Căldură mare!** Miami Heat a egalat un record vechi de opt ani!

Miami Heat a câștigat aseară cu 99-93 pe terenul lui New York Knicks și a egalat recordul francizei de victorii consecutive, 14.

LeBron a fost din nou cel mai bun

Cine o mai învinge pe Miami Heat? Aceasta este întrebarea care stă pe buzele tuturor adversarilor actualei campioane din NBA. Aseară, Heat a ajuns la 14 victorii consecutive, după ce s-a impus cu 99-93 pe terenul lui New York Knicks. Asta deși la pauză Heat era condusă cu 14 puncte (59-45)! Dar când în echipă ai un jucător ca LeBron James, chiar și lovit la genunchi în primul sfert, e foarte greu să pierzi. MVP-ul sezonului trecut a căzut greșit după un contact cu un adversar și s-a lovit la genunchi. Însă LeBron nu s-a speriat. A făcut câteva mișcări ușoare. Și s-a ridicat. Iar în repriza secundă i-a dominat clar pe cei de la Knicks, terminând meciul cu 29 de puncte, 11 recuperări și 7 pase decisive. „L-ați văzut vreodată accidentat? E o forță a naturii, nu se lovește grav niciodată”, a spus Carmelo Anthony despre prietenul și rivalul său. Anthony a încheiat meciul cu 32 de puncte, dar LeBron a fost din nou cel mai bun, tranșând o dată pentru totdeauna disputa pentru încă un titlu de MVP. „Regele” i-a dominat pe Knicks atât ofensiv, cât și defensiv.Definitorie e faza de la ultimul coș al lui Miami. Un contraatac inițiat de LeBron, după o intercepție, finalizat cu un slam-dunk care a pătruns asemenea unui pumnal în inima celor de la Knicks. Iar Heat a câștigat cel de-al 14-lea meci la rând, egalând recordul echipei de victorii consecutive, stabilit acum opt sezoane. Marți dimineață, Heat joacă pe terenul celor de la Timberwolves pentru a-l doborî. „Nu cred că e ceva grav, cred că voi continua să joc. Ne așteaptă un meci pe care vrem să îl câștigăm neapărat”, a declarat LeBron (foto) la finalul jocului de aseară. Heat (43-14) și-a consolidat poziția de lider în Est, având cinci victorii și trei meciuri mai puțin jucate decât ocupanta locului secund, Indiana Pacers. Knicks (35-21) a căzut pe locul trei după acest eșec.

O nouă înfrângere pentru Clippers în fața unei contracandidate

Dacă LeBron le-a furat victoria celor de la Knicks într-unul dintre cele mai „tari” meciuri ale sezonului din Conferința de Est, Oklahoma City Thunder s-a impus cu 108-104 în derby-ul Conferinței de Vest, între ocupantele locurilor 2 și 3. La pauză, Thunder avea un avantaj de 13 puncte (54-41), după una dintre cele mai bune reprize făcute de elevii lui Scott Brooks în acest sezon. Cu patru minute rămase din sfertul trei, Clippers era la 19 puncte în spatele adversarei. Dar gazdele nu au cedat. Impulsionați de Chris Paul (26 de puncte, 8 pase decisive) și rezerva Jamal Crawford (20 de puncte), californienii s-au apropiat periculos (87-89) cu doar cinci minute înainte de final. Însă Thunder a rezistat grație vedetelor Kevin Durant (foto sus, dreapta, 35 de puncte, 9 recuperări, 4 pase decisive) și Russell Westbrook (29 de puncte, 6 recuperări, 10 pase decisive), ultimul reușind 11 puncte în ultimele cinci minute. „A fost o victorie importantă într-un meci disputat într-o atmosferă de play-off”, a spus Westbrook la finalul jocului. A fost a patra înfrângere din patru meciuri jucate împotriva echipelor cu cele mai bune patru recorduri din NBA pentru Clippers în ultimele șase săptămâni, dar și cea la diferența cea mai mică. Formația antrenată de Vinny del Negro pierduse cu 12 puncte în fața Oklahomei pe 22 ianuarie, cu 21 de puncte la Miami pe 8 februarie și cu 26 de puncte cu San Antonio pe 21 februarie. Cu acest succes, Thunder își menține poziția secundă în Vest, cu 43 de victorii și 16 eșecuri, în timp ce Clippers e pe 3, cu 43 de victorii și 19 înfrângeri.

Lakers a ajuns la 50%

Premieră pentru Los Angeles Lakers! După mai bine de două luni, californienii au ajuns la un record de 50%! Totul în urma victoriilor înregistrate în ultimele două săptămâni, când Lakers s-a impus în cinci din ultimele șase meciuri. Aseară, Bryant&co. au câștigat meciul cu Atlanta Hawks de pe teren propriu cu 99-98, dar au avut mari emoții. Deși a fost condusă timp de trei sferturi, Atlanta a revenit în ultima parte a meciului, iar Josh Smith (19 puncte, 6 recuperări, 7 pase decisive) a inventat o pasă inteligentă către Al Horford (24 de puncte, 5 recuperări), iar pivotul lui Hawks a înscris pentru a duce scorul la 98-97 pentru echipa sa, cu 25 de secunde rămase de jucat. În scenă a intrat însă Kobe Bryant (34 de puncte), care a condus atacul lui Lakers, iar cu nouă secunde înainte de final s-a aruncat spre coș și a înscris chiar de lângă Smith. A fost coșul victoriei pentru californieni, care s-au apărat exact la ultima fază și nu au mai greșit. Lakers (30-30) au un record de 50% pentru prima dată după două luni, dar marți noapte joacă pe terenul lui Thunder, un loc unde chiar și cele mai bune echipe din NBA au probleme. Totuși, californienii văd partea plină a paharului. „Am vrut să atac coșul și să înscriu. Mi-a ieșit. V-am spus că o să ajungem în play-off și suntem pe drumul cel bun”, a declarat Kobe Bryant după meci. Californienii sunt tot la trei victorii de locul opt, ocupat de Houston Rockets, după ce „rachetele” au câștigat aseară cu Dallas Mavericks.

Rockets s-a distrat cu Mavericks

Simțind că Lakers începe să pună tot mai mult în pericol locul de play-off, Houston s-a mobilizat aseară și a obținut o victorie categorică, scor 136-103, în fața lui Dallas Mavericks. Diferența dintre cele două echipe s-a făcut în sfertul trei, câștigat de Houston cu 44-17! A fost prima victorie după nouă eșecuri consecutive pentru „rachete” în fața adversarei din Texas! Și ce victorie! Chandler Parsons (foto sus) a reușit 31 de puncte după ce a transformat 12 din cele 13 aruncări încercate, devenind astfel primul jucător după LeBron James din ultimii cinci ani care înscrie cel puțin 30 de puncte și are un procentaj de reușită al aruncărilor de peste 90%. James Harden și Jeremy Lin au terminat meciul cu câte 21 de puncte fiecare. Deși nu a jucat decât 30 de minute aseară, Harden a reușit să transforme șapte aruncări libere și mai are doar două aruncări libere până la cota 500 în acest sezon, fiind doar al treilea jucător al lui Rockets după Moses Malone și Kevin Martin care reușește acest lucru. Houston (33-28) păstrează avansul față de Lakers, dar se apropie de Golden State Warriors (33-27) și Utah Jazz (32-27), ocupantele locurilor șase și șapte în Vest.

Al 100-lea succes pentru antrenorul Indianei Pacers

După două victorii consecutive obținute în fața Philadelphiei 76ers și a lui Brooklyn Nets, Chicago Bulls a pierdut aseară cu 92-97 în fața Indianei Pacers. La al treilea meci în ultimele patru zile, Joakim Noah nu a mai avut forța necesară de a se bate cu adversarii, reușind doar 14 puncte, 10 recuperări și 5 pase decisive. Asta în timp ce David West (31 de puncte, 7 recuperări) și Roy Hibbert (18 puncte, 10 recuperări) s-au distrat sub panou, oferindu-i tehnicianului Frank Vogel cea de-a 100-a victorie din carieră. La 39 de ani, Vogel a câștigat 100 din cele 164 de meciuri antrenate în NBA, pentru un procentaj de victorie de 61%, al doilea din istoria Indianei Pacers. Doar Larry Bird (68,7%) are un procentaj mai bun decât Vogel. Iar Indiana (38-22) e pe 2 în Est, depășindu-i pe cei de la New York Knicks. Bulls (34-26) ocupă locul 5 în aceeași conferință.