Turul Franţei 2019, Etapa 1. Lider neaşteptat în capitala Belgiei, după un final destul de agitat, cu Thomas şi Fuglsang printre cicliştii care au căzut

6 iul 2019 1473 afişări Ciclism

Mike Teunissen (Jumbo-Visma) este primul lider al Turului Franţei 2019, după ce s-a impus în etapa de debut desfăşurat pe traseul Bruxelles – Charleroi – Bruxelles (194,5 km). Ciclistul în vârstă de 26 de ani a câştigat la sprint Etapa 1, în faţa lui Peter Sagan (Bora Hansgrohe) şi Caleb Ewan (Lotto-Soudal), clasaţi pe locurile următoare.

Mike Teunissen avea misiunea de a-l lansa la final pe coechipierul lui, Dylan Groenewegen, însă acesta a căzut cu un kilometru înainte de final, în urma unui incident de cursă în care a fost prins şi Geraint Thomas (Team Ineos), campionul en-titre în Turul Franţei, din fericire fără urmări grave.

Mike Teunissen s-a transformat în câteva fracţiuni de secundă în vârful de lance al formaţiei Jumbo-Visma şi a reuşit la final să-şi treacă în cont cea mai importantă victorie a carierei. Totodată, el a îmbrăcat în premieră şi tricoul galben în Le Tour.

Cursa a fost animată devreme de campionul olimpic Greg Van Avermaet (CCC), cel care avea să obţină la finalul etapei şi tricoul cu buline roşii. A fost urmat de Natanel Berhane (Cofidis), Mads Würtz (Katusha-Alpeci şi Xandro Meurisse (Wanty-Gobert).

Cu 70 de kilometri înainte de final, evadarea a fost anihilată integral, Peter Sagan a câştigat apoi sprintul intermediar, după care a ieşit în evidenţă Stéphane Rossetto (Cofidis), care a încercat o acţiune solitară. Francezul a fost prins la rândul lui cu 10 km înainte de final.

Aşa cum era de aşteptat, prima rundă a fost destul de tensionată, iar Jakob Fuglsang a fost primul mare favorit care a căzut. Danezul de la Astana a fost la pământ cu 18 km înainte de final, dar colegii au reuşit să-l readucă la timp în pluton.

Duminică, întreaga caravană se afla tot în Bruxelles, unde se va desfăşura contratimpul pe echipe pe distanţa de 27 de kilometri. Foarte probabil, la finalul zilei va exista un nou lider.