Le-au furat coroana! Nets sunt regii New York-ului!

Brooklyn Nets a câștigat aseară derby-ul New York-ului cu Knicks, scor 96-89, după o repriză de prelungiri.

Nets a câștigat „bătălia cartierelor”

Primul derby dintre Nets și Knicks disputat în „Barclays Center” trebuia să aibă loc exact pe 1 noiembrie, ziua în care noul sezon din NBA a debutat. Însă din cauza uraganului Sandy, care a provocat daune de 42 de miliarde de dolari numai în metropola americană, partida a fost reprogramată pentru azi-noapte. Ambele echipe își doreau victoria pentru a-și mulțumi fanii, mai ales că începuseră bine sezonul. Iar Nets a ieșit învingătoare după prelungiri, scor 96-89, egalând-o pe Knicks în clasament, ambele echipe având în acest moment un record identic: nouă victorii și patru înfrângeri. O victorie uriașă pentru Nets, care nu a mai reușit o calificare în play-off în ultimii cinci ani. „Când am sosit în Brooklyn, arena era divizată. Circa 80% din suporteri erau fani Knicks, în timp ce doar 20% ne încurajau pe noi. Cu timpul, sper ca acest lucru să se schimbe. Iar victoria din această seară e un bun prilej pentru asta”, a spus după meci Avery Johnson, antrenorul lui Nets. O echipă solidă, care în ciuda faptului că nu a reușit să-l transfere pe Dwight Howard în această vară începe să joace din ce în ce mai bine. Aseară, Brook Lopez (22 de puncte, 11 recuperări) și Deron Williams (16 puncte, 14 pase decisive) au dus din nou greul. Însă veteranul Jerry Stackhouse (38 de ani), probabil la ultima aventură din carieră, a fost cel care a smuls cele mai multe aplauze, cu cele 14 puncte marcate. De partea cealaltă, Knicks și-a dorit enorm victoria. Carmelo Anthony (35 de puncte, 13 recuperări) a fost din nou cel mai bun jucător, evoluând în 50 din cele 53 de minute ale meciului, deși jucase peste 35 de minute și cu o seară înainte, împotriva Indianei Pacers. Totuși, Melo putea aduce victoria echipei sale dacă nu rata o aruncare cu câteva secunde înainte de finalul timpului regulamentar. Următorul meci dintre Nets și Knicks va avea loc pe 12 decembrie, tot în „Barclays Center”.

Wizards rămâne fără victorie

Washington Wizards a pierdut aseară cel de-al 12-lea meci consecutiv în acest sezon, scor 92-118, în fața lui San Antonio Spurs. Texanii, care au câștigat cel de-al 12-lea meci al sezonului, s-au distrat cu „vrăjitorii” din capitala americană, Tim Duncan sau Tony Parker neevoluând mai mult de 23 de minute, fiind odihniți de antrenorul Gregg Popovich. Chiar și așa, Parker a bifat 15 puncte, în timp Duncan a marcat 14, cei doi veterani fiind printre cei șase jucători ai lui Spurs care au marcat peste 10 puncte. „Aș vrea, cândva, ca echipa mea să joace cum o fac cei de la Spurs”, s-a lamentat după meci antrenorul lui Wizards, Randy Wittman.

Clippers e în criză

După un start perfect de sezon, în care a demonstrat că se poate bate la un loc în finala Conferinței de Vest, Los Angeles Clippers a intrat în criză. Aseară, a pierdut cel de-al patrulea meci consecutiv, după ce a fost învinsă în deplasarea de la New Orleans Hornets, scor 98-105, deși Caron Butler a marcat 33 de puncte. Chiar și fără Anthony Davis, „albinele” au reușit să îi blocheze pe Chris Paul (20 de puncte, opt pase decisive) și Blake Griffin (4 puncte, șase recuperări). La gazde, cel mai bun om a fost conducătorul de joc Greivis Vasquez. Venezueleanul în vârstă de 25 de ani a făcut cel mai bun meci din carieră, marcând 25 de puncte și reușind alte 10 pase decisive.