Performanţă superbă pentru boxul românesc: două medalii de aur la Campionatul European de tineret de la Brăila

21 mar 2017 2214 afişări Box

UPDATE: A doua medalie de aur pentru România la Campionatul European de tineret de la Brăila. Paul Andrei Arădoaie l-a învins la puncte pe rusul Muslim Gadjimagomedov (3-2), la categoria 81 de kilograme, şi a adus a doa distincţie pentru delegaţia României.

Pugilistul Robert Jitaru s-a impus, marţi, scor 3-2 la puncte, în disputa cu Peter McGrail şi a câştigat medalia de aur la categoria 56 kg, în cadrul Campionatelor Europene Under 22 de la Brăila

Robert Jitaru, originar din Brăila, s-a impus la capătul unui meci extrem de echilibrat. Jitaru a reuşit să acumuleze punctele în prima şi a treia repriză, în care care a fost mult mai agresiv decât adversarul său. Runda secundă i-a aparţinut sportivului englez, dar scorul final a fost 3-2 pentru pugilistul român.

În sferturile de finală ale categoriei 56 kg, brăileanul Robert Jitaru a reuşit să obţină o victorie clară în meciul cu albanezul Krenar Zeneli, 5-0.

În penultimul act, Robert Jitaru l-a învins pe slovacul Viliam Tanko. Slovacul câştigase în sferturi, decizie 4-1, meciul cu Nandor Csoka din Ungaria.