13 cu noroc!** Clippers s-a impus în cel de-al 13-lea meci consecutiv în NBA!

Los Angeles Clippers a câștigat azi-noapte cel de-al 13-lea meci consecutiv, cea mai lungă serie de victorii din acest sezon în NBA, scor 103-77, pe terenul lui Phoenix Suns.

Paul și Griffin rescriu istoria francizei
Phoenix Suns a reușit să rămână în plasa lui Clippers aseară doar până în momentul în care cei doi antrenori au fost nevoiți să apeleze și la rezerve, din cauza oboselii titularilor. În acel moment, californienii au început să se distanțeze (58-43 la pauză, 91-60 după sfertul trei), grație lui Jamal Crawford (22 de puncte, 3 pase decisive) și Matt Barnes (15 puncte, 8 recuperări), care au completat perfect duoul Blake Griffin (23 de puncte, 11 recuperări) – Chris Paul (foto – 17 puncte, 13 pase decisive). În cele din urmă, Clippers a câștigat cu 103-77, în fața unei echipe care câștigase ultimele 10 meciuri pe teren propriu în fața californienilor! „Clippers este cea mai bună echipă pe care am întâlnit-o până acum. Au un lider în Chris Paul, un jucător extraordinar în Blake Griffin, o apărare exactă și mulți jucători buni care pot face diferența de pe bancă. Nu m-ar mira dacă s-ar califica în finala NBA din acest an”, a spus antrenorul lui Suns, Alvin Gentry, după meci. Într-adevăr, această echipă a lui Clippers face istorie! A ajuns la 13 victorii la rând, record absolut pentru franciza din California și a ajuns la o singură înfrângere de liderul Conferinței de Vest, Oklahoma City Thunder (21 de victorii și 5 înfrângeri). Iar veteranii Grant Hill și Chauncey Billups sunt încă accidentați, experiența acestora putând cântări enorm în meciuri importante. Pentru californieni urmează însă trei meciuri, două acasă (Denver Nuggets și Boston Celtics) și unul în deplasare, la Utah Jazz, o serie dificilă, care ar putea să testeze limitele formației lui Vinny del Negro.

Anthony, 12 puncte în ultimele 2 minute pentru Knicks
New York Knicks și-a revenit cu greu după ce a pierdut două din ultimele trei meciuri și șefia în Conferința de Est. Aseară, new-yorkezii au avut emoții până în ultimele minute ale jocului cu Minnesota Timberwolves, câștigat de Knicks pe teren propriu cu scorul de 94-91. Gazdele au fost conduse pe aproape întreaga durată a jocului, chiar și cu 11 puncte la începutul sfertului trei, până când la rampă a ieșit Carmelo Anthony. Cel mai bun jucător al lui Knicks din acest sezon și al doilea cel mai bun marcator din NBA, cu o medie de 28 de puncte pe meci, Anthony a înscris 19 din cele 33 de puncte ale sale în sfertul patru, atunci când Knicks a reușit să preia pentru prima dată conducerea partidei (88-86, cu un minut și 13 secunde înainte de final). Practic, Anthony a marcat ultimele 12 puncte ale lui Knicks, întorcând jocul de la scorul de 82-86 la 94-91. „A fost un joc pe care trebuia să îl câștigăm, aveam nevoie de această victorie”, a spus antrenorul lui Knicks (20 de victorii – 7 înfrângeri), Mike Woodson. Knicks joacă de Crăciun cu Los Angeles Lakers.

Revenirea lui Nowitzki n-a ajutat-o pe Dallas
San Antonio Spurs i-a distrus revenirea pe teren lui Dirk Nowitzki, câștigând cu 129-91 derby-ul statului Texas cu Dallas Mavericks, cea mai mare victorie din ultimii 20 de ani pentru echipa din San Antonio în fața adversarei sale. Ultimul astfel de succes venise în sezonul 1991-1992, când Spurs câștiga cu 140-99 în fața celor din Dallas. Revenind în zilele noastre, germanul Dirk Nowitzki s-a recuperat complet după o operație complexă la genunchi, care l-a forțat să piardă toate meciurile disputate în acest sezon și a reușit opt puncte și șase recuperări în cele 20 de minute jucate. Chiar și cu germanul de 34 de ani în teren, Dallas nu a avut absolut nicio șansă în fața lui Spurs, la care Danny Green a excelat, reușind 25 de puncte. Spurs continuă să fie pe 3 în Conferința de Vest, cu 21 de victorii și 8 înfrângeri, în timp ce Dallas ocupă locul 12, cu 12 victorii și 16 înfrângeri și are șanse minime să se califice în play-off în acest sezon.