LEGENDA continuă!** Lucian Bute îl învinge pe Denis Grachev după 12 reprize în Gala de la Montreal

Lucian Bute câștigă la puncte meciul cu Denis Grachev, ce a avut loc la Montreal. 115-113, 118-110, 116-112 a fost decizia celor 3 jurați, în favoarea lui Bute. În urma acestei victorii, Bute a devenit deținător al centurii NABF la categoria semigrea.

”Sunt mulțumit de prestația mea. Per ansamblu, a fost un adversar bun. A fost greu la început, nu-mi găseam ritmul, era presiune mare pe umerii mei. Aveam nevoie de meciul ăsta”, a declarat Bute.

Lucian Bute (30-1, 24 KO) a suferit prima înfrângere la profesioniști la 26 mai, contra britanicului Carl Froch, prin KO în repriza a cincea, el pierzând centura IBF.

UPDATE 05.31 . Ulitma repriză a meciului. Se forțează KO din partea rusuluii, care s-a năpustit asupra lui Bute. Lucian se repliază și lovește bine. Final!

UPDATE 05.26 – Repriza a 11-a. Schimb de pumni între cei doi. Probleme pentru Bute, care a fost înghesuit pe final. Românul câștigă cu 10-9.

UPDATE 05.21 – Începe a 10-a repriză. Două lovituri bune ale lui Lucian Bute, care se impune cu 10-9. Rusul e un bun încasator. Încă două runde.

UPDATE 05.17 – Repriza a 9-a. Bute a câștigat ultimele 3 reprize, conform graficului televiziunii din Canada. Grachev simte că doar un KO îl mai salvează și atacă. Bute se apără bine. 10-9 pentru Bute.

UPDATE 05.12 –  Repriza a 8-a. Bute are probleme la arcadă. Grachev este extrem de agresiv, campionul nostru se apără bine. O directă l-a lovit bine pe rus. Bute câștigă cu 10-9.

UPDATE 05.10 – Repriza a 7-a. Rusul pare că deține controlul acestei partide. Bute pare a aștepta un moment decisiv pentru a-l face KO. Bute se impune cu 10-9.

UPDATE 05.09 – Repriza a 6-a se încheie cu victoria lui Bute, scor 10-9. 58-58 scorul total până acum.

UPDATE 05.02 – Bute pierde repriza a 5-a cu 10-9. Rusul este foarte bine pregătit fizic, a avut cîteva lovituri bune.

UPDATE 04.58 – Repriza a patra. Lucian se impune cu 10-9 la capătul unei runde echilibrate.

UPDATE 04.55 – O repriză a treia bună făcută de Bute, care a punctat bine cu o directă în fața rusului. Totuși, scorul afișat la televiziunea canadiană este 10-10.

UPDATE 04.51 – Se încheie și a doua repriză. Cei doi s-au tatonat. Rusul, avertizat. O repriză mai slabă făcută de Lucian, câștigată de rus.

UPDATE 04.45 – A început meciul. Prima repriză a fost dominată de Bute. Lucian a fost atins de cusătura mănusii lui Grachev și are arcada deschisă. Scorul a fost 10-10, au decis arbitrii.

UPDATE 04.32 – Încă puțin până la marele meci! Sportivii urcă în ring. Grachev e primul. Lucian urcă în ring pe acordurile hitului Where the Streets Have No Name al celor de la U2

UPDATE 04.17 – Agitație mare în Pechea, comuna natală a lui Bute. Locuitorii comunei vor urmări meciul în centrul localității.

UPDATE 4.00 – Cei doi boxeri sunt gata să intre în luptă. Pe ecrane sunt prezentate imagini din vestiarele lui Bute și Grachev.

Sursa foto: captură voyo.ro / Montreal Gazette

UPDATE 03.54 – În cadrul galei de la Montreal a avut loc și festivitatea de retragere a lui Adrian Diaconu (34 de ani). „Rechinul”, fost campion mondial WBC la semigrea, a renunțat definitiv la ideea de a reveni în box, motivul fiind unul de ordin medical. Cotul drept, la care s-a operat la finele anului trecut, îi creează în continuare probleme, astfel că nu mai poate boxa. Ploieșteanul nu mai urcase în ring din mai 2011, de la înfrângerea cu Chad Dawson.

UPDATE 03.39 – În gala de la Montreal a luptat și românul Bogdan Dinu. Aflat la primul meci în străinătate, sportivul în vârstă de 26 de ani a obținut cea de-a 8-a victorie în meciul cu Eric Martel. A fost cel de-al 5-lea KO din carieră pentru Dinu.

Lucian Bute a părut marcat de reîntâlnirea cu suporterii săi la cântarul oficial de ieri. Mister KO s-a încadrat fără probleme în categorie, iar la final a vorbit fix 15 secunde

Suporterii români au însuflețit atmosfera la cântarul oficial

Interbox îl testează pe Bogdan Dinu

Lucian Bute și rusul Denis Gracev au trecut fără probleme peste proba cântarului oficial, desfășurată ieri în restaurantul „La Cage aux Sports”, din incinta Centre Bell din Montreal. Cei doi se vor bate la noapte (ora 4:00, la București) pentru centura NABF la semigrea, deținută de rus, meciul marcând revenirea în ring a lui Mister KO după înfrângerea din meciul cu Froch.

Atmosfera de la cântarul oficial n-a mai fost la fel de fierbinte ca altădată. Cei șapte-opt suporteri români veniți din țară au strigat de câteva ori „Bute-Bute!”, dar totul s-a limitat la atât. Chiar și Lucian a părut oarecum emoționat de revederea cu suporterii săi. După validarea categoriei – a cântărit fix 77 de kilograme, cu două sute de grame mai puțin decât limita maximă agreată de cele două părți – Bute a vorbit fix 15 secunde cu presa canadiană și tot atât pentru jurnaliștii români. „Vă mulțumesc pentru suport, veți vedea un alt Lucian Bute în ring”, a spus el. Pentru prima oară în ultimii cinci ani, el se va bate într-un meci în care centura este pusă în joc de adversarul său.

Dinu, urmașul lui Bute la Interbox?

În gala de la Montreal va lupta și greul Bogdan Dinu (7-0-0, 4 KO), la primul său meci în străinătate. El se va bate cu Eric Martel Bahoeli (7-2-0, 4 KO), un canadian în vârstă de 31 de ani, iar evoluția lui de acum i-ar putea aduce un contract cu Interbox. Clubul patronat de Jean Bedard se gândește deja la momentul în care Bute va renunța la boxul profesionist și ar intenționa să-și caute încă de pe acum o vedetă care să-l înlocuiască pe Mister KO.

Auraș: „Mi-au falsificat semnătura”

Chemat la DNA pentru a da declarații din postura de membru în Biroul federal, Relu Auraș a descoperit că semnătura sa a fost falsificată în procesul verbal al ședinței din 8 aprilie 2011, când i s-a acordat firmei lui Rudel Obreja licența de a organiza „Gala Bute”. „Am fost la acea ședință, dar semnătura nu era a mea. Am demonstrat cu actul de identitate. Procurorii mi-au spus că a mai fost un caz”, a spus Auraș.