Steaua a câştigat derby-ul cu Dinamo! Roş-albaştrii au tremurat în sfertul 4, dar au revenit rapid la conducere

13 ian 2019 1189 afişări Comentează şi tu Baschet

Steaua a învins Dinamo, scor 77-70 (19-17, 19-13, 15-17, 24-23), în Liga Naţională de baschet asculin. Derby-ul s-a disputat în sala din Ştefan cel Mare, iar roş-albaştrii au obţinut primul succes după şapte înfrângeri consecutive. De partea cealaltă, Dinamo are înfrângeri pe bandă rulantă în actuala stagiune.

Cele mai multe puncte au fost marcate de stelistul Andrei Mandache, 16 la număr. Mandache a reuşit de asemenea şi trei recuperări, respectiv şase pase decisive. De la gazde s-a remarcat Modestas Kumpys, care a adus 15 puncte în contul echipei sale.

Steaua a controlat meciul de la început până la final. Dinamo a preluat conducerea pentru câteva clipe, în setul al patrulea, dar Steaua a revenit rapid la timonă.

Sâmbătă s-a mai disputat, în Liga Naţională de btaschet masculin, meciul dintre CSM Oradea şi BC Piteşti. Bihorenii s-au impus cu 82-76.