Finala Ligii Naționale de baschet. Victorie la o posesie pentru U-BT Cluj în fața Stelei CSM EximBank, în primul meci: „Este o victorie foarte importantă, în momentele grele am rămas tari din punct de vedere mental”

Redactor:
Andrei Pal
  • Publicat:
  • Actualizat:
Finala Ligii Naționale de baschet. Victorie la o posesie pentru U-BT Cluj în fața Stelei CSM EximBank, în primul meci:

U-BT Cluj a debutat cu victorie pe teren propriu în finala pentru titlul de campioană a României la baschet masculin, scor 87 – 85 cu Steuaua CSM EximBank.

Gazdele au reușit o primă repriză mai bună, înscriind 47 de puncte până la pauză. Clujul a câștigat la cinci puncte primul sfert (26 – 21) și la patru puncte pe al doilea (21 – 17). Roș-albaștrii au revenit în repriza a doua, aruncând în aer finalul de meci, după un sfert trei câștigat 25-21. Elevii lui Jukka Toijala și-au adjudecat și sfertul patru, dar ecartul de trei puncte a fost insuficient pentru a smulge punctul Clujului sau pentru a forța măcar prelungirile.

Ousmane Barro a fost principalul marcator al lui U-BT, cu 27 de puncte, urmat pe lista marcatorilor de Kyndall Dykes (22 puncte), Vlad Moldoveanu (14 puncte), Filip Adamovic (11 puncte), Vaidas Kariniauskas (5 puncte), Maxym Pustozvonov și Kuti Nandor (câte 3 puncte) și Rolland Török (2 puncte).

Marius Runkauskas a reușit cele mai multe puncte pentru Steaua (18 puncte), Mo Curry (14 puncte), Cătălin Baciu (13 puncte), Randal Falker (12 puncte), Iuri Fraseniuc (11 puncte), Nikola Malesevic (8 puncte), Dave Dudzinski (6 puncte), Miță Paul (3 puncte).

Este o victorie foarte importantă, deoarece cel mai important meci într-o finală e primul. Trebuie tratat ca ultimul meci de baschet pe care îl joci, cel mai important meci din cariera ta! Noi asta am făcut, în momentele grele am rămas tari din punct de vedere mental și noi am fost cei care, chiar dacă epuizați și noi, ca și ei, ne-am dorit mai mult victoria, am luptat mai mult și am obținut-o. În două zile avem alt meci, trebuie să ne recuperăm fizic în primul rând, pe urmă mental și să abordăm al doilea meci la victorie din nou. Vlad a ieșit la rampă mai ales în sfertul al patrulea, Ouzzy a jucat extraordinar astăzi dar, bineînțeles, l-au ajutat și colegii: a reușit 27 de puncte și 13 recuperări, dar el nu poate singur să își facă aruncările pe teren, doar prin munca lui. Peste două zile, însă, este alt meci, trebuie să iasă alții la rampă și trebuie să găsim soluții, indiferent de ce zile bune sau proaste avem!„, a declarat Mihai Silvășan, antrenorul Clujului, pentru site-ul echipei.

• Partida a doua a finalei se joacă duminică, 21 mai, tot pe terenul lui U-BT Cluj
  • Săptămâna viitoare finala se mută la București, meciurile 3 și 4 fiind programate pe 26 și 28 mai.
  • În cazul în care va fi nevoie, meciul decisiv este programat pe 31 mai, la Cluj.

1991 – ultimul titlu câștigat de Steaua (al 21-lea), după o finală împotriva Clujului
1996 – ultima finală jucată de Steaua în baschetul masculin românesc, pierdută în fața Clujului
2011 – ultimul titlu câștigat de U Cluj în baschetul românesc (al patrulea), după o finală cu Asesoft Ploiești. Clujenii nu au mai ajuns în meciul de titlu până în 2017