Răsturnare de scor incredibilă în Liga Naţională de baschet! Steaua conducea la 25 de puncte diferenţă, pe teren propriu, în sfertul al treilea. Cum s-a terminat meciul cu BC Timişoara

5 mar 2018 2159 afişări Comentează şi tu Baschet

Meci halucinant disputat duminică seară în etapa a 18-a a Ligii Naţionale de baschet masculin! Steaua Eximbank Bucureşti a pierdut acasă, scor 89-94 (34-19, 19-16, 17-24, 19-35) cu BC Timişoara, după o revenire ireală a bănăţenilor.

De la +25 la -5: Steaua a suferit prima înfrângere după 8 meciuri consecutive pe teren propriu

Steaua a suferit primul eşec pe teren propriu, după 8 victorii consecutive, la capătul unui meci în care BC Timişoara a reuşit o revenire senzaţională! Roş-albaştrii au condus la 25 de puncte diferenţă în prima parte a sfertului trei (61-36), având un avans confortabil de 15 puncte cu 8 minute înainte de final (74-59). Timişorenii au reuşit să întoarcă scorul şi să se impună chiar la 5 puncte diferenţă, 94-89, după ce s-au dezlănţuit la aruncările din afara semicercului, profitând în acelaşi timp de ratările pe bandă rulantă ale gazdelor.

Un sârb a fost eroul Timişoarei

Revenirea "leilor" i se datorează într-o bună măsură antrenorului Tudor Costescu, care a făcut mai multe schimbări inspirate în partea a doua a meciului din Capitală. Mladen Jeremic a fost MVP-ul partidei, sârbul reuşind să marcheze 29 de puncte. De la Steaua s-a remarcat tot un jucător din ţara vecină, Dragan Zekovic, cu 18 puncte înscrise. Timişoara a obţinut al 6-lea succes în deplasare în acest campionat, aflându-se pe poziţia a treia a clasamentului, cu 31 de puncte, după CSU Sibiu şi U-BT Cluj, echipe care au adunat câte 32 de puncte.