Acasa » Alte Sporturi » Baschet » Filmul unei seri de vis pentru Steaua. În fața a peste 2.000 de fani, roș-albaștrii s-au impus în fața puternicei Trabzonspor. Reacția antrenorului după victoria din Eurocup | GALERIE FOTO

Filmul unei seri de vis pentru Steaua. În fața a peste 2.000 de fani, roș-albaștrii s-au impus în fața puternicei Trabzonspor. Reacția antrenorului după victoria din Eurocup | GALERIE FOTO

Echipa de baschet masculin Steaua CSM Eximbank București a învins miercuri, pe teren propriu, formația turcă Trabzonspor, cu scorul de 76-71 (43-39), în cea de-a doua partidă din grupa D a Eurocup, a doua competiție valorică a "Bătrânului continent".
Filmul unei seri de vis pentru Steaua. În fața a peste 2.000 de fani, roș-albaștrii s-au impus în fața puternicei Trabzonspor. Reacția antrenorului după victoria din Eurocup | GALERIE FOTO
  •  Echipa de baschet masculin Steaua CSM Eximbank București a învins miercuri, pe teren propriu, formația turcă Trabzonspor, cu scorul de 76-71 (43-39), în cea de-a doua partidă din grupa D a Eurocup, a doua competiție valorică a „Bătrânului continent”.

Steaua a dominat prima jumătate a meciului și nu a fost condusă decât de două ori (4-5, 26-27), dar nici nu a reușit să se desprindă pe tabela de marcaj la mai mult de șase puncte (43-37). Roș-albaștrii și-au adjudecat primele două sferturi, mizând pe marcajul om la om, faultând per total mai puțin decât adversarii și făcând față cu brio unei echipe în general mai bine cotată. Turcii au revenit și au câștigat al treilea sfert, după o creștere în joc, însă ultimul act le-a revenit din nou românilor, care au rupt seria de trei minute fără coș înscris, din startul actului patru. Împinși de la spate de cântecele membrilor galeriei de la Peluza Sud, care au coordonat încurajările celor 2.000 de spectatori prezenți la Sala Polivalentă din București, steliștii au revenit la conducerea meciului, după ce cu 10 minute rămase de disputat scorul era egal, 58-58, fructificând decisiv în final aruncările libere.


Hristu Șapera, primul tehnician român care conduce o echipă autohtonă în Eurocup

Este o victorie mare pentru noi, pentru clubul Steaua, pentru baschetul masculin românesc. Trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ, suntem la prima experiență în Eurocup, suntem într-o grupă extrem de dificilă și nu cred că trebuie să ne gândim mai departe de următorul meci. Trebuie să jucăm mai bine ca echipă, am făcut asta astăzi – poate la Kazan am intrat puțin timorați, cu multă presiune, deși nu ar fi trebuit să fie așa. Pe final de meci, ne-am precipitat puțin, dar a fost un meci cu presiune și ne-am dorit foarte mult victorie. Poate de aici au venit erorile și important este că am reușit să câștigăm. Este important ca pe viitor să le corectăm„, a explicat antrenorul echipei, Hristu Șapera, mulțumit de prestația fiecărui jucător.


Steliștii s-au apărat în ultimele două sferturi ale meciului la coșul din dreptul galeriei

În condițiile în care stranierii sunt la mare căutare în Liga Națională de Baschet, iar în majoritatea cazurilor aceștia iau prim-planul, ținând pe bancă românii, Steaua CSM Exim Bank a avut momente în care a jucat chiar și cu patru jucători români pe teren. Mihail Paul, Titus Nicoară, Ionuț Drăgușin și Levente Szijarto, iar tehnicianul Hristu Șapera a vorbit despre acest aspect, la conferința de presă din finalul meciului: „Nu am considerat niciodată că avem români și străini în echipă, ci doar jucători care pot ajuta echipa la un moment dat, alții care ne pot ajuta la un alt moment. Am fost nevoit să fac câteva schimbări tactice: voiam să joc mai mult cu Ionuț Drăgușin, dar ei au jucat cu un lineup foarte mic. Realmente cred că avem o echipă foarte echilibrată, în care nu se simte diferența dintre jucătorii români și cei străini. În momentul în care jucăm ca o echipă și ne folosim de toate armele noastre, putem fi eficienți„, a punctat Șapera.

Pentru noi este foarte important faptul că Titus (n.r. – Nicoară) a jucat pe această scenă, a Eurocup-ului, este un jucător încă tânăr, are viitorul în față„, a  adăugat Șapera, care rămâne moderat: „Cred că nu îmi permit să fiu fericit decât până când ne culcăm în seara asta, pentru că mâine avem antrenament. Trebuie să ne păstrăm echilibrul„.

Parteneri
Cristiano Ronaldo: transformarea din cerșetor în prinț. Cum a devenit miliardar
Mediafax
Ce le-a cerut Vlad Verdeș, tânărul care și-a ucis tatăl polițist, magistraților. Nu le-a venit să creadă! 😲
Cancan.ro
Explozia dronei din Portul Constanța poate afecta sezonul estival. Adrian Negrescu: „Vom pierde și bruma de turiști străini care vin pe litoral”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Operația estetică pe care Gina Pistol și-a făcut-o după ce a devenit mamă. Apariție sexy și senzuală! Ultima transformare prin care a trecut
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă supărat: – Bubulino, am aflat că ai amant!
Râzi cu lacrimi
Adevărul nespus despre cum funcționează energizantele!
Descopera.ro
Ce sumă uriașă a primit eliminatul Cristian Boureanu, de la Antena 1, pentru cele 21 de săptămâni la Survivor 2026
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Cum puteți juca turneul final al Campionatului Mondial de fotbal în EA SPORTS FC 26. România nu lipsește
Go4Games
Dacia Solenza II: Un SUV electric urban pentru nostalgici? Ce dotări ar putea avea și cât ar costa în 2026
Promotor.ro