„Regele” și restul! LeBron a făcut din nou istorie în victoria cu Lakers

32 de puncte, 6 recuperări, 7 pase decisive. Așa a arătat linia de statistică a lui LeBron James după ce Miami Heat a câștigat cu 107-97 meciul cu Los Angeles Lakers.

50 de aruncări reușite din ultimele 68

Din momentul în care a fost draftat de Cleveland Cavaliers în 2003, LeBron James (foto, în alb) este cel mai bun marcator din NBA, cu 20,341 puncte, cu 90 de puncte peste Kobe Bryant. Cei doi s-au întâlnit din nou aseară, iar dacă Bryant și-a asumat un rol de pasator pentru Lakers, spunând că este nevoie ca formația din Los Angeles să joace ca o adevărată echipă pentru a prinde play-off-ul, LeBron e în forma carierei în ceea ce privește precizia. Aseară, în victoria cu 107-97 obținută de Heat pe teren propriu cu Lakers, LeBron a marcat 32 de puncte, după ce a transformat 12 din cele 18 aruncări încercate, pentru un procentaj de 66,6%. Astfel, „Regele” lui Heat a devenit primul jucător din istorie care reușește cinci meciuri consecutive cu cel puțin 30 de puncte marcate și un procentaj de reușită al aruncărilor de peste 60%! Iar în ultimele cinci meciuri, LeBron a ratat doar 18 din cele 68 de aruncări încercate, transformându-se într-un adevărat monstru pe teren. Evident, Heat a câștigat toate aceste jocuri, consolidându-și poziția în fruntea Conferinței de Est. „Să fiu sincer, nu m-am gândit la asta. Am ratat doar 18 aruncări din ultimele 68? Nu e rău!”, a glumit James după meci. Un meci pe care Heat l-a câștigat din nou datorită lui LeBron și a lui Dwayne Wade. Nici Wade nu stă prea rău în acest sezon, după ce și-a revenit în urma unei accidentări la genunchi. DW3 face, la rândul său, unul dintre cele mai bune sezoane din carieră, dar e eclipsat de LeBron. Cu Lakers, Wade a reușit 30 de puncte și 5 pase decisive, fiind extrem de important pentru Heat în lupta pentru victorie, după ce la pauză scorul fusese egal, 53-53. La oaspeți, Kobe Bryant a terminat meciul cu 28 de puncte, 6 recuperări și 9 pase decisive, în timp ce Dwight Howard nu a reușit decât 15 puncte și 9 pase decisive. Lakers (24-28) rămâne pe 10 în Vest, dar profită de eșecul surprinzător înregistrat de Houston Rockets (111-117) la Sacramento, fiind la doar trei victorii de locul opt, care asigură prezența în postseason. Heat (34-14) își consolidează primul loc în Est, după această serie de cinci victorii consecutive.

Paul i-a trezit la viață pe Clippers

Fără îndoială, Los Angeles Clippers arată total diferit cu Chris Paul (foto sus, în alb) în teren. Până la urmă și cifrele spun totul! Cu Paul în teren, californienii au un record de 30 de victorii și 11 eșecuri. Fără conducătorul de joc în teren, Clippers nu au câștigat decât șase din cele 12 meciuri disputate. Iar revenirea lui CP3 a culminat aseară cu o victorie clară obținută pe terenul uneia dintre cele mai bune echipe din NBA, New York Knicks. Californienii s-au impus cu 102-88, după ce Paul a marcat 25 de puncte și a oferit 7 pase decisive colegilor săi, eclipsând efortul lui Carmelo Anthony, care a terminat meciul cu 42 de puncte! Asta după ce „Melo” încheiase primele trei sferturi cu 38 de puncte marcate, iar în ultima parte a meciului a încercat doar două aruncări, ambele reușite. „Nu sunt supărat, sunt alți patru coechipieri cu mine în teren. Am pierdut un meci, trebuie să trecem peste și să ne revenim cât mai repede”, a spus Anthony după meci. În schimb, Clippers a arătat din nou ca echipa care a câștigat 13 meciuri consecutive în decembrie 2012. Dacă Paul a reușit să joace din nou la cel mai înalt nivel după accidentare, Jamal Crawford, omul de pe banca lui Clippers care strânge mai multe minute decât titularii, a marcat 27 de puncte, în timp ce Blake Griffin a terminat meciul cu 17 puncte și 12 recuperări. Însă Paul l-a felicitat în special pe veteranul Grant Hill (40 de ani), care a reușit un meci perfect din punct de vedere defensiv, blocând armele lui Knicks. Clippers (36-17) sunt pe trei în Vest, în timp ce Knicks (32-17) se depărtează de primul loc deținut de Miami Heat.

Pierce, triple-double în triple-overtime

Boston Celtics și Denver Nuggets erau cele mai în formă echipe din NBA ale momentului. Cu serii de șase, respectiv nouă victorii consecutive, Celtics și Nuggets s-au duelat însă aseară în „TD Garden”. Iar învingătoare, după un meci superb, care a necesitat trei reprize de prelungiri, a ieșit echipa mai experimentată, Boston, scor 118-114. A fost nevoie ca veteranii Kevin Garnett și Paul Pierce (foto jos, în verde) să joace împreună 101 minute pentru ca Celtics să câștige al șaptelea meci consecutiv în două săptămâni după ruptura de ligamente suferită de conducătorul de joc Rajon Rondo. Iar Pierce, care a bifat 54 de minute aseară, a reușit un triple-double, cu 27 de puncte, 14 recuperări și 14 pase decisive, inclusiv o aruncare de trei puncte care a egalat situația la finalul celei de-a doua reprize de prelungiri. A fost al optulea triple-double înregistrat de Pierce în sezonul regulat pentru Celtics, echipa din Boston reușind să câștige toate aceste meciuri. „I-am spus antrenorului Doc Rivers că nu sunt făcut pentru astfel de meciuri. Văd că nu a înțeles”, a spus Kevin Garnett (36 de ani), care a strâns 20 de puncte, 18 recuperări și 6 pase decisive în 47 de minute jucate. „Am jucat foarte bine, nu sunt supărat că am pierdut”, a spus antrenorul lui Denver, George Karl. O declarație logică, având în vedere că formația din Colorado venea după o victorie cu 111-103 în fața lui Cleveland Cavaliers, într-un meci disputat duminică dimineață. Totuși, Denver (33-19) a căzut pe 5 în Vest, la un eșec distanță de Memphis Grizzlies (32-18), care a câștigat aseară cu 105-88 pe teren propriu cu Minnesota Timberwolves. Boston (27-23), la al șaptelea succes consecutiv, e pe 7 în Est, la doar jumătate de victorie de Atlanta Hawks (27-22).

Texanii și-au revenit prin Parker

La doar două zile de la eșecul (109-119 cu Detroit Pistons) care a întrerupt o serie de 11 victorii consecutive, San Antonio Spurs dă semne de revenire. Liderul Conferinței de Vest a câștigat aseară clar, scor 111-86, pe terenul lui Brooklyn Nets, una dintre cele mai incomode formații din NBA. Chiar și fără Tim Duncan și Manu Ginobili, în continuare accidentați, texanii au dominat meciul grație formei excelente a lui Tony Parker, care a reușit 29 de puncte și 11 pase decisive pentru Spurs. Texanii au început mai slab meciul, fiind conduși cu 10 puncte după primul sfert (25-35) și cu șase puncte la pauză (51-57), dar au accelerat în repriza secundă, atunci când au marcat 60 de puncte, primind doar 29! A fost, practic, un efort colectiv în defensivă, unde Splitter și Parker i-au blocat pe Brook Lopez (18 puncte, 9 recuperări), respectiv Deron Williams (15 puncte, 3 pase decisive). Spurs (40-12) rămâne lider în Vest cu o victorie peste Oklahoma City Thunder, în timp ce Nets (29-22), la al treilea eșec în ultimele cinci meciuri, se depărtează de locul patru din Est, ocupat de Chicago Bulls (30-20).