VIDEO | Comeback, cuvântul de ordine al serii în NBA. Clippers a egalat-o pe Thunder, Pacers mai are nevoie de o victorie până în finala din Est

• Publicat:
  • Actualizat:

Los Angeles Clippers a revenit senzațional, deși a fost condusă cu 10 puncte înaintea sfertului patru, și a învins-o cu 101-99 pe Oklahoma City Thunder, egalând situația în semifinala Conferinței de Vest la 2â

• Chris Paul s-a apărat excelent pe tot parcursul partidei, fiind pus de Doc Rivers să îl țină pe Kevin Durant, un jucător cu 23 de centimetri mai înalt
  • Indiana Pacers a avut un comeback incredibil în meciul patru al finalei cu Washington Wizards, pe care l-a câștigat cu 95-92, deși era condusă la pauză cu 17 puncte

Într-un moment de „disperare”, așa cum l-a caracterizat, Doc Rivers i-a transmis lui Chris Paul să se apere la Kevin Durant

Câteodată, o singură decizie a unui antrenor poate schimba soarta unui sezon. Mai ales când acea decizie vine chiar într-unul dintre cele mai dificile momente ale respectivului sezon. Este și cazul lui Doc Rivers și Los Angeles Clippers, care au egalat la 2 situația în duelul cu Oklahoma City Thunder, din semifinala Conferinței de Vest, după victoria cu 101-99 de duminică seară. Însă succesul nu a venit ușor! După doar șase minute de joc, Oklahoma conducea cu 17-3 și părea că se îndreaptă către o victorie liniștită, care ar fi făcut 3-1 la general, și ar fi transformat meciul de miercuri dimineață din Oklahoma în meci decisiv. Doar că Doc Rivers, antrenorul lui Clippers, a făcut o mișcare neașteptată. Exasperat de faptul că Kevin Durant înscrie fără probleme în fața defensivei sale, Rivers l-a trimis pe Chris Paul să se apere la superstarul lui Thunder. Asta deși CP3 e mai scund cu 23 de centimetri ca MVP-ul sezonului regulat. Rezultatul? Unul incredibil. „Îmi place mai mult să mă apăr decât să atac”, a spus Paul la finalul partidei, după ce a evoluat ca un adevărat pitbull în defensivă. CP3 a terminat meciul cu 23 de puncte, 5 recuperări, 10 pase decisive și 4 intercepții, fiind scânteia care a dinamitat jocul lui Clippers.

Însă victoria nu ar fi putut fi realizată fără aportul excelent al lui Darren Collison, rezerva care a marcat 18 puncte în ultimele două sferturi pentru ca echipa californiană să egaleze situația la general. Mai ales în ultimul sfert, Collison a preluat din numărul de aruncări pe care l-ar fi încercat Paul sau Blake Griffin (25 de puncte, 9 recuperări), iar defensiva lui Thunder n-a reușit să se replieze la timp pentru acest gameplan. În schimb, Kevin Durant a făcut din nou un meci incredibil, cu 40 de puncte, 6 recuperări și 3 pase decisive, însă nici el, nici Russell Westbrook (27 de puncte, 6 recuperări, 8 pase decisive, 3 intercepții) nu au fost ajutați de coechipieri, doar Reggie Jackson reușind să înscrie cel puțin 10 puncte în echipa lui Thunder. Meciul 5 va avea loc la Oklahoma miercuri dimineață.

Cele 39 de puncte marcate au fost cele mai multe într-un meci de play-off din cariera lui Paul George

Indiana poate închide seria cu Wizards

Comeback a părut să fie cuvântul de ordine în NBA în seara precedentă. Pentru că și Indiana Pacers a reușit să revină spectaculos și să o învingă pe Washington Wizards, scor 95-92! Asta după ce Wizards a condus la pauză cu 17 puncte, după care s-a distanțat la 57-38, după un coș al lui Nene. A fost momentul decisiv al partidei, care a produs declickul în tabăra lui Pacers. Deși Indiana a fost condusă cu 85-76 în startul sfertului patru și cu 85-79 cu 5 minute și jumătate rămase de disputat, Pacers a revenit senzațional, grație defensivei puternice. Jucătorii lui Frank Vogel au avut în Paul George (39 de puncte, 12 recuperări) un adevărat star, iar Roy Hibbert (17 puncte, 9 recuperări) a ajutat, la rândul său, la apropierea victoriei. O victorie care a venit chiar și după o evoluție catastrofală a băncii de rezerve a lui Pacers, cae nu a marcat decât 2 puncte, prin C.J. Watson. În schimb, banca lui Wizards a avut 32 de puncte, însă titularii echipei lui Randy Wittman au dezamăgit, în special John Wall (12 puncte, 7 pase decisive), de la care se aștepta mult mai mult. Iar Indiana poate închide seria în meciul de miercuri dimineață de pe teren propriu. Cu o simplă victorie!