BC Mureș a dat lovitura la Oradea! A câștigat meciul doi al finalei Ligii Naționale de baschet masculin și are șansa de a obține titlul pe teren propriu

Redactor:
Marius Hutu
  • Publicat:
  • Actualizat:

BC Mureș a restabilit egalitatea în finala Ligii Naționale de baschet masculin, după ce a câștigat luni seară cu 77-71 pe terenul echipei CSM CSU Oradea. Târgmureșenii nu au mai irosit șansele din primul meci, când bihorenii s-au impus pe final cu 85-79, relansând finala, care se desfășoară după sistemul cel mai bun din cinci meciuri. Mai mult, trupa lui Szaszgaspar Barnabas are șansa de a închide conturile în următoarele două jocuri, programate pe teren propriu.

Cu o excepție în debutul partidei, BC Mureș a condus la Oradea pe toată durata partidei. În sfertul doi, oaspeții au condus și la 14 puncte, scor 25-39 (min. 18). Alhajii Mohammed a fost într-o zi de grație, el reușind pe parcursul jocului nu mai puțin de 20 de puncte.

CSM CSU Oradea a revenit de câteva ori în joc, dar nu a avut niciodată forța să treacă în avantaj. Ultima dată când a contat cu adevărat a fost în minutul 36, când tabela indica 65-67. Din acel moment, gazdele au avut permanent nevoie de două posesii la dispoziție pentru a restabili măcar egalitatatea. BC Mureș a evoluat foarte matur pe final și s-a impus cu 77-71.

„Am pierdut acest meci pe apărarea din primul sfert, dar au fost și alți factori. Am revenit în debutul reprizei a doua, dar am depus un efort foarte mare și undeva era firesc să plătim pentru acesrt consum. Este 1-1 după jocurile de la Oradea, evident vom merge la Tg. Mureș să câștigăm”, a declarat Crsti Achim, antrenorul CSM CSU Oradea, conform site-ului oficial al grupării.

„Am obinut o victorie importantă, Drumul snu s-a încheiat, dar sperăm că reușim să încheiem acesată serie pe teren propriu”, a susținut și Szaszgaspar Barnabas, antrenorul BC Mureș.

Meciul trei al finalei se va desfășura în 28 mai, la Tg. Mureș.