Acasa » Alte Sporturi » Baschet » Ne-au bătut unguroaicele! CSM Târgoviște – UE Sopron, scor 57-65, în grupa B a Euroligii

Ne-au bătut unguroaicele! CSM Târgoviște – UE Sopron, scor 57-65, în grupa B a Euroligii

Campioana României la baschet feminin CSM Târgoviște a fost învinsă, miercuri, pe teren propriu, de formația ungară UE Sopron, scor 57-65 (23-35), în cea de-a zecea partidă din grupa B a Euroligii.
Robert ZANFIR
Ne-au bătut unguroaicele! CSM Târgoviște - UE Sopron, scor 57-65, în grupa B a Euroligii

Campioana României la baschet feminin CSM Târgoviște a fost învinsă, miercuri, pe teren propriu, de formația ungară UE Sopron, scor 57-65 (23-35), în cea de-a zecea partidă din grupa B a Euroligii.

Csm Targoviste a pierdut primul duel european sustinut acasa in 2013, 57-65 cu Sopron si pastreaza sanse pur teoretice de calificare in optimile Euroligii. Fetele lui Florin Nini au inceput prost, marcand doar doua puncte din actiune in primul sfert. Oaspetelor le-a iesit aproape tot: Unguroaicele au marcat cos dupa cos si au intrat la pauza mare cu 12 puncte avantaj, 23-35. Tribuna, imperiala la inceput, si-a pierdu rabdarea cu trecerea minutelor. Romancele s-au incapatanat sa arunce din afara semicercului, dar miercuri nu a fost seara lor.

Marginean sau Stoenescu au ratat exasperant, ultima intr-un moment psihologic al meciului, cand Municipal se apropiase la sase puncte si avea sa iroseasca trei atacuri consecutive. S-a terminat 57-65, o seara trista pentru tricolore, care poate echivala cu ratarea calificarii. Cel mai suparat de evolutia fetelor de la Targoviste a fost primarul Gabriel Boriga, presedinte onorific la CSM. Boriga a plecat de la sala la pauza.

.Marcatoare: CSM Târgoviște – Mărginean 17 puncte, Tihonenko 11, Matici 9, Miljkovici 6, Robbins 6, Stoenescu 6, Pop 2; UE Sopron – Milovanovici 15 puncte, Krnjici 11, Holt 11, Johnson 10, Fegyverneky 9, Cserny 7, Zsovar 2.

În primele nouă meciuri din grupa B, campioana României s-a înclinat în fața echipelor Famila Schio, scor 75-76 și 62-66, Fenerbahce, 48-73 și 60-89, Good Angels Kosice, 78-93 și Nadejda Orenburg, 68-71, dar a și obținut victorii, cu aceeași echipă rusă, cu 79-76, cu UE Sopron, scor 87-82 și cu Arras Pays, scor 72-64.

Articol scris de Ionuț Marin

Parteneri
Mii de elevi și profesori intră într-o minivacanță înainte de finalul anului școlar
Mediafax
GESTUL făcut de soția polițistului Ciprian Verdeș, după ce fiul lor l-a înjunghiat mortal. Ți se rupe sufletul! 😢 💔
Cancan.ro
Presa maghiară anunță un posibil blackout în România. Cât de real este pericolul și ce capcană ascunde iarna viitoare
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Cum arată acum Sânziana Buruiană, după 11 ani de alăptat fără oprire. Care este motivul pentru care nu a stopat procesul: Nu renunțăm momentan
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă cel timid își ia inima în dinți: – Bubulino, pot să ies cu băieții la o bere?
Râzi cu lacrimi
Baiae, Las Vegas-ul scufundat al Romei. Orașul unde elitele își ascundeau viciile
Descopera.ro
ULTIMELE cuvinte rostite de polițistul Ciprian Verdeș, înainte să fie ucis de propriul său fiu 😲
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Oficial: Data de lansare pentru GTA VI rămâne neschimbată
Go4Games
YUGO, readus la viață de un sârb care a studiat în România. Primul model: un hibrid mai ieftin decât Dacia
Promotor.ro