Măcel, nu derby Sibiu – Mediaş 62-92

22 sep 2010 26 afişări Comentează şi tu Baschet
Măcel, nu derby Sibiu – Mediaş 62-92 Măcel, nu derby Sibiu – Mediaş 62-92

Gaz Metan s-a impus la scor la Sibiu în faţa lui CSUAtlassib, 62-92 (10-21, 25-32, 13-18, 14-21)

Finalişti în sezonul trecut al Cupei, medieşenii de la Gaz Metan audebutat în forţă în noua ediţie a competiţiei. Deţinătoareatrofeului, BC Timişoara, a defilat la Oradea, scor 65-81.

Gaz Metan şi-a luat revanşa la baschet în faţa Sibiului dupăeliminarea din Cupă la fotbal. Medieşenii au făcut instrucţie cuCSU Atlassib chiar în "Sala Transilvania". Doar cinci minute s-amenţinut un oarecare echilibru pe tabelă, 3-8, după care "gaziştii"au incendiat inelele, distanţându-se la 35-53 până la pauza mare.Sibineii nu au dat nici o secundă impresia că pot reveni în jocnici la revenirea de la cabine, iar scorul final pare a tranşa înmare parte soarta calificării în turul doi al Cupei României,62-92. "Nu ne aşteptam la o diferenţă atât de mare, meciurile cusibienii sunt derby-uri, dar ne-am pregătit serios pentru acâştiga, i-am prins şi în zi proastă. Vom aborda returul de la 0-0,vom vedea pe teren dacă adversarii pot recupera cele 30 de puncte",a declarat Titus Nicoară. Principalii marcatori pentru Gaz Metan aufost Nicoară 18 şi Howell, cu 20 de puncte, iar pentru CSU Harrison10, Crăciun 9. Manşa retur se va disputa duminică la Mediaş.