Îngrijorare maximă la Bulls! Derrick Rose a părăsit terenul în cârje! Ce a pățit ‘taurul’

Îngrijorare maximă la Bulls! Derrick Rose a părăsit terenul în cârje! Ce a pățit 'taurul'
  • Publicat:
  • Actualizat:

Conducătorul de joc al lui Chicago Bulls, Derrick Rose, a părăsit aseară arena din Portland în cârje, după ce s-a accidentat la genunchi în timpul eșecului cu Trail Blazers, scor 95-98

*Rose ratase tot sezonul trecut din cauza unei rupturi de ligamente încrucișate la genunchiul stâng. Acum, el s-a lovit la genunchiul drept
*Indiana Pacers și San Antonio Spurs domină startul de sezon, ambele echipe având 11 victorii și un singur eșec
*Dallas Mavericks a început pentru prima dată cu 7 victorii în 7 meciuri acasă după nouă ani

La sută la sută din potențial, Rose e unul dintre cei mai spectaculoși și eficienți jucători din NBA

29 aprilie 2012. E meciul 1 dintre Chicago Bulls și Philadelphia 76ers în prima rundă a play-off-ului Conferinței de Est. Unul de tristă amintire pentru fanii „taurilor” și pentru Derrick Rose. Când mai erau de jucat doar un minut și 22 de secunde, iar Bulls avea un avans liniștitor, de 12 puncte, Derrick Rose s-a înălțat spre coș. Conducătorul de joc al „taurilor”, MVP în NBA cu un sezon înainte, s-a prăbușit la aterizare. Verdictul? Unul crunt! Ruptură a ligamentelor încrucișate! Cel puțin opt luni pe tușă. De fapt, cele opt luni s-au transformat într-un sezon întreg. Rose a ales să nu forțeze absolut deloc și nu a jucat niciun minut în sezonul precedent. Revenit în octombrie 2013, superstarul lui Bulls a fost destul de șters în primele meciuri, dar și-a revenit pe parcurs. Cu o medie de 15,9 puncte pe meci și 4,3 pase decisive pe meci, Rose era cel mai bun jucător al „taurilor” în acest sezon. Până aseară, în meciul cu Portland Trail Blazers!
Era sfârșitul celui de-al treilea sfert, iar Bulls irosise un avantaj de 15 puncte la pauză (59-44), pierzând cu 34-12 primele 12 minute care au urmat pauzei. Totul s-a întâmplat când superstarul oaspeților a încercat o schimbare de direcție, iar genunchiul drept i-a fugit. „Nu poate să pună presiune sau greutate pe genunchi și simte o durere foarte mare. Sunt îngrijorat”, a spus antrenorul lui Bulls, Tom Thibodeau, după eșecul echipei sale de aseară, scor 95-98. E drept, Rose nu și-a accidentat genunchiul la care și-a rupt ligamentele în urmă cu un an și jumătate. Iar după RMN-ul de azi se va ști exact care este diagnosticul. Cert este că după modul în care s-a lovit, superstarul va avea nevoie de o nouă pauză lungă. Iar pentru Bulls (6-5), șansele ca sezonul actual să ajungă departe scad considerabil. În schimb, pentru Portland (11-2), locul 2 în Vest, lucrurile stau excelent. Blazers a obținut a noua victorie la rând, cea mai lungă serie de victorii din ultimii șase ani, iar Robin Lopez (13 puncte, 16 recuperări), Wesley Matthews (28 de puncte) și Damien Lillard (20 de puncte, 6 assisturi) au fost excelenți!

Paul Pierce nu înțelege ce se întâmplă cu echipa sa

Nets, la al patrulea eșec consecutiv

Dacă Bulls a primit o nouă lovitură prin accidentarea lui Rose, Brooklyn Nets a fost din nou lovită dur de un eșec! Unul la 30 de puncte în fața Minnesotei Timberwolves, scor 81-111. Un meci de tristă amintire pentru Kevin Garnett, omul care a fost draftat de Timberwolves în 1995 și a jucat în Minnesota până în 2007. Iar în toate cele șapte meciuri jucate împotriva „lupilor” pe terenul acestora, Garnett ieșise învingător. Până aseară! Fără să forțeze, Timberwolves a exploatat toate slăbiciunile din defensiva lui Nets. Iar Kevin Love (17 puncte, 16 recuperări, 4 pase decisive) sau Kevin Martin (17 puncte) nu au evoluat mai mult de 30 de minute, fiind odihniți spre final. În schimb, Nets are mari probleme cu accidentările! Andrei Kirilenko, Jason Terry, Deron Williams și Brook Lopez nu au intrat nicio secundă pe teren din cauza unor probleme medicale. Iar Nets (3-9) a pierdut al patrulea meci consecutiv, iar prezența în play-off deja devine o mare problemă. În schimb, Wolves (8-6) a revenit pe loc de play-off, 8, în Vest.

Pau Gasol va dona 24.000 de dolari sinistraților din Filipine după ce a marcat 24 de puncte în victoria cu Warriors

Gasol, 24000 de dolari donați sinistraților din Filipine

Într-un interviu acordat după un antrenament, Kobe Bryant a declarat că se așteaptă ca revenirea sa să se producă la finalul lunii noiembrie. Mult mai devreme decât s-ar fi așteptat oricine după ruptura tendonului lui Ahile, suferită la finalul lunii aprilie. Până atunci însă, Lakers luptă să fie cât mai sus în Vest, pentru a-i oferi șansa superstarului  să participe într-un alt play-off. Iar californienilor (6-7) le iese deocamdată! Aseară, Lakers a evoluat excelent și a câștigat cu 102-95 meciul cu Golden State Warriors de pe teren propriu! Motivat și de dorința filantropică de a oferi 1000 de dolari per punct marcat în meciul cu Warriors către UNICEF pentru a ajuta sinistrații din Filipine, Pau Gasol a fost cel mai bun om al lui Lakers, marcând 24 de puncte în victoria de aseară. Însă Warriors nu e o echipă fără probleme. Conducătorul de joc Stephen Curry a fost din nou menajat din cauza unor dureri la gleznă, în timp ce Andre Iguodala a fost scos de pe teren în sfertul trei după ce a acuzat probleme la bicepsul femural. Deocamdată însă Warriors (8-5) e pe 6 în Vest.

Când se lansează spre inel, Tony Parker e foarte greu de oprit

Spurs conduce Vestul

San Antonio Spurs își continuă startul excelent de sezon. Înainte de debut, specialiștii erau rezervați în privința unui nou sezon foarte bun al texanilor, mai ales că Tim Duncan, Manu Ginobili și Tony Parker mai îmbătrâniseră un an. Însă deocamdată Spurs se țin foarte bine. Chiar și în meciurile tari, cum a fost cel de aseară de pe terenul lui Memphis, pe care echipa lui Gregg Popovich l-a câștigat clar, scor 102-86. Încă din 2011, de când Grizzlies a scos-o pe Spurs din prima rundă a play-off-ului, texanii au ținut minte că au un adversar puternic în față. Iar 12 din următoarele 14 dueluri directe s-au încheiat cu victorii ale oaspeților de aseară. Pe care, evident, Spurs i-a bătut exact așa cum știe mai bine: cu un sfert 4 excelent făcut de Tony Parker – care a marcat 11 din cele 20 de puncte ale sale în ultimele 12 minute – și cu un meci bun făcut de pe bancă de argentinianul Manu Ginobili (15 puncte, 5 recuperări, 7 pase decisive). La Grizzlies, Marc Gasol s-a accidentat la genunchi și nu a evoluat decât 10 minute, iar problemele „urșilor” (7-6), locul 9 în Vest, ar putea fi mult mai mari. În schimb, Spurs (11-1) conduce autoritar conferința.

Monta Ellis (în alb) s-a descurcat excelent aseară pe ambele faze în fața lui Utah Jazz

Utah, a 13-a înfrângere în 14 meciuri

Sezonul catastrofal pentru Utah Jazz continuă! Deși a fost aproape să profite de indiferența și ușurința cu care a tratat Dallas Mavericks meciul de aseară, Utah a cedat până la urmă în Texas cu 103-93, bifând a 13-a înfrângere în 14 meciuri! Iar Jazz devine încet, încet favorită la cel mai slab record din NBA în acest sezon, care asigură primul pick în draftul din vara viitoare, acolo unde așteaptă Andrew Wiggins, cel mai bun prospect de la LeBron James încoace. În schimb, Dallas (9-4) l-a avut din nou pe Monta Ellis (26 de puncte, 6 pase decisive) în mare formă și a început sezonul cu 7 victorii din 7 meciuri acasă pentru prima oară în ultimii nouă ani. Iar Mavericks par candidați cerți la calificarea în play-off, pe care texanii au ratat-o în sezonul trecut.