Acasa » Alte Sporturi » Baschet » Americanii au cucerit titlul olimpic în turneul masculin de baschet! Kevin Durant a fost MVP-ul finalei, cu 29 de puncte

Americanii au cucerit titlul olimpic în turneul masculin de baschet! Kevin Durant a fost MVP-ul finalei, cu 29 de puncte

07 aug. 2021, 09:42, Baschet
Americanii au cucerit titlul olimpic în turneul masculin de baschet! Kevin Durant a fost MVP-ul finalei, cu 29 de puncte

Americanii au cucerit titlul olimpic în turneul masculin de baschet, după ce au învins Franța în această dimineață cu scorul de 87-82.

Statele Unite au cucerit astfel al patrulea titlu consecutiv la Jocurile Olimpice și al șaptelea din ultimele opt, de când trimite jucătorii profesioniști.

Kevin Durant a fost cel mai bun om al finalei, cu 29 de puncte.

Americanii au cucerit titlul olimpic în turneul masculin de baschet! Kevin Durant a fost MVP-ul finalei, cu 29 de puncte

Statele Unite au dezamăgit la câteva discipline la actuala ediție a a Jocurilor Olimpice, în special la fotbal feminin, gimnastică feminin și atletism – probele masculine de sprint. Naționala de baschet masculin a fost însă de neatins și a cucerit tilul olimpic.

Americanii au debutat cu înfrângere la Tokyo, după 76-83 cu Franța, adversară pe care avea să o înfrunte și în ultimul act. Dar și-au revenit repede. Începând cu un 120-66 cu Iran, au găsit ritmul potrivit pentru a câștiga încă un titlul olimpic, al 16-lea din istorie.

Finala cu Franța a fost controlată aproape în totalitate, exceptând primele 5 minute. SUA au luat avantajul la sfârșitul primului sfert, 22-18 și nu au mai cedat inițiativa până la final. Franța a încercat să țină pasul și în cea mai mare parte i-a ieșit jocul. A avut în centrul Rudy Gobert un om mai greu de anihilat de americani, în special în prima repriză. În partea a doua și-au ridicat nivelul de joc și Nando de Colo, Evan Fournier și Yabusele.

Kevin Durant a fost cel mai bun realizator din finală

Deasupra tuturor în acest meci a fost Kevin Durant, care a terminat prima repriză cu 21 de puncte și a încheiat la final cu 29 de puncte. În ultima parte a jocului, francezii au încercat să-l încetinească. Și au reușit. Drept dovadă, de la 57-71 la finalul sfertului trei, Les Blues au revenit la 70-73 și 82-85.

Superioritatea americanilor s-a reflectat însă la final pe tabela de marcaj: 87-82. A fost o medalie de aur meritată, pentru care au fost nevoiți totuși să se întrebuințeze pentru a învinge Franța.

SUA au obținut al patrulea titlu consecutiv, iar Kevin Durant, al treilea. Jucătorul de la Brooklyn Nets a egalat astfel recordul lui Carmelo Anthony.