Surpriză uriașă pe Muntele Zoncolan în Turul Italiei: Lorenzo Fortunato a obținut victoria careirei, deși este un debutant într-un Mare Tur. Cum a trăit Alberto Contador pe finalul cursei!

Redactor:
Marius Hutu

Surpriză uriașă pe Muntele Zoncolan în Turul Italiei. Una dintre cele mai așteptate etape a fost câștigată de Lorenzo Fortunato, deși este debutant într-un Mare Tur.

Rutierul în vârstă de 25 de ani nu avea nicio victorie în carieră până azi. El concurează pentru Eolo-Kometa, echipa lui Alberto Contador.

Egan Bernal, liderul clasamentului general, și-a mărit avansul în clasamentul general.

Etapa a 14-a în Turului Italiei a fost așteptată cu mare interes în această ediție, având în vedere că finalul a fost pe Monte Zoncolan. O cățărare legendară, de peste 13 kilometri lungime, cu o diferență de nivel de peste 1.100 de metri. Și mai ales cu o rampă medie de 18% în ultimul kilometru, cu o secțiune chiar și de la 27%.

Pronosticurile la startul etapei indica victoria unui ciclist din grupul favoriților, dar plutonul a scăpat din mână evadarea. Iar dintr-un grup cu câteva nume sonore, precum George Bennett (Jumbo Visma), (Jumbo Visma), Nelson Oliveira (Movistar Team) și Bauke Mollema (Trek Segafredo), omul zilei avea să fie un necunoscut, Lorenzo Fortunato (Eolo-Kometa Cycling Team).

„Norocosul” a făcut cursa carierei pe Muntele Zoncolan, iar la final a produs o mare surpriză. El și-a trecut în cont primul succes, deși a venit în Turul Italiei ca debutant. A fost un succes uriaș și pentru echipa lui Alberto Contador, înființată recent. De altfel, spaniolul a trăit cu sufletul la gură ultimii 300 de metri ai cursei:

Lorenzo Fortunato l-a atacat pe Jan Tratnik (Bahrain Victorious) cu 2,3 ​​km până la final, în cea mai grea parte a ascensiunii Slovenul a terminat pe locul al doilea, iar Alessandro Covi (Emiratele Arabe Unite) a completat podiumul.

Ce s-a întâmplat în lupta favoriților

În lupta pentru tricoul roz, Egan Bernal (Ineos Grenadiers) și-a mărit avansul în clasamentul general. El a fost atacat de Simon Yates (Team BikeExchange), dar i-a răspuns fără probleme. Iar pe ultimele sute de metri a venit chiar rândul lui să accelereze și să termine în final pe locul 4.

Egan Bernal are acum un avans de 1 minut și 33 de secunde față de Simon Yates, care a făcut la rândul lui un salt important în clasamentul general, după acțiunea de azi. Între cei doi rutieri se va da probabil și lupta până la final pentru câștigarea Turului Italiei.

Aleksandr Vlasov (Astana Premier Tech), locul 2 în clasamentul general la startul etapei, a pierdut mai mult de un minut față de Bernal. Astfel a ajuns pe locul 4 la „general”.

Clasament general – Top 5

Simona Halep, tot mai aproape de retragerea din tenis? Ce lovitură: a fost exclusă
„A luat foc” Incident cumplit la câteva săptămâni de la decesul lui Mădălin, tânărul mort în accidentul din Deveselu
Cerințele suprarealiste ale tehnicianului dorit de Bayern Munchen
Alimentul pe care Nadia Comăneci îl mănâncă zilnic, imediat cum se trezește. Dieta de nota 10 a „Reginei” la 62 de ani
Alimentul pe care Nadia Comăneci îl mănâncă zilnic, imediat cum se trezește. Dieta de nota 10 a „Reginei” la 62…
Simona Halep iubeşte din nou. S-a retras de la turnee şi a postat imaginile romantice. Cine este alesul?
BANCUL ZILEI. Polițistul la stomatolog: - Măseaua este moartă! Îi punem coroană?
Mister în Slănic Prahova, după ce o stradă s-a surpat din senin. Craterul se măreşte pe măsură ce trec orele
Semnal CIUDAT de la o galaxie DIN APROPIERE! Cercetătorii din toată lumea l-au primit
Alexandra Stan s-a filmat fără sutien şi le-a pus o întrebare fanilor! Ce a vrut să afle excentrica artistă
Zanni este câștigătorul Survivor 2024?! Cum s-a dat de gol, după ce s-a întors din Republica Dominicană