„Leii” de la SCM Timișoara s-au impus și al doilea meci din Cupa Alpe Adria

Redactor:
Anda Deliu

SCM Timișoara a câștigat la scorul de 85-76 (23-24, 20-19, 22-16, 20-17) meciul jucat miercuri seara pe teren propriu cu cehii de la Redstone Olomoucko, în runda a doua din faza grupelor competiție euro-regionale Alpe Adria. Gazdele au avut momente mai ezitante în prima repriză, chiar într-o zi în care au anunțat despărțirea de un jucător, dar au controlat a doua parte a meciului.

Cehii au intrat mai bine în meci

În ziua meciului, de la Timișoara a plecat americanul Makale Foreman, adus vara aceasta. Deoarece erau șapte străini în lot, jucătorul a migrat către GKK Sibenik. Timișoreni nu au putut conta nici pe Edward Petrescu deloc, întrucât românul a fost accidentat.

În debutul partidei, echipa din Olomouc a jucat bine, cu multe faze la care calitățile atletice ale jucătorilor lor i-au ajutat să marcheze puncte importante. După 23-24 în primul sfert, Timișoara a preluat conducerea în minutul 12, însă jocul a continuat de manieră echilibrată, și la pauză s-a intrat cu 43-43.

Timișorenii au oprit mai bine recuperările și aruncările de 3 puncte ale formației din regiunea istorică a Moraviei în partea a doua a meciului. Sfertul al treilea s-a terminat cu 65-59. În sfertul patru, McBruyer a fost descalificat pentru al cincilea fault. Cehii nu s-au mai putut desfășura prea bine și s-au recunoscut învinși.

Dificil de analizat adversarul

Deși se cunoaște bine cu antrenorul cehilor, Dragan Petricevic a precizat că a fost greu să facă analiza pre-meci a adversarilor.

„Meci dificil, eu unul m-am așteptat să fie așa. Am văzut destule filmări ale echipei și am văzut că modul în care joacă e destul de incomod pentru noi. Joacă cu o formațiune mică, «small ball» și incomodează foarte mult adversarul, mai ales într-o situație în care noi nu am avut astăzi posibilitatea să-l jucăm mai mult pe Gajic, care a iești accidentat și el. Este un jucător foarte important în angrenajul nostru în ceea ce privește atacul și apărarea, mai ales că poate să migreze între două sau trei poziții. Aveam nevoie de un asemenea profil, dar cel mai important lucru este că am terminat și acest meci. A fost mai solicitant decât cu croații, echipa aceasta dispune de ajutorul a șase jucători din SUA. Mai sunt câțiva jucători cehi foarte buni. Baschetul din Cehia este mai bun decât al nostru. Despre americani e mult mai greu să găsești informații decât despre jucătorii europeni. Eu îl cunosc doar pe Bailey”, a declarat antrenorul timișorean.

Djordje Dimitrijevic a fost cel mai bun marcator al Timișoarei, cu 21 de puncte, în contextul în care revenea după o accidentare.

„A fost o victorie bună pentru noi. Îi felicit pe Olomoucko pentru un meci bun. Am avut probleme cu ei în prima repriză, nu ne-am apărat așa bine. Dar în repriza a doua ne-am dus jocul la un alt nivel, am fost mai prezenți în apărare și am marcat mai precis și astfel ne-am impus. Eu revin după o lună, sper să pot să-mi ajut colegii. E mereu bine să începi o competiție cu două succese, sperăm să continuăm să ne facem treaba”, a declarat conducătorul de joc.

Petricevic lucrează vară cu antrenorul lui Redstone la un camp din Las Vegas

Andy Hipsher, antrenorul cehilor, se cunoaște bine cu antrenorul timișorenilor, deoarece vara participă la un camp de baschet în Las Vegas. El a spus că lupta a fost strânsă: „Scorul reflectă situația din teren. Jucătorii noștrii s-au luptat, cei ai lui Dragan s-au luptat și așa s-au impus în fața noastră. Trebuie să revedem acest meci și apoi să trecem peste. A fost un meci bun, ne-am simțit bine aici în ultimele două zile. Le dorim toate cele bune până ne vom revedea. Cred că ni s-a terminat puțin energia, dar, în același timp, aruncam bine, dar apoi au ajuns ei la linia de libere, au marcat. Cred că a fost un meci strâns și ei s-au distanțat în sfertul patru”, a punctat Hipsher.

Adrio Bailey a dat cele mai multe puncte pentru adversari, 25: „A fost un meci greu. Ei sunt o echipă foarte bună. Și noi am fi putut juca mai bine din anumite puncte de vedere, dar am făcut și noi un meci bun,am jucat exact ca o echipă. În repriza a doua nu ne-au mai intrat așa bine aruncări pe care de obicei le marcăm. Jocul în Alpe Adria e foarte fizic. Dar sunt pregătit pentru asta. Îmi place”, a declarat americanul.

Sala, tot fără scaune în zona centrală

Altfel, în contextul în care Alpe Adria obligă echipele la filmare live pe site-ul competiției, după ce la meciul cu croații de la Dubrava, populația din fosta Dalmație a văzut Sala „Constantin Jude” cu placaje de lemn în zona fotoliilor oficiale, rușinea s-a repetat și cu fosta regiune Moravia. În contextul în care la Olomouc, în istorie a avut loc și o bătălie a minorității vlahe din zone cu habsburgii, lucrarea începută la inițiativa viceprimarului Cosmin Tabără în plin sezon de sporturi de sală a putut fi „admirată”, mai cu seama că echipa TVR Timișoara a fost și nevoită să transmită de acolo.

• Următorul meci al Timișoarei în Cupa Alpe Adria va fi tot acasă, în 7 noiembrie, cu Geosan Kolin, dar până atunci, duminică, echipa joacă în campionat la Voluntari.