bauke Mollema, la un minut și două secunde de Costa, iar podiumul a fost completat de cehul Roman Kreuziger (Team Saxo-Tinkoff). Dezamăgitoare a fost evoluția americanului Tejay van Garderen (BMC), care a părut sleit de puteri, terminând doar pe locul șapte, la două minute și 23 de secunde de câștigător. Tânărul rutier de la BMC a cedat ieri la contratimp după un start bun, pierzând 1 minut și 19 secunde în fața câștigătorului.

Peter Sagan nu a avut rival în sprinturile din Turul Elveției

Sagan, din nou la înălțime

O evoluție bună în acest Tur al Elveției a avut și slovenul Peter Sagan (Cannondale). Rutierul în vârstă de 23 de ani a câștigat tricoul alb, rezervat rutierului care se impune în clasamentul pe puncte, după ce a câștigat la sprint două etape (a treia și a opta). Au fost victoriile cu numerele 11 și 12 în acest sezon pentru Sagan, care are cu o victorie mai mult decât Andre Greipel (Lotto-Belisol) și cu una mai puțin decât Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step). De remarcat este și reușita slovenului Robert Vrecer (Euskaltel-Euskadi), care s-a impus atât în clasamentul cățărătorilor, cât și în cel al sprinturilor intermediare.

Momente hilare înainte de final

Etapa a șaptea, cu final în coborâre după ascensiunea de pe La Punt, a produs momente hilare în pluton. Evadați cu câteva secunde avans în fața urmăritorilor, Costa și van Garderen au fost aproape de o căzătură cu doi kilometri înainte de final. Balonul care marca cei doi kilometri rămași a fost luat de vânt și a rămas pe drum, fiind ridicat cu greu de câțiva voluntari. Astfel, duo-ul din față nu a avut de suferit, dar Costa și van Garderen au tras o sperietură zdravănă.